Turizmi malor në Himalajet

Një alternativë e mirë për turizmin brenda vendit Indi Dhe kjo është gjithashtu e favorshme për të gjithë aventurierët është të përfitojnë nga rajonet malore të këtij kombi që të jenë në gjendje t'i njohin ato jo vetëm nga një distancë, por edhe kur janë në vetvete. Permes turizmi malor Dikush mund të shohë dy aspekte shumë interesante, gjëja e parë është të njohësh një nga malet e shumta dhe të pranosh sfidën që do të jetë aventura e ngjitjes në to, nga ana tjetër mund të shohësh edhe pasurinë natyrore të mjedisit si dhe ai që e rrethon falë rrugëve që na çon kërkimi ynë për malin e përsosur.

Rekomandimi më i mirë turistik është një nga monumentet më të mëdha natyrore në botë, i famshmi Himalaja, një varg malor që jo vetëm përfshin Indinë, përgjatë 2.600 kilometrave të tij gjithashtu kalon nëpër Afganistan, Birmani, Pakistan, Kinë, Nepal dhe Butan. Nuk është as më shumë e as më pak se vargu malor me majën më të lartë në planet (Everest me 8.848 metra mbi nivelin e detit), megjithëse natyrisht, jo të gjithë do të zgjidhnin ta ngjisnin atë, duke qenë kështu që ne mund të gjejmë dhjetra zona zona më të vogla malore që mund të rekomandohet për të gjitha llojet e alpinistëve ose aventurierëve. Përveç kësaj, në Himalajet mund të vlerësohet origjina e disa prej lumenjve më të rëndësishëm të kontinentit Aziak midis pikave të tjera me interes të tilla si pyjet që mund të gjenden në fusha ose në disa pjesë të lartësisë së madhe.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*