Tilak, nishani që Hindusët mbajnë në ballë (Pjesa 1)

Nëse ekziston një simbol me të cilin ne mund ta identifikojmë automatikisht kultura hindu është pak pika e kuqe që fshatarët i mbajnë në ballë. Ky aksesor dekorativ njihet si Bindi, Tilak ose Tilaka, dhe thuhet se ajo ka një origjinë fetare, dhe se forma e kësaj varet nga kasta të cilës i përket personi.

tilak1

Më shumë se një herë do të kemi parë një grua hindu duke vallëzuar me Tilak në filmat e vjetër të Bollywood, megjithatë ajo që shumë njerëz nuk e dinë është se ajo përdoret gjithashtu nga burrat hindu. Ata që besojnë në perëndeshën Vishnu mbajnë shenjën në formën e shkronjës U, dhe normalisht ngjyra e kuqe ndryshon nga një ngjyrë e verdhë. Ata që adhurojnë perëndeshën Shiva i fryjnë fytyrat e tyre 3 rreshta me hi.

tilak3

Në varësi të zakoneve, Tilaka ose Tilak përdoret si në jetën e përditshme, ashtu edhe për ato specifike ceremonitë fetare, ose vizitat në tempuj, si pjesë e simbolizimit të Syrit të Tretë, domethënë syri i inteligjencës së brendshme ose e ashtuquajtura Ajna Chakra. Qoftë si markë dekorative, qoftë me karakter shpirtëror, Tilak është një shenjë e identifikimit. Si prifti, asketi ose shërbëtori e veshin atë me krenari si referencë për origjinën e tyre hindu.

tilak4

Tilak ose Tilaka mund të bëhet nga pasta e drurit të sandalit, vibhuti që është hiri i shenjtë, i rezervuar për ritet dhe kultet hindu. Procesi i bërjes së kësaj hiri konsiston në djegien e bajgave të lopës në zjarrin e shenjtë ose Homa. Një element tjetër që Tilak i pëlqen është Kumkum, i bërë nga shafran i Indisë ose shafranit. Sindoor është një tjetër send me ngjyrë të kuqërremtë që përdoret dhe është bërë nga shafran i Indisë, shap ose gëlqere. Përdorimi i argjilës është gjithashtu i shpeshtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1.   Gustavo Pratt dijo

  Përshëndetje. Interesante. Doja t'ju ndihmoja në një moment. Vishnu dhe Shiva nuk janë perëndesha
  Vishu është Zoti Suprem në kulturën Hindu, dhe Shiva është një gjysmë-perëndi, zot ose devë, mishërim i Zotit për kulturën Vedike. Nuk janë femërore
  Një pikë tjetër: ekziston një ndryshim midis një bindi dhe një tilaka. Bindi është pika që veshin gratë në mënyrë që burrat të dinë se janë të martuar ose të fejuar. Tilaka është markë që rryma ose shkolla të ndryshme përdorin për të diferencuar vetveten dhe madje edhe më korrekte, është një ndjenjë e përkushtimit ndaj Zotit për secilën. Nëse doni të ju jap më shumë informacion këtu ju keni hotmail ose msn tim. Pershendetje

 2.   Ashish dijo

  Gustav, unë të shpjegoj se Vishnu nuk është Zoti Suprem në kulturën Hindu, ai është Krishna ose Govinda, nuk duhet ngatërruar fakti që disa Puranas dhe Upanishad dhe madje Vedat vetë diku thonë se Krishna është avatar ose mishërim i Vishnu , domethënë, për të shfaqur Krishna kalimet e tij shpirtërore në planetët materialë dhe madje edhe në disa planetë shpirtërorë, Ai manifestohet si një pjesë e Vishnu por në të vërtetë është Vishnu ai që është pjesë dhe parcelë e Krishna ose Govinda; Pse Govinda? Kjo është për shkak se të gjithë hyjnitë e kulturës hindu flasin që Qenia Supreme është Brahma por vetë Brahma thotë: govindam adi-purusham tam aham bhajami, përkthim: Unë e adhuroj Govinda, Zotin Suprem.

 3.   arun dijo

  Si fillim, ata duhet të jenë më të informuar në lidhje me kulturën e vendit tim. Shiva nuk është një perëndeshë dhe as Vishnu.

  1.    Eduardo dijo

   Arun Çfarë ndez një pikë rozë në ballin e një gruaje ?????

 4.   arun dijo

  tilaku nuk është nishan, informohuni mirë para se të hiqni mendimet

 5.   melida dijo

  Ju përshëndes dhe ju them se jam duke filluar në historinë dhe kulturën e Indisë. Dhe unë ushqehem shumë më tepër me këtë lloj diskutimi, Arun do ta vlerësonte atë për të qenë vendi juaj, i cili më mirë se ju për të na hequr nga dyshimi dhe madje edhe më mirë t'i njohë ata më mirë. Faleminderit Melida Caracas Venezuela

  1.    e diela e diela dijo

   Melinda. Me këtë dietë e vetmja gjë që mund t'ju japë është diarreja. mësoni së pari kulturën dhe fenë tuaj ose përndryshe do të përfundoni duke adhuruar lopë dhe minj.

 6.   Francesca dijo

  Përshëndetje, natën e mirë të gjithëve. Në një përvojë shpirtërore, një shoqërues më vizualoi në ballë, mes vetullave të mia, një "qelizë gjaku" me ngjyrë të kuqe të thellë me një shkëlqim të verdhë. A mund të më thotë dikush se çfarë do të thotë? Unë jam spanjoll dhe nuk kam asnjë të njohur apo miq të racës indiane, megjithëse kam parë ëndrra shumë të gjalla me hindusët dhe ndjej një qasje të shkëlqyeshme dhe thuajse do të thosha përkushtim, për këtë kulturë me të cilën identifikohem në një farë mënyre.

  Faleminderit shumë për këtë udhëzim, për rëndësinë time
  Namaste

 7.   Jose Maria Aristimuño P dijo

  Ai sy i tretë i një natyre fetare, evokon ndjenjën e perceptimit, u zhduk nga vetullat në fizik por i lidhur me gjëndrën pineale, tregon aftësinë në tre dimensione (e kaluara, e tashmja dhe e ardhmja), është ai sy që sheh përtej e dukshmja, syri i mençurisë, "fillimi dhe mbarimi i të gjitha gjërave", është gjithëdituria, shkalla më e lartë e perceptimit, pasi ajo nuk sheh përmes trupit fizik, por më tepër trupin delikat, ai sheh dimensione të ndryshme, kalon praktikisht kohën .

  Syri i tretë, qendra e ballit, vrenjtja, përmes kësaj "ju jeni të lirë të shihni dhe atë që dëshironi të shihni", lejon intuitën, vizionin e brendshëm, syri i mençurisë kupton nivelet arketipale dhe ju mund t'u dërgoni imazhe të tjerëve , është një qendër e fuqisë së vërtetë në këtë mënyrë, duke u shkëputur nga dyshja, ju hyni plotësisht në perceptimin mistik, kthjelltësinë, mund të parashikoni ngjarje të ndryshme, duke përfshirë të dini se çfarë ndodh, në vende të tjera, në brendësi kontaktin me kozmike.

  Marrë nga libri Genetic Unconscious. Jose Maria Aristimuño

 8.   emily dijo

  pershendetje Unë isha shumë i interesuar për të lexuar të gjitha këto dhe më shumë sepse unë kam një vajzë dhe kam lindur me të

  një hënë e zezë dhe e rrumbullakët e tipit nishan në të gjithë ballin, çfarë mund të më thuash për këtë të lutem