Një kopsht japonez në Irlandë

Kopshti Tully Japanese

Irlanda është një vend i kopshteve dhe jo të gjithë janë kopshte dhe arboretume të stilit anglez, ka gjithashtu një vend për një kopsht të bukur dhe magjik të stilit japonez. Ky që shihni në foto është në County Kildare, në Tully dhe na çon drejtpërdrejt në Japoni.

El Kopshti Tully Japanese ka lindur në kohën Edwardian kur ishte në modë e sigurt japonizëm dhe dizenjot e saj janë vepër e Lord Wavertree, një njeri i pasur që e donte Lindjen. Ai importoi një seri të tërë bimësh, gurësh, zbukurimesh, një shtëpi geisha dhe bonsai direkt nga Japonia dhe për modelin ai punësoi edhe një peizazh japonez, Tassa Eida, i cili udhëtoi veçanërisht në Irlandë me gruan dhe dy fëmijët e tij për të jetuar në Kildare nga 1906 deri më 1910, koha që u desh për të sjellë në jetë këtë kopsht dhe për të mbikëqyrur një grup prej 40 kopshtarësh.

Kopshtet japoneze në përgjithësi janë krijuar për të shprehur ide, ato janë kompozime simbolike, kështu që në rastin e Tully Japanese Xhennete Këto shprehin peripecitë në jetën e një njeriu, nga djepi në varrin e tij.

 

I gjeni rreth 25 milje në perëndim të Dublinit, në Tully. Ata janë të hapur çdo ditë nga Pashkët deri në Tetor dhe ka një dyqan dhuratash dhe një çerdhe të vogël.

Mësoni më shumë - Videoja turistike e bukur e Kildare e Qarkut

Burimi - Udhëzues për kopshtet

Foto - Suzieh


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*