Zbuloni rrënojat e Herculaneum, qytetit të varrosur nga Vesuvius

Rrënojat Herculaneum

Vendpushimi bregdetar i Pompei u shkatërrua nga një shpërthim i vullkanit Vesuvio. Ajo u gjet nën metra hirit për shekuj me radhë dhe kjo ka lejuar gjendjen e saj të madhe të ruajtjes. Por e vërteta është se Vesuvius i jashtëzakonshëm jo vetëm që shkatërroi Pompein, por shkatërroi gjithashtu qytetin e Herculaneum.

Herculaneum ishte një qytet në rajonin e Campania dhe si Pompei iu nënshtrua shpërthimit të Veusbius në 79 pas Krishtit. Në fakt Herculaneum është më afër vullkanit sesa Pompei dhe ishte një qytet edhe më i pasur. Sot dihet që rrjedha piroklastike, ato shpërthime hiper-nxehta që dolën me një forcë të pakontrollueshme nga vullkani, mbështjellën qytetin, duke asgjësuar në një çast qytetarët për të cilët nuk kishte as skeletet e njerëzve që ishin jashtë në koha e shpërthimit.

Gërmimet në Herculaneum filluan në mes të shekullit të XNUMX-të dhe sot së bashku me Pompein sot është një Trashëgimia Botërore. Zbulimi i fundit i madh arkeologjik në rrënojat e Herculaneum ndodhi në 1980 kur u gjetën qindra skelete të njerëzve që ishin strehuar në shtëpitë e varkave pranë portit të qytetit. E verteta eshte Herculaneum është ruajtur më mirë se Pompei Epo, ka shtëpi, burime të nxehta, taverna dhe rrugë pothuajse në gjendje të përsosur.

Ne mund të shohim mozaikë, afreske, dysheme të zbukuruara dhe disa vila elegante që shikojnë në det, si thirrja Vila e Papirëve që dikur ishte shtëpia verore e vjehrrit të vetë Julius Caesar, mes tyre. Si të shkoni në Herculaneum? Me tren është mënyra më e zakonshme. Ju e merrni atë në Termini në drejtim të Napolit dhe nga ai qytet merrni një tjetër që ju çon në Ercolano scavi. Llogaritni dy orë e gjysmë që kur 230shtë XNUMX kilometra nga Roma.

Po, ekziston një biletë e kombinuar për të vizituar rrënojat e Herculaneum, Pompei dhe Oplontis.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*