Çfarë të hani në Bari

Një nga kuzhinat më të famshme në botë është ajo italiane, kështu që në një udhëtim është e pamundur të mos shtoni disa kilogramë. Duke shkuar në jug, hasim një nga qytetet më të njohura dhe turistike, Bari, kështu që sot do të mësojmë rreth çfarë të hani në Bari.

E vërteta është se kuzhina italiane ka marrë dhe merr ende ndikimin e kuzhinave të fqinjëve të saj kufitar, kështu që ndërsa veriu ka disa kuzhina franceze, drejt jugut pjatat janë më mesdhetare, me peshk, vaj ulliri dhe domate. Pra, shkruaji këtë informacion për të shijuar të ngrënët në Bari.

Kuzhina Bari

Bari është një qytet i njohur italian, i vendosur midis Napolit dhe Palermos, në bregdetin e së bukurës Deti Adriatik. Ka kështjella mesjetare, trashëgimi romake, pallate dhe teatro, kështu që jeta kulturore është po aq interesante sa ajo gastronomike.

Bregu mesdhetar është ai që ofron bazat e ushqimit të tij, dmth. peshk e larmishme, oktapodë gjithmone te fresket iriqet e detit dhe e shijshme midhjet. Ka peshq dhe butak që hahen të gjallë, por ka edhe të tjerë që hahen të gatuar. Në këtë grup të fundit hyni karavidhe, molusqe dhe karkaleca deti. Shoqërimi më klasik është makarona e përzier me perime lokale dhe salca të stinës mirë.

Trojet përreth Barit janë të famshme për cilësinë e tyre vaj ulliri, por edhe nga ajo, perime të freskëta, cilantro, cikore, patëllxhanë, fasule të gjera dhe qiqra. Të gjithë së bashku janë të kombinuara, për shembull, në atë popullore supë minestroni.

Por, duke ditur këto përbërës themelorë, le të flasim tani për pjatat më të njohura të kuzhinës së Barit, kështu që ne mund të fillojmë të mbledhim një listë të çfarë të hani në Bari.

Makarona të pjekura

Es makarona të pjekura. Dikur përgatitej në fillim të Kreshmës, me mish derri dhe vezë ose thjesht si një pjatë e Dielë, por sot mund të hahet në çdo kohë të javës dhe është gjithmonë në menunë e restorantit.

Sa për makaronat në përgjithësi, në Bari makaronat bëhen në një mënyrë të thjeshtë, me ujë, miell dhe kripë, dhe është në bazën e shumë pjatave. Klasik janë orekieta, të cilat formohen me dorë, ose kavatelli dhe fricelli që bëhen për të thithur salcën mirë, gjithnjë të bëra nga perime, mish ose peshk.

Peshk i papërpunuar

Sipër e thamë atë bregdeti mesdhetar siguron peshk dhe ushqim deti në kuzhinën e Barit, dhe nganjëherë këto hahen të gatuara dhe nganjëherë të gjalla. Peshku i papërpunuar nuk është një shpikje e japonezëve dhe këtu njerëzit e konsiderojnë atë gjithashtu një delikatesë. Hahet si aperitiv ose si një meze të lehtë blerë direkt nga peshkatari.

Peshk, por edhe oktapod, molusqe, karavidhe ... dhe po, pa lëng limoni, kështu që ju duhet të bëni tifo për aromat më të forta të detit, pa një filtër.

Focaccia

Këtu fokacia nuk është vetëm një ushqim i thjeshtë në rrugë, është pothuajse një përvojë fetare, thonë ata. Kjo pjatë kombinon miell, ujë, kripë, vaj dhe maja, dhe domate, ullinj, bimë dhe ndonjëherë patate janë shtuar. Versioni me patate të kuqe që mbulojnë njëra-tjetrën si domate të freskëta është e shijshme.

Fokacia mund të jetë pjata kryesore ose thjesht një meze të lehtë, por do ta gjeni në të gjitha pastiçeritë në qytet. Një luks i mirë është Furra Fierore, e vendosur në një rrugicë të bukur pak hapa nga Kisha e San Nicola dhe Katedralja e San Sabino.

Sgagliozze

Isshtë një anëtar shumë tradicional i Barit që është i pranishëm në të gjitha kuzhinats Unë jam duke folur për sgagliozze, qull miell misri, Polenta, të cilit i jepet një formë katrore, pritet në feta dhe zhyten në vaj të nxehtë. Rezultati është një brumë i kripur, i artë dhe shumë i shijshëm që konsumohet gjerësisht nga njerëzit vendas.

Një nga gatimet më të njohura të sgagliozzeve në Bari është Maria de Sgagliozze. Sot ajo duhet të jetë mbi 90 vjeç, nëse është akoma gjallë, por zakonisht gatuan në pragun e saj dhe i shet për midis 1 dhe 3 euro. Ai është një legjendë e gjallë në çështjet e ushqim rruge ne Bari.

Panzerotti

Ashtë klasike të marrësh miq në çdo kohë të vitit. Sipas traditës përpunimi i tij nënkupton që e gjithë familja merr pjesë, rreth tryezës, të gjithë së bashku bëjnë brumin. Pas asaj meshe të mbushura me mocarela dhe domate, mbyllini dhe skuqen.

Në Bari ka shumë variante të kësaj klasike, por një nga më të njohurat është i mbushur me mish ose nabSë SHBA ushqim Shtë një vend i mirë për të blerë panzerottis të mirë dhe për t'i ngrënë gjatë ecjes nëpër muret mesjetare, Muraglia.

Patate, oriz dhe midhje

Një pjatë e parë shumë klasike nga kuzhina Bari. Në produktet nga toka dhe deti janë të kombinuara me mjeshtëri. Çfarë përmasash ka secili përbërës? Askush nuk mund ta thotë me siguri dhe kjo është në syrin dhe përvojën e kuzhinierit, vetëm në këtë mënyrë arrihet ekuilibri, ekuilibri perfekt.

Padyshim, janë gjyshet ose nënat ato që kanë atë shkop magjik në çdo familje.

Orecchiette

Ne e quajmë atë kalimisht kur flasim për makarona në Bari. Isshtë makarona më klasike në Bari dhe thuhet se quhet kështu sepse i ngjan një veshi të vogël. Ata gjithashtu e thërrasin atë këtu shtrëngoj, një fjalë që lidhet me mënyrën e përgatitjes: me thikë brumi çmontohet në dhjetëra copa të vogla dhe më pas ato kombinohen me një kokë rrepë, e cila është shumë e shijshme.

Ku mund ta hani? Kudo, por për shembull, përpara Castello Svevo, në qytetin e vjetër të Bari, do të shihni një rrugë me shumë gra të moshuara që shesin orekitë shtëpiake. Ju do të jeni në gjendje të shihni se si i bëjnë ato për momentin dhe ata përgatisin pjatën për ju pa hezitim. Padyshim, bëni një shëtitje para se të blini. Çmimi ndryshon sipas llojeve të drithërave, por llogaritni midis 5 dhe 8 euro.

Sporkamus

Dmbëlsira e parë në listën tonë. Bëhet fjalë për një postra e bërë me brumë filo, e mbushur me krem ​​dhe e mbuluar me sheqer krem. Shume e embel.

Pres kali

Në pushime ose të diela është e zakonshme të mblidheni për drekë dhe një pjatë që gjithmonë shfaqet në tryezë është copa e kalit, në të vërtetë rrotulla mishi të mesme deri të mëdha, sezonuar në një ragut, të mbushur me djathë caciocavallo dhe gjalpë derri.

Popizze

Është një ushqim tipik i mirë në rrugë dhe e shijshme. Quhet gjithashtu petëza Dhe përgatitet çdo ditë nga amvise në cepat e rrugëve kryesore të Qytetit të Vjetër të Barit. Në Piazza Mercantile do të gjeni disa nga më të mirat.

Popizmat shkojnë dorë për dore me sgaliozze, pa polenta.

Akullore

Nuk mund të harrojmë një klasik italian që ka versionin e tij artizanal në Bari. Një version i shijshëm është brioche e mbushur me akullore dhe një vend i mirë për të provuar është Gelateria Gentile, me tavolinat e saj në rrugë dhe vendndodhjen e saj të shkëlqyeshme në Castello Normanno - Sevevo, me shkëlqimin bizantin.

Më në fund, siç mund ta keni kuptuar, ka shumë ushqime në rrugë që ju mund të hani thjesht ulur në një shesh ose në një stol jashtë biznesit. Bari është kështu. Sigurisht që mund të shkoni në restorante dhe bare (restorantet dhe baret familjare zakonisht pranojnë vetëm para në dorë, prandaj kini parasysh), por nëse ka diçka shumë të rekomanduar në këtë qytet italian, është pikërisht shëtit, shëtit, humbet në rrugët e tij duke ndjekur aromat dhe shijet e provës.

Isshtë se pas çdo dere ose dritare ose nëpër rrugica, kuzhinat që janë gjithmonë të zëna janë të fshehura. Në mëngjes dhe pasdite do të shihni njerëz duke biseduar, duke u shoqëruar dhe kjo është shumë mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   Carlos dijo

    A ju pëlqen zhytja? Unë e dua atë. puthje