Tekste të shenjta të Indisë

Pa dyshim, Indi është një botë e tërë me histori, mite dhe legjenda; shumë prej tyre me kalimin e kohës kanë mbijetuar, ato janë praktikisht thesare për të gjithë banorët e saj dhe për pasuesit e tyre. Në rast se nuk e keni ditur, në Indi, gjithçka që konsiderohet e shenjtë, ka vullnetin për të vazhduar ekzistencën, ndërthurur nëpër shumë hyjni hyjnore.

letërsi

Për shembull, mitologji hindu është një trup i gjatë letërsie nga India, detajon jetën dhe zhvillimin e personazheve përrallorë, heroikë dhe legjendarë, si dhe hyjnive dhe mishërimeve hyjnore në të gjithë planetin, të gjitha këto të lidhura me diskurset e doktrinave dhe etikës.

letërsia2

L mitet dhe legjendat e Indisë Ai përbëhet nga ligjërime të gjata fetare, të konsideruara nga shumë ndjekës të kësaj mitologjie, si një burim themelor për etikën dhe për praktikimin e fesë hindu. Dy nga tekstet më të rëndësishme janë Ramayana dhe Mahābharata. Kjo e fundit përfshin tekstin Bhagavad Gita, konsiderohet e shenjtë në Indi. Ne mund të pohojmë se Mahabharata është një epikë e madhe.

Vlen të përmendet, në lidhje me Mahābhārata, libri sublim i Indisë, e cila është një rrëfim epik për luftën e Bharatas që na tregon për problemet midis Kauravas dhe Pandavas rreth 3 vjet para Krishtit. Importantshtë e rëndësishme të dini se Mahabharata është libri me i gjate ne bote përmban më shumë se 100,000 vargje. Ju gjithashtu do të jeni të interesuar të dini se ajo strehon një ngarkesë të madhe filozofike dhe se është shkruar në Sanskrite.

letërsia3

Nëse guxoni të lexoni këtë libër duhet të keni shumë kohë të lirë, afërsisht 56 ​​orë, Por a ia vlen. Një fakt shtesë, thuhet se autori ishte Krishná Dwaipāiana Viāsa dhe se ai e shkroi atë me kërkesë të perëndisë Ganesh.

Ne kishim rreshta më lart rreth Bhagavad Gita, një shkrim i njohur hindu i konsideruar si kënga e Zotit. Alsoshtë gjithashtu një shkrim i shenjtë për hindusët, kështu që nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth kulturës dhe fesë së tyre, duhet ta lexoni. Ky tekst etik dhe moral është i përbërë nga 700 vargje që rrëfejnë bisedat midis personazheve të tillë të rëndësishëm si avatar i tetë i Vishnu, zotit Krishna dhe heroit epik Arjuna, brenda fushës së betejës së betejës 18-ditore të Kurukshetra, një luftë midis familjeve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*