Sorrento, një destinacion përrallor në Italinë e Jugut

Sorrento

Italia ka shumë qytete dhe qytete piktoreske. E vërteta është se nëse do të donit të njihnit gjithë Italinë, nuk do të mund ta bënit më shumë sesa të kalonit një vit të tërë duke shëtitur vendin nga fundi në fund. E pamundur për shumë prej nesh. Por mbase mund të shkojmë disa herë gjatë gjithë jetës sonë dhe në çdo udhëtim të shtojmë një destinacion ose rrugë të re.

Në Gadishullin spektakolar Amalfi është qyteti i Sorrento. Isshtë një qytet simpatik, i ndërtuar përgjatë një shkëmbi dhe i rrethuar nga ullishte dhe pemishte me limon. Në jug të Napolit, është një nga destinacionet në këtë pjesë të Italisë që ju rekomandoj të mos e humbni. Në sorrento ka një qendër historike dhe një sektor më të ri, por e kaluara romake është parë më shumë në të parën, e njëjta gjë është gjurmët e mesjetës.

Në mes atraksione turistike në Sorrento ne nxjerrim në pah një ndërtesë imponuese të shekullit të XNUMX-të, Sedile Dominova, me kupolën e saj të ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, kisha e San Francisko në sheshin me të njëjtin emër, me një manastir simpatik ku zakonisht koncertet zhvillohen gjatë verës, piktoresk kopshte publike që janë në Shkëmb dhe kjo na jep pamje të mrekullueshme të detit dhe Vezuvit, gjysmë-plazhi i vendbanimet, portet në të vërtetë, përgjatë detit dhe ku mund t'i lagim këmbët, Muzeu Correale dhe përmes San Cesareo, rruga kryesore që përshkon qytetin e vjetër të Sorrento.

Nëse qëndroni në Sorrento mundeni, përveçse të shijoni qytetin dhe atraksionet e tij, të organizoheni ecën në Pompei, malin Vesuvius ose Gjirin e Napolit, për shembull. Dhe si arrini në Sorrento, po pyesni veten? Epo nëse jeni në Napoli mbërrini me tren ose traget. Me traget mund të arrini në ishullin Capri dhe fshatrat e bregdetit të Amalfi në verë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   ana katalano dijo

    Unë gjithmonë udhëtoj vetëm se sa e sigurt është, dhe nëse mund të më thuash një hotel familjar