Tre perënditë kryesore të hinduizmit

Hinduizmi

El Hinduizmi Isshtë një nga fetë më të vjetra në botë, praktikuar nga më shumë se 1.100 milion njerëz në kontinentin aziatik dhe pjesë të tjera të botës. Në India, Pakistani, Nepali, Bangladeshi dhe Malajzia ka shumë që ndjekin porositë e tij dhe adhurojnë tre perënditë kryesore të Hinduizmit.

Ndryshe nga fetë e tjera, këta perëndi adhurohen në jetën e përditshme. Më shumë sesa qenie abstrakte dhe të largëta, ato shihen si figura që janë pjesë e realitetit të përditshëm. Ka shumë rryma dhe shkolla brenda Hinduizmit.

Brenda panteonit hindu, nuk janë të gjitha hyjnitë në të njëjtën kategori. Ka jo më pak se tridhjetë milion perëndi, por jo të gjithë janë njësoj të rëndësishëm dhe të nderuar.

Këta janë tre perënditë kryesore të Hinduizmit: Brahma, Vishnu dhe Shiva. Ata formojnë Trimurti ("Të tre format" në sanskritisht) dhe përfaqësojnë përkatësisht ciklet e krijimit, ruajtjes dhe shkatërrimit të universit.

Brahma

Sipas traditës fetare hindu, Brahma Ai është zot krijues i Universit. Çdo gjë që ekziston në botë është duke bërë atë. Simbolizon mençurinë dhe inteligjencën.

Brahma ka dy gra: Saraswati, perëndesha e dijes dhe Savitri, e cila është vajza e perëndisë së diellit. Ai është gjithashtu babai i Dharma (zot krijues i fesë) dhe i Attri. Për më tepër, ai është baba i dhjetë djemve dhe një vajze nga të cilët kanë origjinën racat e ndryshme njerëzore.

Sipas traditës, vendbanimi i tij është në Brahmapura, një qytet hyjnor i vendosur në majë të Mali Meru, e cila nga ana tjetër konsiderohet si qendra e botës.

Brahma

Përfaqësimi i Brahma-s, zotit krijues të Universit për Hinduizmin

La përfaqësimi ikonik i Brahma-s Thatshtë ajo e një plaku me lëkurë të kuqe dhe katër koka me mjekër. Këto mjekra të bardha simbolizojnë mençurinë. Secili prej katër gojëve të tij po reciton një nga katër Vedat ose tekstet e shenjta. Ai gjithashtu ka katër krahë, duart e të cilëve mbajnë objekte të ndryshme:

  • Një enë me ujë, burimi i jetës.
  • Një varg rruaza (japa-mala) për të llogaritur moshën e Universit.
  • Një tekst nga Vedat.
  • Një lule zambak ujipadma).

Brahma shfaqet në shumë skulptura dhe piktura në pjesën e pasme të një mjellmë e madhe me emrin Jansa, një zog hyjnor që ju lejon të udhëtoni në gjatësinë dhe gjerësinë e Universit.

Si një kuriozitet, duhet të theksohet se Brahma është gjithashtu një markë shumë e famshme e birrës në Indi. Shumë njerëz e pinë atë pa u konsideruar sakrilegj.

Vishnu

Nëse Brahma është zot krijues, Hinduizmi e konsideron këtë Vishnu si zot ruajtës. Ai është kujdestari i rendit, paqes dhe dashurisë në Univers. Ai është një hyjni e fuqishme plot mirësi, e aftë të bëjë mrekullitë më të pamendueshme dhe të jetë shumë luftarake dhe mizore me demonët dhe qeniet e liga.

Sipas traditës, shtëpia e Vishnu është në një vend të quajtur Vaikhunta, ndodhet lart mbi qiellin përtej Himalajeve. Ganges, lumi i madh i shenjtë i Indisë, ngrihet nga këmbët e tij. Vishnu është martuar me Lakshmi, perëndeshë e bukurisë dhe fatit.

Vishnu

Përfaqësimi klasik i Vishnu është ai i një qenieje me pamje njerëzore, lëkurë blu me katër krahë. Në gjoksin e tij është një tufë flokësh të bardhë. Ashtu si Brahma, ai gjithashtu ka katër atribute që i mban në secilën prej katër duarve të tij:

  • Një lule zambak ujipadma).
  • Një predhë konk (shanká) që dikur u dëgjua pas një fitore ushtarake.
  • Një çekiç i artë me të cilin Vishnu shtyp kokat e demonëve.
  • Një unazë metalike shumë e mprehtë (Chakra Sudarshana) që ai përdor për të therur demonë.

Vishnu shpesh shihet i ulur në një të madhe lulja Lotus dhe i shoqëruar nga Laksmi, i shtrirë në prehër.

Shiva

Anëtari i tretë i Trimurti është Shiva, zot shkatërrues. Ndërsa Vishnu përfaqëson fillimin e jetës, Shiva simbolizon fundin. Roli i tij është thelbësor brenda Hinduizmit, ku vdekja është e nevojshme së pari për të lindur. Kjo është arsyeja pse ai nuk duhet të konsiderohet një zot i lig, përkundrazi e kundërta.

Disa nga pseudonimet e tij janë "të tmerrshmit" ose "dhuruesit të lumturisë". Ai është gjithashtu zot i vallëzimit, kështu që muzika dhe vallja kanë një rëndësi të madhe në ceremonitë dhe ritualet rreth figurës së tij.

Gruaja e Shiva është perëndeshë Parvati, me të cilin kishte tre fëmijë: Aiapa, Ghanesa dhe Kartikeia, Zoti i luftes. Vendbanimi i Shiva ndodhet në Mali kailash, aktualisht në territorin kinez.

Shiva

Statuja gjigante Shiva në një tempull hindu

Imazhi klasik i Shiva është ai i një yogi me lëkurë blu i cili herë përshkruhet i ulur në një pozicion meditimi dhe herë të tjera si një valltar me një nga këmbët e tij në ajër. Rreth qafës së tij a serpiente që simbolizon energjinë jetësore.

Ka tre sy, njëri prej tyre ndodhet në ballë. Ky sy i tretë përfaqëson planin shpirtëror, megjithëse sipas traditave të tjera të tre sytë simbolizojnë tre ndarjet e kohës: e kaluara, e tashmja dhe e ardhmja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*