Cilat janë shtetet më të reja të Indisë?

Shtetet e Indisë

Këtë herë ne do të dimë se çfarë shtetet më të reja të Indisë. Le të fillojmë duke përmendur Chhattisgarh, një shtet që u krijua në 2000. Chhattisgarh ndodhet në Indinë qendrore dhe u formua kur 16 nga rrethet e Madhya Pradesh arritën statusin e shtetit.

Jharkhand Ajo u formua gjithashtu në vitin 2000. isshtë një shtet që shtrihet në lindje të kombit dhe që më parë i përkiste pjesës jugore të shtetit të Bihar.

Uttarakhand Ajo u formua në vitin 2000, dhe më parë ishte pjesë e shtetit të Uttar Pradesh.

Sikkim u formua në 1975. isshtë një shtet i vendosur në Himalajet. Vlen të përmendet se konsiderohet si shteti më pak i populluar në Indi, dhe i dyti më i vogël në zonë.

Assam Wasshtë formuar gjithashtu në 1975. Ky shtet shtrihet në verilindje të Indisë, dhe kryeqyteti i tij është qyteti Dispur.

Në vitin 1972 u themelua Arunachal Pradesh. Do të jeni të interesuar të dini se kufizohet me shtetin Assam dhe Nagaland, si dhe Burma dhe Butan. Kryeqyteti i tij është qyteti i Itanagar.

Mizoram Wasshtë themeluar gjithashtu në 1972. Itshtë një shtet i vendosur në verilindje të Indisë, i cili ka një sipërfaqe prej 21.081 kilometra katrorë.

Gujarat Ajo u themelua në vitin 1970. Ky shtet ndodhet në perëndim të kombit dhe kufizohet me Detin Arabik, Rajasthan dhe Madhya Pradesh. Njihet në vend si xhevahiri i perëndimit.

Foto: Elita, Arti dhe Vallëzimi


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*