Tradita e shpimeve në Indi

Imazhi | Pixabay

Shpimi i hundës, veshëve ose pjesëve të tjera të trupit për të vendosur bizhuteri ose zbukurime është një zakon shumë i lashtë që mbijeton deri më sot. Kjo praktikë e ka zanafillën në ritualet e fillimit të jetës së të rriturve të shoqërive fisnore, megjithëse tani ka qëllime estetike.

Një nga vendet ku piercing janë më tradicionalet është India. Nga një moshë shumë e re është e zakonshme që gratë në këtë vend të mbajnë shpime hundësh me një kuptim tradicional ose fetar. Në postimin tjetër, ne do të mësojmë më shumë rreth traditës së piercing në Indi.

Origjina e këtij zakoni në Indi

Pavarësisht se ishte një aksesor shumë i njohur në këtë vend aziatik, e vërteta është se mbajtja e vathit në hundë ishte një zakon shumë i popullarizuar në mesin e banorëve të Lindjes së Mesme. Për shembull, në Dhjatën e Vjetër janë mbledhur vargje që thonë se Abrahami, i pari nga tre patriarkët e Judaizmit, dërgoi një shërbëtor për të gjetur një grua për djalin e tij Isak. Si një dhuratë për nusen, shërbëtori mbante një unazë hunde dhe unaza ari.

Disa historianë besojnë se myslimanët ishin ata që futën traditën shpuese në Indi gjatë shekullit të XNUMX-të. Sot, piercing praktikohen në Indi më shumë se kudo tjetër në planet.

Pse gratë indiane veshin piercing në hundë?

Në këtë vend, hunda nuk është vetëm një pjesë e trupit të njeriut e krijuar për të nuhatur dhe marrë frymë, por ajo ka më shumë vlerë. Sipas mjekësisë Ayuverdic dhe dorëshkrimeve indiane më shumë se 6.000 vjet të vjetra, hunda shoqërohet gjithashtu me pjellori dhe vathët në të me sistemin riprodhues të grave.

Ky shpim është i njohur gjerësisht si "nath" në Indi dhe gjithashtu i atribuohet për të rritur ndjenjën e erë dhe mbrojtje më të madhe kundër infeksioneve të hundës. Emra të tjerë që ajo merr janë "nathni", "koka" dhe "laung".

Shpimi i hundës si pjesë e pantallonave të nuseve

A e dini se "nath" është pjesë e pantallonave të nuses? Konsiderohet aksesori më sensual që një nuse mund të veshë në dasmën e saj meqenëse hunda besohet të jetë e lidhur me emocionet dhe seksualitetin.

Në natën e martesës, nusja indiane vesh "nath". Ky mat rreth 24 centimetra dhe është i lidhur me një zinxhir me flokët. Vetëm xhaxhai apo nëna e nënës së nuses mund t’i japë një gruaje këtë xhevahir të hundës dhe është dhëndri ai që heq këtë shpim nga nusja si një simbol i fundit të virgjërisë së saj. Marrja e një "nath" nga një i huaj nuk zhgënjehet nga shoqëria dhe konsiderohet si një veprim i disiplinës.

Dhe pas dasmës?

Imazhi | Pixabay

Në disa rajone të Indisë, Nath shpesh konsiderohet si një shenjë e bashkimit kështu që nuk tërhiqet pasi një grua të jetë martuar. Sidoqoftë, kur gratë mbesin të veja ato nuk mbajnë më ndonjë stoli në hundët e tyre.

Megjithëse rëndësia e tij nuk është zbehur si zakonisht, në ditët e sotme gratë beqare dhe madje edhe vajzat mund t'i mbajnë këto vathë si aksesorë mode, domethënë, pa një kuptim fetar ose tradicional.

Si e mbani këtë vathë në hundë?

Normalisht është në pjesën e majtë të hundës ku vendoset «nath» por në veri të Indisë dhe në lindje, disa gra zakonisht e veshin atë në vrimën e hundës së djathtë. Edhe gratë i shpojnë të dyja pendët në disa zona të jugut të vendit.

Nga ana tjetër, si kuriozitet, në mjekësinë Ayurvedic thuhet se shpimi i anës së majtë të hundës zvogëlon dhimbjen e menstruacioneve dhe lehtëson lindjen e fëmijës, pasi hunda është e lidhur me organet riprodhuese të femrave.

Cilat lloje të shpimeve të hundës ekzistojnë?

 • "Nathuri": vathë e vogël argjendi ose ari me gurë të çmuar të ngulitur.
 • "Laung": shpuar në formën e një gozhdë.
 • «Latkan»: vath i vogël me prerje gjysmërrethore me thekë që varen nga fundi i xhevahirit.
 • "Guchhedar Nath": i njohur për modelet e tij të perlave të quajtur "Basra Moti", të cilat janë mjaft të vështira për t'u gjetur.
 • "Pullakku": vishet pezull midis dy vrimave të hundës për nder të perëndeshës Parvati.

Llojet e tjera të piercing

Imazhi | Pixabay

Shfaqja e modaliteteve të reja dekorative në kohët e fundit ka bërë që industria e shpimeve të rritet shpejt dhe shumë njerëz zgjedhin këto pajisje për të dekoruar trupin e tyre. Jo vetëm që ka shpime hundësh por ka edhe shumë lloje të tjera si:

 • Buza e sipërme dhe e poshtme: një shpim tradicional në Afrikë dhe Amerikën e Jugut
 • Vetull: praktikohet në Evropë dhe Amerikën e Veriut për herë të parë në shekullin e XNUMX-të. Oneshtë një nga shpimet më moderne që kryhen.
 • Septum: është një unazë e hapur ose e mbyllur që vendoset nën septumin e hundës për të simbolizuar mbylljen e ajrit për të parandaluar që shpirtrat e këqij të hyjnë në trupin e njeriut. Origjina është nga Afrika dhe India dhe Amerika e Jugut.
 • Gjuha: një praktikë e zakonshme në pjesë të Amerikës së Jugut dhe Indisë. Për shembull, majat e lashtë u shpuan gjuhët në ceremonitë fetare për të pastruar shpirtrat e tyre.
 • Kërthizë: u bë e njohur në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë në shekullin e XNUMX-të. Sidoqoftë, disa legjenda tregojnë se në Egjiptin e lashtë ekzistonte tashmë zakoni i veshjes së shpimeve të kërthizës.

Ku kanë lindur piercing?

Nuk dihet me siguri se ku kanë lindur piercing për herë të parë por praktikimi i shpimit të trupit të njeriut ishte një zakon shumë i lashtë midis fiseve të së kaluarës që përhapet pak nga pak, kështu që nuk është e mundur të flitet për një popull specifik.

Piercings u kryen me kuptime shumë të ndryshme, qofshin ato estetike, terapeutike, fetare apo sociale, të tilla si për të lehtësuar simptoma të caktuara të sëmundjeve, për të shënuar kalimin në jetën e të rriturve ose me rastin e një martese. Gjatë gjithë historisë ata kanë qenë aq të njohur sa nuk është për t'u habitur që përdorimi i tyre ka arritur në ditët tona. Sidoqoftë, në ditët e sotme ato kanë një kuptim kryesisht estetik, veçanërisht në Perëndim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1.   rosario dijo

  Unë do të doja të isha në atë vend që është armiqësor dhe së pari, Zot, unë do të jem atje

 2.   E preferuara dijo

  A keni ndonjë burim për këtë informacion?
  Rolenla Plox