Vizitoni plazhet e Goa, në Indi

Kur mendojmë për Indinë, plazhet e saj nuk janë gjëja e parë që na vjen në mendje, veçanërisht kur janë ato ngjyra, shpirtërore dhe tempuj që e bëjnë vendin e karit një nga më karizmat në botë. Sidoqoftë, do të dëshironit të dini se vija bregdetare e saj arrin deri në më shumë se 7.500 kilometra pemë kokosi, duna dhe po, gjithashtu lopë. Për të gjetur shembullin më të mirë asgjë më të mirë se udhëtoni në plazhet e Goa, në Indi.

Plazhet e Goës: lopë, palma dhe a shfrej

Në 1510 portugezi Alfonso de Albuquerque arriti në brigjet e Goa, në juglindje të Indisë, me synimin për të vazhduar me planet e Vasco de Gama për ta kthyer bregdetin e vendit në një zonë strategjike midis Evropës dhe Lindjes në një nivel tregtar, veçanërisht në lidhje me çështjen e erëzave. Dyzet vjet më vonë katolicizmi ishte përhapur tashmë në formën e kishave koloniale në mes të tropikëve dhe Goa u bë baza më e madhe e transportit detar në të gjithë bregdetin indian.

Gjurmët e kësaj periudhe ende mund të shihen në të cilën është shteti më i vogël në Indi, i njëjti në të cilin Goan Bacalhau dhe rrugët kanë emra si Fundaçao ose Natale. Një mjedis, hijeshia e madhe e të cilit qëndron në një bregdet të frekuentuar dikur nga kolonët dhe pushtuesit, nga muzikantët që kënduan në Titon mitike gjatë epokës së hipive dhe, sot, nga një grup i parezistueshëm i perëndimorëve, artistëve apo ambienteve të nxirë të përshtatura në mënyrë perfekte në mjedis. i njëjti në të cilin qindra hipitë bënë ndalimin zyrtar midis Lindjes së Mesme dhe vendeve si Tajlanda për t'u kënaqur me perëndimet e diellit, ekzotizmin dhe zjarret e këtij bregdeti të ëndërruar.

Plazhi Arambol © Alberto Piernas

Vende si Anjuna ose Arambol, dy nga plazhet më të mira në Goa Veriore, shquhen për paqen që pemët e tyre të kokosit të përkulura rrjedhin, lopët që flenë të qetë në rërë dhe disa gra indiane që mund të shkojnë nga mbajtja e shportave në kokat e tyre për të ndaluar për të lexuar dorën tuaj ndërsa ju ecni nëpër një nga tregjet shumë tipike në zonë, një klasik që mund të bëhet disi dërrmues në vende si Calangute dhe plazhi i saj, të cilin unë do ta hidhte rrugën për të qenë shumë i perënduar dhe i zhurmshëm. Nëse vendosni të qëndroni në Anjuna, për shembull, hani mëngjes ose darkë brenda Bakery Gjermane Isshtë një mundësi e shkëlqyeshme, pasi përveç të gjitha llojeve të shijshme indiane dhe orientale, ata gjithashtu festojnë shfaqje magjike dhe vallëzime indiane në perëndim të diellit në një mjedis më unik.

Disa nga banjot në plazhet e Goa Ata janë zakonisht të huaj në pension që vendosën t'i nënshtrohen diellit deri në fund të kohës (më pëlqen t'i quaj "Mbrapa të Zezë"), dhe vendas me këmisha edhe kur është dyzet e ca gradë. Lidhur me ngjyrën e detit, India nuk është Maldivet apo Sri Lanka, por shtrirja dhe mjedisi i plazheve të saj kompensojnë mungesën e transparencës, duke u bërë plazhe unike, ku bashkëjetojnë të gjitha llojet e bizneseve, njerëzve dhe formave natyrore.

Dhe ndërsa ju shkruani në një fletore dhe shijoni një Thumbs Up (një Coca Cola dyfish e ëmbël) në rërë, dy vajza që nuk kanë mbushur as dhjetë vjet janë të ngarkuara me rrathë dhe ju paraqiten si Jessica dhe Catherine, në mënyrë që të jenë në gjendje të për të pushtuar disa udhëtarë që mund të mos e mendojnë plotësisht tmerrin e fshehur nën ato buzëqeshje dhe nënat e rreme.

Më vonë, një grua e kaluar ecën pranë jush dhe ju tregon për muajt e nxehtë nën të cilët ajo duhet të punojë për të mbledhur para për të qenë në gjendje të kthehet në anën tjetër të vendit, ku një familje e tërë po e pret. Një realitet i dorëhequr që ende përpiqet të fshehë keqardhjet e tij nën ngjyra dhe argëtim, diçka më e zakonshme në një vend që vazhdon të jetë një nga më të pabarabartët në botë pavarësisht se mburret me një sistem demokratik shembullor.

Në kohën kur lopët janë ende në të njëjtin vend, tregtarët dhe vizitorët e lodhur ulen në rërë dhe perëndimi i diellit mbi detin Arab bëhet një bekim. Ndërsa dielli tërhiqet, plazhi i Goa-s duket se tkurret, palmat lëkunden në erë dhe baret e plazhit japin pikëpamjet e tyre të palmave në tarraca në mënyrë që të gjithë të mund të shijojnë këtë skenë të privilegjuar.

Në muzg, pasi kemi hedhur një vështrim të fundit në tregun tipik (në të cilin të njëjtat fustane që shiten në Ibiza gjatë verës vlejnë pesë herë më të lira), ne kthehemi në xhungël me lopët, të cilave u japim zare ananasi që erdhëm duke ngrene nga plazhi. Papritmas një heshtje xhungle na rrethon, e ndjekur nga tingulli i ahengjeve që duket se vijnë nga një epokë tjetër. Kishim harruar që ishim në mekën e thirrjes Goa trans, nje nga vendet e preferuara në botë për korbet filloi në vitet 80 si një zgjatim i lëvizjes hipi.

Qershia më e mirë për një vend që nuk lë askënd indiferent, përveç atyre lopëve që vazhdojnë rrugën e tyre duke shpresuar të gjejnë më shumë copa frutash në këtë tokë bujare.

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*