Vendet e shenjta të Indisë

Në Indi, ekziston një traditë e lashtë e pelegrinazh tek vendet që edhe sot konsiderohen si i shenjte. Sot, hindusët vazhdojnë të udhëtojnë në qytetet e shenjta, vazhdojnë të nderojnë statujat e hyjnive të tyre të preferuara, të marrin banjot në ujërat e shenjta të Ganges dhe festojnë të mrekullueshme dhe me ngjyra festivalet fetare, në të njëjtën mënyrë që ata kanë bërë për mijëvjeçarë.

Pelegrinazhe në lumin Ganges

80% e popullsisë së Indisë praktikojnë feja e Hinduizmit, feja tradicionale dhe stërgjyshore e këtij rajoni, por që shprehet në mënyra të ndryshme dhe në të gjitha aspektet e jetës së përditshme. Sidoqoftë, ka edhe një pjesë të konsiderueshme të muslimanëve, që përfaqësojnë 10% të popullsisë së përgjithshme. Pjesa tjetër e banorëve përbëhet nga fe të tjera si Siks, Jain, të krishterë dhe hebrenj. Sa i përket Budizmit, ai është një fe që pothuajse ka zhdukur në vendin e tij të origjinës, megjithëse sot shumica e Budistëve Tibetianë të mërguar, përfshirë Dalai Lama, janë kthyer në Indi.

Mamorial i Gandit

Me kalimin e kohës, India ka fituar famë për karakterin e saj shpirtëror, e cila tërheq shumë udhëtarë për të bërë pelegrinazhe në vendet me ngarkesën më të madhe shpirtërore dhe me të cilat ata arrijnë identifikimin më të madh. Shumë nga udhëtarët që vijnë në Indi janë në një udhëtim shpirtëror ose në një udhëtim kërkimi. Shumë i përkasin grupit si New Age, të cilët dëshirojnë të rinojnë në një mjedis kaq të ngarkuar me emocione dhe kulturë si kjo.

Kështu që më poshtë ne japim me hollësi një listë të shkurtër të disa prej vendeve të shenjta ku shumë njerëz bëjnë pelegrinazhe për arsye të ndryshme, të cilat mund të jenë shumë interesante për ata që kërkojnë të bëjnë një udhëtim shpirtëror dhe rinovues në Indi.

Kështu që në Indi mund të bëni një pelegrinazh në qytetin e Benares, i njohur gjithashtu si qyteti i Shiva, i vendosur në shtetin e Uttar Pradesh. Ju gjithashtu mund të vizitoni Përkujtimore e Gandit, në New Delhi ose në Amarnath, i cili është një tempull i madh pelegrinazhi në Indinë e Jugut. Një tjetër vend interesant është Beluth Matematikë, i cili është një manastir i rëndësishëm hindu i vendosur në Howrah, në rajonin e Bengalit Perëndimor. Onlyshtë e nevojshme vetëm për të gjetur rajonin, dhe një sërë vendesh të shenjta do të hapin dyert e tyre për pelegrinazh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*