Universitetet më të mira në Indi

Disa nga mejores universidades të kontinentit aziatik, ato janë të vendosura në Indi. Sipas renditjes në internet, Instituti Indian i Teknologjisë Bombei, i njohur gjithashtu si IIT Bombay, renditet i pari. Në rast se nuk e dini, ne ju themi se kjo qendër studimi ndodhet në numrin 45 në renditjen në Azi dhe në pozicionin 455 në të gjithë botën.

india4

Kjo shkollë është një nga shkollat ​​që merr numrin më të madh të aplikimeve brenda vendit. Instituti Indian i Teknologjisë Bombei ofron 14 gara, të tilla si Fizika, Inxhinieria Kimike, Shkencat e Mjedisit, Matematika, Inxhinieria e Ndërtimit dhe të tjerët.

Ai gjithashtu ka 3 shkolla të përsosmërisë (një për Biogjenering, Shkencë Kompjuterike dhe një për Biznes) dhe 6 programe ndërdisiplinare (Inxhinieri Biomjekësore, Shkencë dhe Inxhinieri Korrozioni, dhe të tjerë).
Ata gjithashtu ofrojnë gradë akademike të Bachelor dhe Master të Teknologjisë, PhD, Master i Shkencave dhe të tjerë. Shtë gjithashtu një qendër e njohur për kërkime. Vlen të përmendet se ky universitet prestigjioz ka 7 kampe.

india5

Le të takojmë tani Instituti Indian i Teknologjisë Kanpur, i njohur si IIT Kanpur ose IITK, përqendrohet kryesisht në shkencë dhe inxhinieri.

Shtë themeluar në vitet 60 dhe sipas renditjes është vendosur si universiteti i tretë më i mirë në vend, numri 97 në Azi dhe 844 në të gjithë botën. Ishte instituti i parë që ofroi Shkencë Kompjuterike në vend.

india6

Aktualisht ofron karriera në inxhinieri (Hapësirë ​​ajrore, Civile, Informatikë, Elektrike, Industriale dhe të tjera), Shkenca Humane (Shkenca Sociale), Administrim dhe Shkenca (Kimi, Matematikë dhe Statistikë dhe Fizikë). Gjatë 10 viteve të para të ekzistencës së tij, në sajë të Programit Indo Amerikan Kanpur, disa shkolla të tilla si Princeton, MIT, Universiteti i Miçiganit dhe të tjera ndihmuan në zbatimin e qendrave dhe laboratorëve kërkimorë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*