Vdekja e Sai Babës dhe një rimishërim i mundshëm?

Në fund të javës së tretë të Prillit, bota u zgjua me lajmin e vdekjes së mësuesit mësues shpirtëror Sri Sathya Sai Baba, i famshëm në të gjithë botën deri në pikën që shpesh thuhet se ka gjashtë milion ndjekës. Vdekja e tij ndodhi në moshën 86 vjeç pasi kaloi një muaj të tërë të shtruar në spital në qytetin Puttaparthi, nga i cili ishte vendas, pikërisht duke qenë një dështim i shumë organeve arsyeja pse ai humbi betejën kundër vdekjes, duke qenë Tani është koha të shikoni kush do të jetë ai që do të menaxhojë shkollat ​​dhe fondacionet e tyre.

Përveç popullaritetit të tij me njerëzit e thjeshtë, Sai Baba gjithashtu kishte mijëra ndjekës në qarqet e pushtetit politik dhe botës së argëtimit, dhe jo vetëm nga Indi, duke arritur ndikimin e saj në të gjithë botën. Ndjekësit e tij do të jenë gjithmonë në gjendje ta kujtojnë atë për imazhin e tij klasik me flokë kaçurrela dhe përdorimin e tunikave të tij portokalli.

Vlen të përmendet se një ditë para se të varrosej, disa polemika u ngritën për "vdekjen e mundshme të rreme" të tij, dhe kjo është që Sai Baba u varros në një arkivol qelqi, gjë që gjeneroi spekulime midis besimtarëve të tij për një rimishërim të mundshëm, dhe kjo është që disa besnikë besojnë se Sai Baba kishte 3 avatar në Kalyug, avatar i dytë ishte Shirdi Sai Baba, dhe i treti Prema tha, i cili spekulohet se do të lindë në qytetin e Doddamalur. Sipas ndjekësve të Sai Babës, mësuesi mësues do të rimishërohet dhe do të lindë në fshat, pas vitit 2023, sipas parashikimeve të bëra nga i njëjti udhëheqës mistik në vitet e mëparshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*