Të dëbuarit në Indi

Nuk ka përsosmëri, kjo është e qartë. Një mënyrë e veçimit është të dallosh njerëzit dhe t'i mbyllësh në një grup shoqëror pa pyetur. Kjo ndodh në IndiShtë një vend që ka madhësinë e një kontinenti, ai komb që rritet në përmasa jo proporcionale, jo vetëm ekonomikisht. të dëbuarit, përfaqësojnë klasën më të ulët shoqërore në IndiAta kanë ndalime që rezultojnë në faktin që nuk mund të marrin ujë nga një pus, ata janë njerëz që duhet të jenë larg të tjerëve. Kështu që thonë të paprekshëm, kjo është një ironi, pasi shumë janë të zemëruar, të vrarë. Madje Atyre u ndalohet hyrja në tempuj, diçka që është shumë diskriminuese duke marrë parasysh fetarinë e bollshme të banorëve të Indisë.

 

Të dëbuarit në Indi

kjo sistemi i diskriminimit Hasshtë imponuar në Indi për më shumë se 3,000 vjet dhe nuk mund të dëbohet pavarësisht mbërritjes së demokracisë dhe globalizimit. Ishte një njeri që gjithashtu luftoi kundër tij, Mahatma Gandhi, ai ishte bazuar në besimin se nuk ishte e mundur që feja të lejonte dhe justifikonte diskriminimin përmes diskriminimit. imponimi i kastave.

Të dëbuarit në Indi

Përkundër faktit se Qeveria ka bërë përpjekje për të luftuar këtë diskriminim, në një vend kaq të madh padrejtësia nuk ndalet. Në ditët e sotme njerëzit e kësaj klase shoqërore kanë arritur të njihen me shumë përpjekje, duke qenë një pjesë e rëndësishme e politikës indiane, të tjerët janë bërë profesionistë, por shumë më tepër vazhdojnë të pendohen për fatin e diskriminimit, fatin e një aparteid jo i njohur mirë. Fakti i thjeshtë për të bërë dallime në lidhje me njerëzit është një simptomë e intolerancës që me kalimin e kohës mund të bëhet një shenjë e qartë e racizmit.

Të dëbuarit në Indi dalin pak nga pak, por jo vetëm përpjekja e tyre do t'i nxjerrë nga humnera ku janë, gjithashtu fakti që kastat e tjera arrijnë t'i pranojnë ata si njerëz të zakonshëm dhe jo si të fundit në radhë. Sepse kjo do të lejojë që dhuna të mos shfaqet përsëri, pasi kur në fund të shekullit të kaluar, në vitet 90, shumë paria, ose Dalit siç njihen gjithashtu, filluan një luftë me mbështetjen e armëve. Duke formuar brigada mbrojtëse që mund të lëshojnë një luftë në shkallë më të gjerë.

Të dëbuarit në Indi

Të dëbuarit duhet të dalin nga situata për të ndjekur shembullin e shumë bashkëmoshatarëve të tyre që erdhën të ngjiten në shoqëri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1.   sare sureida herrera dijo

  Ata janë të dëbuarit, i bëra si gerrero dhe ata hëngrën minj

 2.   ganesh dijo

  Sa racist dhe të neveritshëm janë hindusët. dëbime porbre

 3.   fernando tapia dijo

  Të dëbuarit janë më të denjë se ai, nuk kam ngrënë drekë

 4.   breidys paola marquez gamarra dijo

  dita e asaj ndale me shiko nese ndonje nga familjet e tua eshte e zeze cfare ben si dhe mjafton te zemerohesh si te dëbuarit

 5.   silvana dijo

  Të dëbuarit mund të jenë të dobët, por krijojnë një komunitet