Rickshaws: Transporti Tradicional Indian

Udhëtoni për në Indi do të thotë një botë e tërë me emocione dhe ndjesi të ndryshme. Këtë herë do të flasim për transportin e tyre tradicional, riksha. Megjithëse është e vërtetë që në të kaluarën ato janë përdorur manualisht, domethënë, një person ishte i ngarkuar të transportonte një tjetër me këmbë, dhe ta shtynte këtë karrocë e vogël me pak rrota, sidomos në zonën e Kalkutës, sot mund të gjejmë riksha më moderne ose taksi me motor në të gjithë Indinë. Në rast se nuk e dini, tradita e rickshaw daton disa shekuj dhe ishte mënyra se si shumë burra hindu bënin jetesën e tyre, megjithatë disa vjet më parë, kjo mënyrë e transportimit të njerëzve (mënyra tradicionale, jo ajo moderne) është ndaluar pjesërisht nga qeveria, sepse autoritetet konsiderojnë se ata punojnë nga një punë që denigron fshatarët. Këto karroca, të cilat gjithmonë janë konsideruar simbole të qytetit, janë transformuar për disa kohë për të dhënë ngritjen e biçikletave të reja.

riksha1

Njoftimi i ndalimi i këtij transporti Nuk është e re, pasi autoritetet e tjera e kanë bërë atë që nga viti 1976. Por me sa duket qeveria (shoferët e rickshaw), këtë herë nëse duhet të shqetësohen, sepse frika e tyre po bëhet realitet. Vlen të përmendet se në mars të këtij viti, prodhuesi indian i automobilave Tata Motors prezantoi në treg makinën më të lirë në botë me një çmim prej $ 1.918 dhe ajo do të fillojë të shitet nga korriku i këtij viti. Përgjigja nga vendasit ishte një protestë; kjo është arsyeja pse shitja e Tata Nano ka një vonesë prej gjashtë muajsh. Pa dyshim, drejtuesit dhe taksitë e makinave Nano do të jenë konkurrenca e drejtpërdrejtë e rikthimeve.

riksha2

Për këtë arsye, vendndodhja e fabrikës së prodhimit nuk do të jetë më në rajonin e Bengalit, por në zonën Gurajat, e vendosur në Indinë perëndimore, ku do të prodhohen 350.000 njësi dhe një tjetër në Uttarankand nga e cila 60 mijë njësi do të dalin në 2009 .

riksha3

Përballja midis modernitetit dhe tradicionales gjithmonë do të ketë pasoja shoqëroreNëse kësaj i shtohet ekonomia si efekt i dëmshëm për disa dhe i dobishëm për të tjerët, ekziston vetëm një rrugëdalje; dialogu, si një reflektim i vërtetë i zgjidhjeve alternative nga qeveria indiane.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*