Zonat Natyrore në Indi

Këtë herë do të vizitojmë disa destinacionet natyrore të Indisë. Ne do të fillojmë duke rekomanduar vizitën në rajonin e Ganges të vlerësojmë një larmi larmishmërie në burimet natyrore, përveç konsumimit të ushqimit të mirë lokal. Ne gjithashtu mund të gjejmë një sasi të mirë të pyjeve të bollshme në lloje të ndryshme të pemëve dhe lumenjve të ndryshëm që përshkojnë vendin dhe që përdoren për krijimin e kanaleve të ujitjes.

Një tjetër nga zonat natyrore të Indisë gjendet në Manipur. Shtë një vend ideal për të praktikuar sporte aventureske dhe ekskursione pasi do të gjejmë një larmi malesh dhe luginash për të bërë shëtitje ose trekking. Në rrugën tonë mund të zbulojmë Liqenin Loukpoitat, i cili është i rrethuar nga peisazhe të bukura.

Ne gjithashtu mund të zgjedhim për të vizituar Manali, një rajon i vogël që ndodhet brenda Himachal Pradesh, në veri të vendit. Undshtë padyshim një vend ideal për të praktikuar ekoturizmin dhe për të vlerësuar peisazhe të mrekullueshme të maleve dhe majave të mbuluara me dëborë. Importantshtë e rëndësishme të përmendet se nëse do të udhëtoni gjatë dimrit duhet të jeni shumë të ngrohtë sepse temperatura është jashtëzakonisht e ulët gjatë kësaj periudhe të vitit. Koha më e mirë për të udhëtuar janë nga Prilli në Qershor ose nga Shtatori në Nëntor. Vlen të përmendet se në këtë zonë mund të praktikojmë një larmi sportesh aventureske siç janë rrugët e çiklizmit, ski, alpinizëm, paragliding, trekking dhe shëtitje, peshkim dhe madje edhe rafting.

Më në fund do të njohim Parku i Rezervave Biologjike Nahargarh, konsiderohet si një nga destinacionet më të bukura në vend. Ky park prej 7.2 kilometra katrorë është shtëpia e një pylli të madh të thatë tropikal, ku mund të gjejmë një larmi kafshësh si tigrat e Bengalit, luanë aziatikë, çakallë, ndër të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*