Vende të rëndësishme për Hinduizmin në Indi

Varanasi

Sot ne do të takojmë vendet më të rëndësishme për Hinduizmin në Indi. Le të fillojmë turneun në Varanasi ose Benares, një qytet i shenjtë i vendosur në brigjet e lumit Ganges, në shtetin e Uttar Pradesh. Ky qytet konsiderohet i shenjtë jo vetëm për Hinduizmin, por edhe për fetë e tjera të tilla si Budizmi dhe Jainism, prandaj konsiderohet si një nga vendet me numrin më të lartë të pelegrinëve që vizitojnë.

Ne gjithashtu mund të vizitojmë Ahobilam, një qytet i vendosur në Andhra Pradesh, vetëm 74 km nga Nandyal. Shtë një nga vendet kryesore të pelegrinazheve në jug të kombit. Këtu do të gjejmë tempuj kushtuar Vishnu.

Kanchipuram o Kachi është një qytet në shtetin e Tamil Nadu, i vendosur rreth 60 kilometra nga Madras, dhe konsiderohet si një nga qytetet e shenjta të Hinduizmit. Ky qytet strehon një larmi tempujsh kushtuar Lordit Shiva.

Ramesuaram Isshtë një tempull i vendosur në Indinë jugore, i konsideruar si një vend i shenjtë pasi është pjesë e char dham, domethënë e 'katër vendbanimeve hyjnore' të zgjedhura nga studiuesi fetar Shankará.

Aiodhya Shtë një qytet i vogël në Indinë veriore, i konsideruar si një nga shtatë qytetet e shenjta të Hinduizmit. Ajo konsiderohet gjithashtu e shenjtë për Budistët dhe Xhainët.

Rishikesh është një qytet në rrethin Dehradun në shtetin Uttarakhand, i njohur si porta hyrëse për në Himalajet dhe shërben si një pikë fillestare për pelegrinët e Char Dham të cilët do të vizitojnë Badrinath, Kedarnath, Yamunotri dhe Gangotri.

Më në fund le të përfundojmë turneun brenda Kedarnath, një qytet i vendosur në shtetin Uttaranchal, i konsideruar si më i largëti nga katër Chota Char Dham ('katër banesa të vogla'), dhe vendi i tempullit Kedarnath, një nga dymbëdhjetë tempujt yiotir-linga kushtuar perëndisë Shivá.

Informacione të mëtejshme: Angkor Wat: tempull hindu jashtë kufijve të Indisë

Foto: Turizmi Dixhital


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*