Rrënjët e mbiemrave irlandezë

Origjina e mbiemrave irlandezë

Mbiemrat irlandezë ato pasqyrojnë historinë e Irlandës dhe, në veçanti, valët e ndryshme të emigrantëve dhe pushtuesve që erdhën në vend gjatë shekujve, të përzier me popullsinë Irlandeze, ose thjesht nuk u kthyen më në vendin e tyre.

Në shekuj, irlandezët emigruan në një numër të madh në të gjitha cepat e botës, kështu që do të ishte e rrallë nëse nuk gjeni së bashku të njëjtin mbiemër me origjinë nga Irlanda.

Si u shndërruan mbiemrat irlandezë?

Rrënojat e kalasë në Irlandë

Një udhëzues për të kuptuar mbiemrat irlandezë fillon me një mësim historie. Te dy, historia dhe gjuha, janë të ndërvarur. Mbiemrat irlandezë janë mjaft konfuze, me të gjithë Mc, Mac dhe Os. Sidoqoftë, për të kuptuar me të vërtetë se cilat mbiemra irlandezë janë kaq të komplikuar, duhet të keni një dozë të mirë të historisë. Nga atje, duhet të jeni të sigurt në komplotimin si rrënjët irlandeze dhe mësoni rreth gjenealogjisë irlandeze.

Irlandezët ishin fillimisht një popullsi GalikePrandaj, për të kuptuar transformimin që kanë pësuar mbiemrat e tyre, duhet të fillojmë nga atje. Në kohët Gaelike, e cila do të ishte e njëjtë me Antikitetin, njerëzit thirreshin me një emër dhe vetëm një emër. Niall, Eoinn, ose arti i gjithçkaje ishte i mjaftueshëm.

Vini re se me pak teknologji mjekësore, njerëzit vdiqën shumë të rinj në kohërat antike. Mbiemrat irlandezë ato nuk ishin të domosdoshme, pasi popullsia ishte shumë e vogël dhe emri ishte i mjaftueshëm që të mos kishte keqkuptime kur bëhej fjalë për njohjen e secilit person. Disa kohë më vonë, nevoja për shtoni mbiemrat kur numri i fëmijëve po rritej.

Zgjidhja më e lehtë për Mbiemrat irlandezë shtuan një parashtesë. Prandaj, Mac dhe O u zhvilluan si mbiemrat e parë irlandezë. Mac, shpesh i shkurtuar si Mc, do të thotë bir. Ó do të thotë nip i. Kështu, Niall Ó do të ishte "nipi i Niall". Niall Mac do të ishte "djali i Niall".

Gjatë shekullit të XNUMX-të, punonjësit anglishtfolës u përshtatën parashtesat e mbiemrave irlandezë në anglisht, kaq shumë emra ndryshojnë për të pasur një apostrof posedimi, kështu që mbiemrat mbeten, për shembull "O'Niall" që është mjaft e ngjashme me mënyrën se si ne përdorim mbiemrin irlandez sot.

Si ndikuan ndryshimet në shoqëri

Mbiemrat më tipikë në Irlandë

Gjatë kolonizimit, përsëri në shekullin e XNUMX-të, Irlandezët kuptuan se ishte një disavantazh i madh të kishe një Mbiemri irlandez. Klanet filluan të ndryshojnë mbiemrat e tyre irlandezë për t'i bërë ata të duken më anglezë, për shembull Ó Niall u bë O'Neil. Nëse keni pasur një emër Galik në atë kohë, është e mundur të merrni emra me një kuptim më të gjatë, si p.sh. 'i fortë si ujku'O'Connell) thjesht mund ta kthente mbiemrin e tij në "Ujk" ose është ndryshuar Galike Ó Pushim a O'Connell. Prandaj, një klan ose familje mund ta kishte ndarë familjen e saj në dy, ose tre, mbiemra të ndryshëm irlandezë dhe kështu të zgjeronte rrënjët e saj dhe trungun familjar.

Kjo ndarje familjare në disa mbiemra shkaktoi fundin e asaj që njihet si mbiemri i zonës, domethënë në kohërat antike, një mbiemër që ishte më shumë në Veri të vendit ishte O'Connor, por sot mund të ketë edhe O'Connor në Irlandën e Jugut.

Megjithatë, në zona jugore, shumë ishin ata që u përpoqën të ndryshonin mbiemrat e tyre, për shembull nga O'Konor në Zog, për të shmangur vrasjen nga pushtuesit tiranë, ndërsa në Veri thjesht u reduktua në një ndryshim drejtshkrimor.

Tradita të tjera, përveç mbiemrave irlandezë, që njerëzit e këtij vendi kanë luftuar për të mbetur të paprekur është tradita mburojë:

Ju do të gjeni se klanet mbajnë një kreshtë ose stemë plot me simbole irlandeze. Në një udhëtim në Irlandë, mund të zbuloni se tartane kilt (modelet e plaidit) dhe qepja e triko Aran kishin një kuptim të njohur.

Nëse gjurmoni tuajin Gjenealogji irlandeze bazuar në mbiemrin tuaj irlandez dhe vendndodhjen e familjes nuk janë provuar të jenë efektive, provoni të hulumtoni a kilt pled apo stemën.

Emrat më të zakonshëm në Irlandë

Shumë emra irlandezë kanë histori shumë komplekse dhe janë përhapur në të gjithë vendin në varësi të situatave që kanë përjetuar. Shumica e tyre na kujtojnë kalimin e ndikimeve të gjuhës angleze dhe mënyrën se si mbiemrat u përshtatën për t'u shfaqur më anglisht, dhe të tjerët me parashtesat tipike irlandeze; Me këtë në mendje, disa nga emrat më të zakonshëm që mund të gjejmë janë:

 • O'Brien McCarthy
 • O'Neill Walsh
 • Linç o'sullivan
 • O'Reilly O'Connor
 • Dunne doyle

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

19 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   belen gallagher dijo

  Gallagher është gjithashtu një mbiemër irlandez

 2.   Alicia Elena Wynne dijo

  wynne është gjithashtu një mbiemër irlandez

 3.   rehati dijo

  Kenny është gjithashtu. Dikush mund të më ndihmojë të gjej se cili klan i përkiste

 4.   Qendra tregtare Alan dijo

  Mall është gjithashtu një mbiemër irlandez?

 5.   sonia gloodtdofsky dijo

  Ijes është një mbiemër irlandez?
  Stërgjyshi im është shënuar si i lindur në Irlandë dhe që jeton në Uruguaj. A mund të më jepni ndonjë informacion?
  Falënderim

 6.   Debora dijo

  Përshëndetje Hanega është irlandeze

 7.   Gabriela cruz dijo

  Burri im ka mbiemrin Byrne i cili është gjithashtu irlandez, a mund të më ndihmoni të gjej klanin e tij, faleminderit

 8.   Osmel dijo

  Çfarë tjetër mund të di për mbiemrin O'Connor për të cilin jam shumë i interesuar, ju lutem shkruani oconorcuesta@gmail.com

 9.   Viviana dijo

  O'Phelan është gjithashtu një mbiemër irlandez

 10.   rodrigo mc portofol dijo

  mbiemri im është mc porthole. Nuk e di nga cila pjesë e Irlandës është

 11.   Alejandra dijo

  Përshëndetje, po kërkoj mbiemrin tim Coltters
  Falënderim

 12.   Sonia dijo

  Përshëndetje përsëri, mbiemri im është Gloodtdofsky dhe stërgjyshja ime Hearlye. Ata thonë se ata janë me origjinë Irlandeze? A mund të më japë dikush ndonjë informacion? Faleminderit.
  Sonia

 13.   Njeri jordan dijo

  A e di dikush nga vjen saktësisht mbiemri Jordan në Irlandë ???

  Falënderim

 14.   Maria Isabel Marzal dijo

  Do të doja të dija origjinën e mbiemrit "Cary" që mbaj megjithëse nuk është mbiemri im i parë. A është irlandez?

 15.   Rodrigo Alejandro Puga O'Brien dijo

  Përshëndetje. Mbiemri im është O'brien, unë dua të di më shumë për paraardhësit e mi dhe asaj klane të së cilës i përkiste stërgjyshi im.

 16.   Jorge Sarmiento O'Meara dijo

  Përshëndetje, mbiemri im i dytë është O'Meara I. Unë do të doja të di origjinën e saj për të parë se si arriti në Kolumbi. Faleminderit

 17.   Alexander de Loayza dijo

  Mbiemri Haney është një mbiemër irlandez?
  Pse kishte një shkrimtar me atë mbiemër më parë?

  -Semus Haney «

 18.   Dermot McArron dijo

  Mbiemri im është MacArron, dhe i dua makaronat, a mund të kem rrënjë irlandeze apo skoceze?

 19.   Aaron Konell dijo

  "Connell" është një mbiemër irlandez dhe unë jetoj në Kili.
  Prindërit, gjyshërit dhe stërgjyshërit kanë lindur dhe janë rritur këtu në Kili, por përtej kësaj unë humbas gjurmët. Ata thonë se Connells erdhi në Kili nga Australia shumë dekada më parë.
  Çdo informacion që keni në këtë drejtim do të merret mirë.