Varfëria në Indi, ana tjetër e medaljes

Të gjithë e dimë admirojnë mrekullitë e monumenteve në Indi, e tyre plazhet, ushqimi i tij i mirë, por nganjëherë duhet përmendur kushtet në të cilat jetojnë shumë indianë, për të cilët fjala varfëri është diçka shumë e zakonshme. Si të dhëna do t'ju tregoj se 1 në 3 i varfër në botë ne e takojmë atë në Indi, të cilat janë të dhëna që na tregojnë gjithçka. Shumë njerëz nuk kanë asgjë për të ngrënë me ditë dhe të tjerët mbijetojnë me pak ushqim.

La situata është gjithmonë e pasigurt për shumë indianë dhe të jesh vendi i dytë më i populluar në Tokë do të thotë që përqendrimi i kaq shumë njerëzve në një vend, prodhon mosmarrëveshje mbi ushqimin, punën dhe të tjerët. Zonat më pak turistike të Indisë janë ato që paraqesin një gjendje të varfërisë ekstreme, me shtëpi që kanë shumë çarje, insekte të shumta brenda saj dhe në shumë raste ata nuk kanë as ujë për të pirë, ujë të pastër të pijshëm. Është një pikëpamje e trishtuar për shumicën e indianëve, të cilat sot vazhdojnë të vuajnë pasojat e varfërisë në të cilën jetojnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1.   Claudia dijo

  Do të ishte e nevojshme të ndalojmë së qeni kaq egoist dhe të ndajmë pasurinë dhe pasurinë me ata që nuk kanë asgjë.

 2.   budalla dijo

  Jeta shkon rreth e rrotull dhe nëse ne jemi indiferentë ndaj kaq shumë varfërisë mund të ndodhë që nesër ne do të jemi ata që po jetojmë kështu ...... çfarë duhet të bëjmë dhe çfarë mund të bëjmë, dhe më shumë .......

 3.   budalla dijo

  Nuk është e drejtë që ne jemi egoistë me ata që nuk janë të barabartë me ne, thjesht sepse ata nuk jetojnë si ne, ata hanë atë që hamë dhe pinë atë që marrim, nuk ka pse të mburremi. Le të jemi të mirë me ta dhe të gjithë, dhe, le të bëjmë diçka në mënyrë që të mos vdesin më fëmijë të kequshqyer. Sot në gazetë ndodhi një gjë shumë e trishtuar, një vajzë që peshonte 25 paund, vdiq të enjten dhe u varros dje, një pyetje A dua që fëmijët e kequshqyer të vazhdojnë të vdesin? nuk është e vërtetë, apo po? ………… le të mbledhim lodra, dhe të mbledhim para për t'i blerë atyre ushqim, rroba dhe të gjitha gjërat që ata kurrë nuk mund të kenë ose do të kenë nëse nuk bashkëpunojmë, ……., Bye

 4.   drejtor cirku dijo

  Fetë, sekte dhe besime që pa marrë parasysh se çfarë vuani në këtë jetë janë fajtorë për kaq shumë varfëri dhe skllavëri në Indi, duke pranuar vuajtjet si pjesë e pastrimit të karmës së tyre dhe marrëzive të tjera, e kanë çuar këtë popull të jetojë i përkulur dhe të presë çmimin e tij në jeta tjetër, pasi ajo që ka rëndësi, sipas tyre, është ta çojnë shpirtin e tyre në një tjetër nivel. Mirë që ata vazhdojnë të besojnë ndërsa shumë që jetojnë në vendin e tyre dhe vendet e tjera fitojnë në kurriz të tyre. ISshtë koha juaj të zgjoheni!

 5.   EDHE ROBLET dijo

  Unë mendoj se organizatat në të gjithë botën që duhet të garantojnë sigurinë dhe të drejtat e tyre të jetës njerëzore, duhet të ndërhyjnë në këtë vend, fuqimisht pa kufij, derisa të arrijnë civilizimin e këtij INJORANTI, DISHNONI ATA, NDAKRMARRJE MASA, T A JETS S NEW RI, Q TH T TH K GTYRE T FOR SHKUARIN, RIKIKLIMI NUK MUND T BE JET ST VETM, ATA KAN SO MISH TU SHUM DHE NUK MUND T E HAN, VETUSTM P CR KULTURN FETARE, DHE EDUKIMI, BUSAURA POLITIKAT Q TACH SHTET VENDIT, ZOTI ISSHT AN TJET THR TJETINER, Ai ASHT NJ D QENIE hyjnore që lejon të ndjehet vetvetiu nëse e shikoni, dhe ju i flisni, mendoj se ajo vend për shkak të injorancës së saj, jeton në ekstrem LUMTUR NJ P POPULL, QAT DUHET T E HANI DHE NUK HANI, SE N ISE ORGANIZOHEN, ATA MUND T C KRIJOJN B BIZNESA Q EX TANISHT EKZISTUAN, PRESIDENTI I AJTRY VEND, DUHET T T MERR MASA, PERODNDIA NUK INSHT IN NAT AT PL VEND, SI SHUMA BON, PESHKU VDES P MR GOJON TUAJ TUAJ, DUHET T EX KETIST GRUPE T ST FORTA E, Q THE ATA SHIKOJN FOR PFR SIGURIN OF E NJERIUT MOST AGREZIV, VILLSHTIRT, T L HUMBNI, T TO FITOJN, NSE KA LIDERT E ZYRS, 4 MURI DHE TEKNOLOGJIA N THE PIKN Askush nuk do të bashkohet, KESTO MISERI N IN JET. FALEMINDERIT