Vizitë në Taj Mahal në Indi

Përcaktuar si një vend i trashëgimisë së UNESCO-s në 1984 dhe konsiderohet si një nga monumentet më të bukura në botë, Taj Mahal është imazhi i asaj India që ëndërrojmë, ekzotike, bombastike, romantike. E ngritur në 1632 nga Perandori Shah Jahan për nder të gruas së tij, Mumtaz Mahal, Taj Mahal bëhet një ikonë historia dhe aksesi i së cilës meriton informacionin e nevojshëm për ta bërë vizitën tuaj të paharrueshme në çdo mënyrë.

Taj Mahal dhe një histori dashurie

Afresku i Perandorit Shah Jahan.

Pas takimit në një pazar në qytetin Agra, në shtetin indian të Uttar Pradesh, Princi Mughal Shah Jahan dhe Princesha Mumtaz Mahal ata u dashuruan në çast. Pastaj erdhën udhëtimet e gjata nëpër Indi, një romancë ëndërrimtare dhe siguria se asgjë nuk mund ta mjegullonte magjinë e një historie dashurie të denjë për një mijë e një net. Sidoqoftë, pasi lindi fëmijën e tij të katërmbëdhjetë, Mumtaz u nda nga jeta, duke e lënë burrin e saj vetëm dhe të zhytur në një panoramë në të cilën ai nuk pa asnjë shpresë më të madhe pa gruan e tij pranë tij në fron. Për këtë arsye, perandori në atë kohë u nis për të ndërtuar ndërtesën më romantike në botë për nder të të dashurit të tij.

Nga 1632 deri në 1653, Shah Jahan drejtoi një rrethim artizanësh, arkitektësh dhe artistësh në mënyrë që të ngrinte mauzoleun që mund të strehonte eshtrat e Mumtaz dhe ndikimet e të cilit bashkohen që nga elementët myslimanë deri tek mogalët e tjerë, persët dhe thjesht aziatikë, duke rezultuar në një ndërtesë me kupola të shenjta, fasada të mbuluara me gurë të çmuar dhe mbishkrime të Kuranit ose pragje të gurit të kuq që konfiguronte kompleksin e përsosur në brigjet e lumit Yamuna që të gjithë e dimë sot. Në fakt, Taj Mahal ishte aq i bukur sa që vetë Jahan besohet se ua preu duart zanatçinjve që morën pjesë në punë në mënyrë që ata të mos mund të përsërisnin një arritje të tillë arkitektonike.

Pas shumë vitesh larg, një djalë tepër ambicioz dhe disa mbetje të Mumtaz që endeshin nëpër pjesë të ndryshme të qytetit, më në fund eshtrat e të dy dashamirëve pushuan në një mauzole, brendësia solemne e së cilës bie në kontrast me ekranin e saj të jashtëm spektakolar që pret çdo udhëtar që viziton sekretet dhe misteret e saj.

Vizitoni Taj Mahal

Nëse dëshironi vizitoni Taj MahalKëshilla ime është që ju ta bëni atë gjatë lindjes së diellit ose perëndimit të diellit, momente në të cilat mauzoleumi merr një shkëlqim unik, pothuajse mistik.

Punësoni një shofer taksie në Agra Për t'ju çuar në këtë dhe në vendet e tjera të qytetit, mund të jetë një mundësi e mirë për të siguruar transportin gjatë gjithë ditës dhe të keni rekomandimet e një lokali që do të dijë vendet më të mira, një nga anëtarët e famshëm Trekëndëshi i Artë i Indisë.

Lagja ku ndodhet Taj Mahal, në juglindje të Agra, Isshtë një zonë e përulur, në muret e së cilës majmunët vëzhgojnë turistin dhe riksha ata u shmangen lopëve në mënyrë që të depozitojnë turistin përpara kompleksit. Ndërsa lëvizim drejt Taj Mahal, me siguri shumë banorë të zonës do t'ju afrohen me shenja që sigurojnë që pa një udhëzues turne nuk do të jeni në gjendje të hyni në sit. Injorojini, pasi vetë Taj ka udhëzuesit e vet.

E njëjta gjë ndodh me dollapët. Në një moment do të shihni një tabelë që thotë "Dollapët" që tregon për të shkuar në anën tjetër të hyrjes. Injoroni ose, do të gjeni dollapët për të depozituar sendet tuaja brenda mauzoleut.

Më në fund, në kohën e hyrjes në radhë ato shpërndahen në burra dhe gra, kryhet një skanim i të gjitha sendeve dhe pranimi me çmim 750 rupi (rreth 10 euro). Prej atëherë ju do të jeni në gjendje të sodisni bukurinë e Taj Mahal me gjithë shkëlqimin e saj që nga momenti i parë, ndoshta duke luftuar me turistët e parë për të bërë atë foto të famshme para pishinës që i paraprin ndërtesës, duke vizituar kopshtet e saj i njohur si karbag) ose hyrja në dhomën e brendshme, ku cenotafi i të dashuruarve duket njësoj si më shumë se treqind vjet më parë, megjithëse mbetjet e të dyve shtrihen në nivele më të ulëta.

Agra

Një nga xhamitë që shtrihet në anijen kryesore të Taj Mahal.

Një turne që mund ta plotësoni me një vizitë në anën tjetër të lumit Yamuna aty pranë, një vend nga i cili, me pak fat, mund të merrni fotografinë më të mirë të atij njeriu indian, i cili, në pjesën e pasme të një floku, brazdat rrethinat e ndërtesës që na bëri të ëndërrojmë për Indinë.

Nëse keni kohë, asgjë më mirë sesa të humbni në Agra, një qytet dinamik ku bashkëjetojnë gjithçka, nga kalatë e kuqe deri te rrugët e mbushura me lopë të stolisura me mantra dhe kurora.

Dëshironi të njihni Taj Mahal?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*