Vishnu: Një nga perënditë më të rëndësishme të Indisë

Imazhi | Pixabay

A do të dëshironit të udhëtonit në Indi në pushimet tuaja të rradhës dhe a jeni i interesuar të zbuloni më shumë rreth kulturës dhe zakoneve të saj? Një nga aspektet më pak të njohura për perëndimorët është feja hindu, shumë e rëndësishme për të njohur mënyrën e të menduarit dhe ndjenjës së banorëve të Indisë.

Feja hindu është e mbushur me përralla dhe bëma fantastike të kryera nga perëndi, gjysmë perëndi, demonë, njerëz dhe krijesa të tjera. Sidoqoftë, perënditë kryesore të Hinduizmit janë tre: Brahma, Vishnu dhe Shiva. Secila përfaqëson një forcë thelbësore për ekzistencën e universit: krijuesi i tij është Brahma, forca e vazhdimësisë është Vishnu dhe forca shkatërruese është Shiva. Të treja janë Trimurti ose "tre forma" në sanskrite, domethënë triniteti hindu.

Çfarë roli ka Trimurti? Cilat janë rolet e secilit zot brenda tij? Në këtë post ne do të thellohemi në fenë hindu për t'i njohur këto tre perëndi dhe veçanërisht Vishnu pak më mirë. Vazhdoni të lexoni pas kërcimit!

Trimurti

Imazhi | Pixabay

Siç thashë, tre janë perënditë më të rëndësishme të Hinduizmit: Brahma, Vishnu dhe Shiva. Ata të gjithë formojnë trimurtin dhe secili prej tyre ka një forcë që arrin ekuilibrin e universit, në mënyrë që të mos jetë e mundur të konceptohet krijimi (Brahma) ose shkatërrimi i universit (Shiva). Për më tepër, në të vërtetë ruajtja e tij është një fuqi që mban rendin kozmik. Kjo është mënyra se si besimtarët e kësaj feje e kuptojnë universin dhe rrjedhimisht rëndësinë e madhe të këtyre perëndive në të.

Nga Brahma Brahmanism u themelua në Indi. Një degë e Hinduizmit që e konsideron atë si perëndinë superiore, origjinën e të gjithë perëndive të tjera, të cilat janë shfaqje e tij. Nga pushtimet ariane, lindi Brahmanizmi, i cili i pa Shiva dhe Vishnu si hyjni të vogla.

Kush është Vishnu?

Njohur në fenë hindu si zot i mirësisë dhe ruajtjes, ai është hyjnia kryesore e rrymës së Vaisnavism e cila është një degë e Hinduizmit që ka Vishnu si zotin suprem. Sipas kësaj rryme, duke qenë krijuesi i universit, ky zot vendosi të shpaloset në trimurti ose "tre forma".

Vishnu është i ngarkuar me misionin e balancimit të së mirës dhe së keqes në botë dhe qeniet njerëzore i kërkojnë ndihmë për të gjetur rrugën e shpëtimit.

Interpretimi etimologjik i Vishnu

Kur analizon emrin e hyjnisë në kuptimin e saj etimologjik, një pjesë e rrënjës "vis" do të thotë të vendosesh ose të depërtosh, e cila do të vinte për të shprehur një nga cilësitë e Vishnu "ai që përshkon gjithçka".

Në këtë mënyrë, arrihet në përfundimin se emri i tij i referohet perëndisë që ka mbarsur të gjitha gjërat dhe qeniet që jetojnë në botë. Duke filluar nga kjo premisë, Vishnu nuk është i kufizuar në kohë, hapësirë ​​ose substancë. Fuqia e tij bëhet e pafund. Po kështu, ka studiues që pohojnë se interpretimi etimologjik i emrit është "ajo qenie që depërton në gjithçka".

Si përshkruhet Vishnu?

Ai zakonisht përfaqësohet si një zot me lëkurë blu me formë njerëzore dhe katër krahë që mbajnë objekte të ndryshme që mbajnë kuptime të ndryshme:

 • Një padma (një lule zambak uji, aroma e së cilës pëlqehet nga Vishnuistët)
 • Një chakrá sudarshaná (një kundërveprim i ngjashëm me atë të veshur nga luftëtarët ninja që Vishnu përdor për të asgjësuar demonët)
 • Një shankhá (një predhë konku, tingulli i së cilës në Indi përfaqëson fitoren pasi mundi një armik)
 • Një topuz i artë (për të thyer kokat e të këqijve)

Ai shpesh tregohet i ulur në një lule zambak uji me Laksmi, bashkëshortin e tij, në njërën nga gjunjët e tij. Ajo është perëndeshë e fatit dhe manifestohet në bhuti-sakti (krijim) dhe kriya-sakti (veprimtari krijuese). Meqenëse Vishnu nuk mund të jetë pjesë e krijimtarisë së tij (ahamta) ose e energjisë së tij, ai ka nevojë për një bashkëshort që është gjithmonë me të. Për këtë arsye perëndesha Laksmi duhet të shoqërojë Vishnun në të gjitha mishërimet e saj.

Cilat janë atributet teologjike të Vishnu dhe si nderohet ai?

Imazhi | Pixabay

Zoti Vishnu ka atribute të ndryshme hyjnore: marrja e asaj që ai dëshiron (prakamya), epërsia (isitva), cilësia e shtypjes së dëshirave (kama vasayitva), kontrolli mbi të tjerët (vasitva), arritja e çdo gjëje (prapti), fuqitë e mbinatyrshme (aishwaria), njohuria (gnana) ose energji (shakti), ndër shumë të tjera.

Nuk dihet me siguri kur dhe si filloi të adhurohej Vishnu. Në përpilimet e besimeve të Arianëve (Vedat) ky zot lidhet ngushtë me Indrën dhe klasifikohet si një perëndi i vogël. Vetëm më vonë ai u bë pjesë e trimurtit në fenë hindu dhe perëndia më e rëndësishme e të gjithë këtij besimi.

Sot hindusët besojnë se Vishnu mishërohet si avatar i ndryshëm në Tokë dhe ky zot adhurohet në formën e këtyre avatarëve në mënyrë të ngutshme.

Cilat janë avatarët e Vishnu?

Brenda hinduizmit, një avatar është mishërimi i një perëndie, posaçërisht Vishnu. Kjo është, ekuivalenti i gjysmëperëndive në mitologjinë greko-romake. Brenda Vaisnavizmit, këta avatarë u mblodhën në klasa të ndryshme sipas personalitetit dhe rolit të përcaktuar në Shkrimet.

 • Vananá: xhuxh, doli në ruse-iugá.
 • Matsia: peshku, u shfaq në satia-iugá.
 • Kurma: breshka, doli në satia-jugá.
 • Varaja: derri i egër, u shfaq në satia-iugá.
 • Narasinja - gjysma e luanit, gjysma e mishërimit të njeriut. Ai doli në satia-iugá për të mposhtur demonin Jirania Kashipú.
 • Parashurama: (Rama me sëpatë), u shfaq në treta-iugá.
 • Rama: monarku i Aiodhia, doli në treta-iugá.
 • Krishna: (tërheqësja) u shfaq në duapara-iugá, së bashku me vëllain e tij Balaram. Shumica e lëvizjeve Visnuiste e shohin atë si personifikimin e Vishnu.
 • Buda: (i mençuri) doli në Kali-iugá. Versionet që nuk përmendin Buda si avatar i nëntë shprehin Balaram në vend.
 • Kalki: shkatërruesi i të papastrit. Pritet të shfaqet në fund të kali-iugá.

Moshat e njerëzimit

Në Hinduizëm një iuga është secila nga katër epokat në të cilat është ndarë një epokë e madhe ose majā iuga. Katër epokat ose iugat janë:

 • Satia-iuga (epoka e së vërtetës): 1.728.000 vjeç.
 • Duapara-iuga: 864.000 vjeç.
 • Treta-iuga: 1.296.000 vjeç.
 • Káli-iuga: epoka e demonit Kali 432.000 vjet.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

16 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   l dijo

  beuk otavia c'est beurk lol

 2.   Ingrid dijo

  Unë me të vërtetë dua gjithçka që lidhet me kulturën hindu,

 3.   Cecilia dijo

  E vërteta është, kjo është degraduese. Nëse ata do të mësonin shkencë, ata do të kuptonin se sa e neveritshme është të lexosh këtë artikull.
  Vajzë e varfër

 4.   david dijo

  Nuk më pëlqen

 5.   Ruth Maria Ortiz dijo

  Unë besoj në rilindje dhe mendoj se vajza mund të jetë, unë jam e lumtur për fenë hindu sepse ata nuk kanë humbur besimet e tyre, vlerat, kulturën, unë e dua atë kulturë.

 6.   Tamara garcia dijo

  Më pëlqen edhe ajo kulturë, por vetëm një person ka thënë që deformimi i dobët i asaj vajze po nënçmon. Dhe le ta adhurojnë atë si një Zot ...
  Me pak fjalë, secili me çmendurinë e tij.

 7.   Gladys dijo

  çfarë fëmije i tmerrshëm

 8.   alegander dijo

  E vërteta është që unë e kuptoj vajzën, besoj se është rimishërim pasi është shumë interesante por trupi i saj është shumë interesant pasi është i njëjtë me atë të Vishnu

 9.   Adelaide dijo

  Degraduese, e tmerrshme, e neveritshme, çfarë kafshe mbresëlënëse

 10.   rozë e bardhë dijo

  Mendoj se duhet të hetojmë mirë nëse shkojmë apo duam të flasim për diçka. atje shfaqet një grua e re duke thënë se i pëlqen ajo kulturë. Nëse nuk e dini se çfarë po thoni, është më mirë të mos komentoni. Ai paganizëm që ekziston në atë vend është ai që i ka shkatërruar Hindusët pasi ata nuk e njohin ZOTIN E FUNDT, Zotin e Gjallë që ekziston dhe të Vetmin që mund të ndryshojë jetën e tyre të errët dhe të trishtuar për ato që vuajnë sot.

 11.   rozë e bardhë dijo

  Alejandro, nëse nuk e dini se çfarë po ndodh atje, më mirë të hetonit gjithçka që qëndron pas këtyre gjërave. Se nuk më duket qesharake që një popull vdes për mungesë njohurie, aq më pak se ata besojnë në perëndi që u sjellin vetëm vdekje, varfëri dhe fatkeqësi njerëzve. Unë mendoj se të flasësh për varfërinë dhe trishtimin në të cilin vuajnë ata njerëz të varfër hindu nuk është aspak qesharake.

 12.   drejtor cirku dijo

  drita udhëton me 300,000 kilometra në sekondë, ylli më i afërt me tokën është afërsisht 4 vjet dritë larg, këto janë të dhëna që i shpëtojnë kuptimit tonë të distancës dhe kohës, por ne vazhdojmë të besojmë në magji, në rimishërimin në hyjnoren në pastrimin e shpirtit tonë , por akoma nuk mund të shohim pafundësinë e universit (shumëzoni 300,000 X 60 X 24 X 365 X 4 është distanca në km deri tek ylli më i afërt me tokën) nëse rëra e të gjitha plazheve të botës, secila kokërr rërë vështirë se do të ishte një galaktikë që nga ana tjetër përmban miliona yje dhe ne i përkasim njërës prej atyre galaktikave. Reallyshtë me të vërtetë vetëm të jetosh dhe të lësh të jetosh, nuk ka jetë tjetër, nuk ka orë tjetër, të besosh në një qenie hyjnore është më e lehtë sesa të shpjegosh universin e pafund në të cilin ne nuk jemi asgjë. Sshtë koha të zgjoheni

 13.   anikurnal dijo

  Unë duhet të ju jap një zhurmë për të vënë atë foto, i çmendur

 14.   Danimarka dijo

  pershendetje .. une vetem dua .. ta tregoj kete .. shiko ballin .. simbolin qe sjell .. dhe krahasoje me simbolin e egjiptianeve. mbi kokat e tyre .. faleminderit .. eshte interesante ..

 15.   XURB dijo

  Unë mendoj se mëkati nuk është nga djali që e shkroi bllokun, pasi të informosh veten nuk është i keq, dhe i qartë thotë se mitologjia HINDU, duke bërë referencë për atë që besohet atje, nuk është e vërtetë VETEM RAPORTOHET Dicka ... ÇFAR Y BESONI APO JO N TH KATT KULTUR N IS VENDIMIN E TER GJITHVE ... DHE NUK KA DISKUTIM T AN ASGJ ANVE KERETU. E KEQA ISSHT THE FOTO SEPSE BOTON PJES intime të vajzës, Ato duhet të mbulojnë fytyrën dhe organet e saj ...

 16.   Manthus dijo

  Unë e respektoj kulturën e tyre, por pse adhuroj imazhe të rreme me arsye se ata kanë mjerim të varfërisë të vonuar me rrobat e tyre të kllounit si dhe vonesën e mendjes së tyre jo vetëm zemër të mjaftueshme por edhe inteligjencë, nuk është çudi që ata kanë fëmijë të deformuar nga besimi i perëndive të tyre qesharake