Cilat janë liqenet e shenjta të Indisë?

La Indi është vendi i shtatë më i madh në botë dhe i dyti më i populluari. Ky kolos lindor është i njohur për të patur një nga industritë më të mëdha të filmit sot dhe për të pasur një nga shtatë mrekullitë e botës (Taj Mahal). Por çfarë dimë për liqenet e tij të shenjtë?

liqenet

India ka një numër të liqene të rëndësishme që janë një atraksion i shkëlqyeshëm për çdo udhëtar. Midis tyre, bien në sy: Pushkar, Hampi, Tsomgo, etj.

liqeni2

El liqeni pushkar ndodhet në qytetin me të njëjtin emër. Ky liqen konsiderohet i shenjtë për të gjithë praktikuesit e hinduizmit, gjë që bën që mijëra besimtarë të bëjnë një pelegrinazh në këto pjesë çdo vit në muajt tetor dhe nëntor.

liqeni3

El Liqeni Hampi Ajo është e vendosur në një qytet me të njëjtin emër, një zonë ku një perandori e fuqishme e quajtur "Vijayanagara" ekzistonte shumë kohë më parë dhe tani ka mbetur vetëm arkitektura e saj e mrekullueshme. Kjo faqe aktualisht është e nevojshme për ata që kërkojnë një vend për t'u çlodhur dhe për ta kaluar atë në mënyrën më paqësore të mundshme. Rreth liqenit ka vetëm disa shtëpi për mysafirë dhe temp të rastit. Saktë për meditim.

El Liqeni Tsomgo Ndodhet në rajonin e Sikkim, në zonën e Himalajeve. Ndodhet në 3780 metra mbi nivelin e detit dhe ka një florë dhe faunë të larmishme tipike të rajonit. Përveç peizazheve si në ëndërr dhe bukurisë së liqenit, turistët mund të shijojnë një udhëtim në jak për një shumë modeste.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*