Zonat e Mbrojtura të Indisë

Sot do të dimë disa të rëndësishme zonat e mbrojtura të Indi. Në këtë komb ne gjejmë një numër të mirë të alternativave që mund të jenë të favorshme për turizmin, të tilla si Flamurtare dhe Parku i tij Natyror, i cili ndodhet afër Bangalore (shteti Karnataka) me rreth 101 kilometra katrorë. Gjëja kryesore këtu është hapësira për të vizituar që punon si një safari kopshtin zoologjik, që ka tigrat klasikë indianë të Bengalit me të cilin kombi zakonisht lidhet.

Në rastin e atraksioneve në florë, një nga destinacionet më të mira është Parku Kombëtar Namdapha, e vendosur në brigjet e lumit Brahmaputra në shtetin e Arunachal Pradesh, kjo për shkak se konsiderohet gjerësisht si "Çdo ëndërr Botanist". Ka më shumë se 700 lloje të bimëve duke filluar nga pemët në kaçube, duke qenë përveç kësaj që konsiderohet gjithashtu si një vend i shenjtë zogjsh dhe rezervë mbrojtëse për tigrat. Vlen të përmendet se këtu do të jeni në gjendje të vlerësoni leopardin e famshëm të borës.

Përveç kësaj, vlen të përmenden disa zona të tjera natyrore të mbrojtura si p.sh. Anamudi Shola, e cila është e vendosur në Ghats Perëndimore në shtetin e Kerala. Vlen të përmendet se ky park kombëtar ka një sipërfaqe prej 7.5 kilometra katrorë. Do të jeni të interesuar të dini se ky park është pjesë e Trashëgimisë Botërore nga UNESCO.

Atëherë le të shkojmë në Pyll Gir, një park kombëtar dhe vend i shenjtë për jetën e egër, i cili ka një sipërfaqe prej 1,412 kilometra katrorë. Vlen të përmendet se është shtëpia e luanit aziatik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*