Veshje indiane

Veshje tipike hindu Peikot

Nëse ka një vend në të cilin historia, tradita dhe vendndodhja janë të lidhura ngushtë me veshje që, si burrat dhe gratë, kanë qenë në zonat rurale dhe më urbane që është India. Veshjet më të njohura indiane janë ato dhoti o mushkëritë, saree, Sherwanis dhe kurtatTë gjitha ato të bëra me pëlhura të prodhuara në vend, por me përdorime të ndryshme në varësi të kontekstit, vendit ku jetoni, qoftë për përdorim të përditshëm apo për një festë, etj.

Të gjithë ata njerëz që vendosin të udhëtojnë për një kohë të gjatë ose të shkurtër në një vend si ai Indi, jo vetëm që dashurohen me magjinë që është në secilin prej cepave të saj, ndërtesat e saj ose festivalet e saj, por gjithashtu fitojnë interes dhe tërheqje për rrobat indiane që veshin burrat dhe gratë dhe sa të ndryshme mund të jenë nga një qytet në tjetrin ose nga një medium në tjetrin dhe historinë që mund të ketë secili lloj veshjesh. 

Veshje tipike indiane

Sari, veshje tipike indiane

Një nga veshje më të përdorura në mesin e grave është "sari", e bërë tradicionalisht me pambuk, mëndafsh ose përzierje të bëra në fabrika me të dy elementët që kërkojnë të mbështjellin dhe të mbulojnë trupin në shumë mënyra në varësi të vendit ku jeton gruaja që do ta përdorë atë.

Kjo veshje hindu zakonisht është e gjatë midis 5 dhe 6 metra dhe 1 metër dhe 20 centimetra të gjerë. Zakonisht vishet si një këmishë e ngushtë nën një rrobë tjetër ose siç quhet një skaj më i gjatë "peikot", megjithëse ekziston edhe ajo që njihet si "salvare", pantallona të gjera mëndafshi me një tunikë sipër të përdorura në zonat malore që janë më praktike në varësi të gjeografisë së vendit pa harruar diçka që është shumë e rëndësishme në Kultura indiane si "vello", duke nënvizuar se për shembull kur një grua hindu martohet, velloja e saj nuk është e bardhë, por e kuqe ose rozë.

Zaragüelles për gratë hindu

Gratë Hindu të Los Zaraguelles

Një tjetër nga veshje me yje midis grave hindu janë "zaraguales", pantallona deri në gju ose deri në kyçin e këmbës duke bërë një lloj kostumi me pëlhura të lehta që përdoren më shumë nga gratë në zonat urbane. 

Nëse përqendrohemi te burrat, kur ata janë urbanë veshje për burra hindu për të cilën ata zakonisht zgjedhin këmisha të gjata me kopsa dhe pantallona të gjera i quajtur "sherwanis", në rast se gjithçka është e bashkuar dhe është një copë e vetme në formën e pizhameve, ato quhen "Kurta".

Dhoti ose lungi, një tjetër veshje tipike indiane

Dhoti, veshje hindu nga India

Nëse shkojmë në zonën rurale, ekziston një pjesë e veshjeve indiane që u përdor nga burra dhe gra dhe që, sot, me disa transformime për shkak të temave fetare, mbi të gjitha, vazhdojnë të kenë një prani të madhe në këto zona.

Ne po flasim për të ashtuquajturën "Dhoti ose mushkëritë", nje lloj pantallona të shkurtra mbi gju në rastin e burrave dhe një skaj në rastin e grave që përdorej kur kishte temperatura të larta. Në të dy rastet, asnjë bluzë e çfarëdo lloji nuk ishte veshur në krye, derisa në shekullin e 12-të, kur mbërritën muslimanët dhe pushtimi i tyre, për arsye fetare ata urdhëruan gratë të mbulonin majat e tyre.

Një veshje fantastike është "ghagra Choli", përdoret zakonisht nga popullata e Indisë veriperëndimore, megjithëse secili qytet ka një mënyrë të ndryshme për ta përdorur atë: një është versioni i përdorur në ceremonitë e dasmës, me disa qëndisje të bëra ekskluzivisht për atë ditë, ndërsa një lloj tjetër është ai i përdorur gjatë kohës. "Navratri" (nëntë netë dhe dhjetë ditë festime në të cilat Durga, një perëndeshë Hindu femër).

Burrave gjithashtu u pëlqen të jenë elegantë, dhe për këto raste ata përdorin veshje të quajtura "shervani", Një pallto e përdorur kryesisht në veri të vendit, në zonën urbane dhe për raste zyrtare, duke qenë në gjendje të lihen në hije nga një variant i tillë si "açkan", një xhaketë po aq e ngrohtë, por, në këtë rast, deri në gjunjë.

Një tjetër veshje indiane që mund të përdoret nga të dy gjinitë është "feran", një veshje tradicionale me gjatësi të plotë e cila përdoret veçanërisht në dimër dhe shumë e pëlqyer nga burrat dhe gratë.

Së fundi, ata "puancheis" Ata janë një veshje tradicionale hindu nga shteti i Mizoram, të veshur nga gratë gjatë rasteve që janë ceremoni festive ose martese. Këto veshje mund të kombinohen në shumë mënyra, edhe pse më e përhapura në këtë vend është ta përdorësh atë vetëm në një "kawrechi", një bluzë e bardhë, e cila përshtatet në mënyrë të përkryer me ngjyrat kuq e zi që përdoren zakonisht në pjesën më të madhe të pëlhurës nga e cila është bërë fustani, e përdorur nga gratë ndërsa kryejnë të famshmet "Vallëzim bambu", një nga më të njohurit në Indi dhe jashtë këtij vendi.

Cfare keni menduar Rrobat indiane dhe rrobat tipike të përdorura nga hindusët? A ju pëlqen një fustan i veçantë hindu?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

43 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   javito dijo

  veshja është shumë e ftohtë!
  Ata më dhurojnë një fustan

 2.   Nurit dijo

  Do të doja të dija kuptimin e mbulesës për hindusët?

 3.   "..." dijo

  veshja eshte e shkelqyer !!! 😀

 4.   mary dijo

  Unë e dua kulturën e saj, gastronominë, rrobat dhe pëlhura mëndafshi, filmin, dhe padyshim muzikën. Unë do të doja të shihja modelet e bluzave ……… .faleminderit

 5.   RimIrim dijo

  rroba shume te lezetshme aiiloviouuuu !!!!!!!!

 6.   Diego Alejandro dijo

  për të vendosur emrat e atyre rrobave që ata veshin

 7.   Karo dijo

  Seriozisht, unë jam i kënaqur me veshjet e këtij vendi dhe më shumë me vallet e tij

 8.   rosarito dijo

  Rrobat indiane janë shumë të mira, e dua :)

 9.   Eliza dijo

  I dua kostumet nga India India kjo e bën gruan të duket shumë femërore dhe e bukur… ngjyrat janë afër neigh

 10.   Nelida Singh dijo

  Unë jam një vajzë e Indu dhe do të doja të kisha një flamur në nder të babait tim Yien Singh

 11.   Gabriel dijo

  dhe meqë ra fjala jam nga 2 "b" jam gabriel salgdo campos

 12.   kinthya dijo

  Unë dua gjithçka që vjen nga India, do të doja të gjeja miqësi që më ndihmon më shumë të njoh kulturën, traditën e saj dhe më shumë, një nga ëndrrat e mia është të shkoj në Indi. Por për këtë dua të mësoj më shumë rreth kësaj, falënderoj ti

 13.   Neida Velazquez dijo

  Unë e dua veshjen e Indive, ato duken shumë bukur.

 14.   Neida Velazquez dijo

  Unë do të doja të kisha një nëse dikush ma dërgon, unë do t'ju falënderoj, faleminderit dhe ZOTI T B LUFTON !!!!!!!!!!!!

 15.   marizol dijo

  sa e bukur është veshja

 16.   marizol dijo

  pershendetje hamigos ..
  sa mirë vishen

 17.   i vërtetë dijo

  mmmmm rrobat janë shumë të forta Më pëlqente po të ishte blu mmmm jo mirë

 18.   Lola dijo

  Do të doja të isha në gjendje të blija DHOTI dhe Kurta për burra, mund të më ndihmoni

 19.   priscilla dijo

  ju jeni duke e rrafshuar dhe për mua të jesh i ftohtë haha ​​më falni çfarë jam ... ju dhe im ju shëruar botën muisc e mbretit.

 20.   Maria Fernanda Figueroa dijo

  Rrobat janë shumë të këndshme, por më pëlqejnë ato të grave

  disa ofertojnë për veshjen e tyre

  atte: fer nga argjentina

 21.   Roxana dijo

  djalë i mirë nëse do të shesin këtu në Cusco -Peru SERIA LIQI SHPRESOP E MIR IT ISSHT. K SOTU

 22.   Roxana dijo

  MIR THE Pëlhurat JAN BE T BE BUKURA

 23.   trishtues mavel dijo

  Unë i dua shumë kostumet e saj… .. waoooooooooo shikoj që po mendoj të marr muaj dhe hcr një kalendar me veshjet hindu Unë kam një familje hindu mirë por nuk jam aq keq por as nuk jam i gatshëm të jem panamane anian e vetmja gjë që nuk të pëlqen janë perënditë e tyre dua të them atë që adhurojnë por jo mua, molstaa është ajo që atyre u pëlqen dhe është tradita e tyre.

 24.   laki dijo

  Ka mace që ju roe edhe pse rrobat janë të bukura

 25.   laki dijo

  hahaha

 26.   Carmen Alicia dijo

  Unë e dua vendin e Indisë, më pëlqen kultura e tij, ushqimi dhe kryesisht rrobat e tij, elegante dhe shumë ngjyra.

 27.   josabeth dijo

  eshte super e bukur

 28.   YLL dijo

  Ajo është e bukur Hindu VESHJE I LOVE CHEBREEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEPEE

 29.   YIRCE ORIELA dijo

  Isshtë e bukur dhe shumë femërore, ngjyrat e saj i japin asaj një nuancë hyjnore. Thjesht duhet të blini pëlhurën dhe fustanin tuaj ta bëni vetë, thjesht mbështilleni me të. ufff

 30.   YIRCE ORIELA dijo

  Isshtë e bukur dhe shumë femërore, ngjyrat e saj i japin asaj një nuancë hyjnore. Thjesht duhet të blini pëlhurën dhe fustanin tuaj ta bëni vetë, thjesht mbështilleni me të. ufff Mendoj se djemve u pëlqen.

 31.   Carmen dijo

  Unë i dua pëlhurat e tyre, veshjet e tyre, kulturën e tyre, muzikën e tyre. Faleminderit.

 32.   JAM NURIA DHE AMI MEGUSTA GJITHA GJAT LIDHUR ME IN DIA DHE DO T L DUA T M TI THEM KU T TO MERR NJ A VESHJE LAINDIA dijo

  MEGUSTAMUCHISO LA INDI DHE DUA T TO M T TI THOTELL KU MUND T F GJENI NJ AN Fustan Indian

 33.   maara dijo

  Koha është bruto 🙂 A duhet të shoh këtë herë për të parë këtë kohë për të Enjten 22 Dhjetor <3 Mee guztariiaa të di se nga çfarë janë bërë këto rroba?

 34.   mund dijo

  Dua disa kostume indu, ku mund t'i blej në Guadalajara?

 35.   catalina dijo

  rroba të tëra bacan

 36.   cmi dijo

  agamuhhmhffjgftcxnhjhgghdfkfyflkodkjiguycvjkluykortuigf, jn
  +

 37.   cmi dijo

  vello .. dhe kështu gjithashtu thekson se kur një grua u martua
  Ajo nuk ka veshur një fustan të bardhë, por një të kuqe ose rozë

 38.   xhoni dijo

  wuu alkhar si ba mirë il kith apo menkharen she siwe, mankahrito sin vin se vue?

 39.   Elizabeth villada dijo

  Unë jam i hipnotizuar nga ngjyrat e rrobave? ,,, dhe ato janë të bukura ... Unë jam nga Kolumbia, çdo vend vishet ndryshe 'veshjet tona janë të ndryshme, por ato duken shumë bukur në atë mënyrë

 40.   pankrasia dijo

  metanceys anusit

 41.   Susana carolina dijo

  Unë jam shumë i intriguar dhe nëse dikush mund të më komentojë, ata nuk janë të nxehtë me të gjitha ato veshje që veshin gratë dhe burrat, me temperaturën 50 °… Nuk e kuptoj .. A mund të shpjegojë dikush që di këtë temë për mua? Faleminderit

 42.   Luis dijo

  Ju lutem, mos shkruani me gabime drejtshkrimore, sepse komenti juaj është shumë i holluar ... ne jemi analfabetë.

 43.   Xhesika dijo

  Përshëndetje, doja të dija se si vishen vajzat indiane, faleminderit