Dita e Shën Valentinit, sipas italianëve

Dita e Shën Valentinit

Më 14 shkurt, Dita e Shën Valentinit ose Dita e Shën Valentinit, gjithashtu në Itali. Dhe megjithëse kjo është një datë kalendarike e marrë nga aspekti i saj tregtar dhe nga shoqëria e konsumit, është gjithashtu dita më e rëndësishme e vitit për çiftet e dashuruara.

Alsoshtë gjithashtu e vërtetë që kjo datë universale jetohet ndryshe në secilin vend ose rajon të planetit. Sot do të shohim se si italianët festojnë Ditën e Shën Valentinit, gjithmonë të pasionuar dhe krijues. Jo rastësisht po flasim për vendin e Romeo y Julieta.

Origjina e Shën Valentinit

Tradita italiane ka kuptim kur eksploron jeta e shenjtorit që i jep shkas festës. Shën Valentini në të vërtetë jetoi në Itali në shekullin e XNUMX pas Krishtit, nën sundimin e Perandorit Romak Klaudi II.

Në atë kohë, përpara Edito de Milano në 313, e cila i dha liri adhurimi të gjithë qytetarëve të perandorisë, Të krishterët ishin ende të persekutuar. Shën Valentini ishte një prej tyre. Si prift i fesë së ndaluar, ai u ndalua, u torturua dhe më në fund u ekzekutua. Eshtrat e tij u varrosën në Via Flaminia.

Terni, Umbria

Bazilika e Shën Valentinit në Terni (Itali)

Aktualisht eshtrat e dëshmorit prehen në Bazilika e Shën Valentinit në Terni, vendlindja e shenjtorit. Një festë emocionale zhvillohet atje çdo 14 shkurt. Mijëra çifte marrin pjesë në të duke kërkuar të marrin bekimin e shenjtorit për martesën e tyre të ardhshme.

Zakonet e Shën Valentinit në Itali

Ashtu si në pjesën tjetër të botës, në Itali dashamirët festojnë Ditën e Shën Valentinit me një darkë romantike ose duke shkëmbyer dhurata: lule, çokollata, etj. Megjithatë, ka disa zakonet dhe traditat vërtet origjinale gjenden vetëm në këtë vend. Këto janë disa nga më të njohurat:

Gruaja në ballkon

Ky zakon i vjetër praktikohet (ose kështu thonë ata) në të gjithë vendin nga vajzat që nuk kanë partner ose nuk kanë gjetur ende dashuri. Për ta, Dita e Shën Valentinit ka shumë pak për të festuar, megjithëse nga ana tjetër u ofron atyre mundësinë për të gjetur partnerin e tyre ideal me këtë ritual.

Kështu, pas natës magjike të Shën Valentinit, gratë që kërkojnë dashuri duhet shiko në ballkon (ose dritarja) dhe prisni që të shfaqet një burrë. Sipas traditës së vjetër, burri i parë që ata do të shohin do të bëhet burri i saj brenda një viti.

Qoftë e vërtetë, jo, gratë italiane respektojnë traditën dhe nuk humbin takimin e tyre, duke shpresuar se beqari që kalon nën ballkonin e tyre është një burrë i ri, i pashëm dhe me potenciale.

bacio perugina

Një nga ëmbëlsirat më të famshme në Itali prodhohet në qytetin e Perugia që nga viti 1922. Bëhet fjalë për bacio perugina, ose «Puthja e Perugias», një nga dhuratat klasike për Ditën e Shën Valentinit në Itali.

puthje perugia

Bacio Perugina, Çokollatë për Shën Valentin

Pastmbëlsira Luisa spagnoli ishte krijuesi i kësaj çokollate dhe ai që kishte idenë për ta përfshirë fraza romantike brenda ambalazhit të saj. Thashethemet thonë se ato mesazhe dashurie të shkruara me dorë i ishin drejtuar të dashurit të saj sekret.

E vërtetë apo jo, kjo dukuri e thjeshtë dhe qesharake u bë e njohur me kalimin e kohës dhe sot "puthjet e Perugia" -s njihen në të gjithë Italinë.

Flokët e dashurisë

Megjithëse ky zakon i të dashuruarve tani është i përhapur në të gjithë botën, e vërteta është se ideja lindi në Itali. Alsoshtë gjithashtu një traditë relativisht moderne.

urë në dashuri

Ura e Dashuruarve, një destinacion i shkëlqyeshëm romantik

Gjithçka filloi me botimin e romanit në vitin 1992 Tre metri sopra në nxehtësi (në spanjisht, "Tre metra mbi qiell"), Frederick Moccia. Në të, një çift i ri në dashuri shkruan emrat e tyre në një dry dhe ata e mbyllin atë në një kangjella të Ura Milvio, në Romë. Pastaj ata e hedhin çelësin në ujërat e lumit Tiber, duke e lënë kështu dashurinë e tyre të mbyllur përgjithmonë.

Me siguri që Moccia nuk mund ta imagjinonte suksesin e idesë që ai shpiku për romanin e tij. Ura e Milvio u bë e njohur si "Ura e të dashuruarve", ndërsa shumë çifte nga e gjithë bota përsëritën ritualin e drynit në urat e tjera në qytete të tjera.

Destinacione Romantike të Ditës së Shën Valentinit në Itali

Italia është një nga destinacionet e përsosura të udhëtimit për të shijuar Ditën e Shën Valentinit, por edhe për një udhëtim Muaji i mjaltit ose për një ikje romantike Në çdo kohë të vitit.

Çdo vit shumë çifte vizitojnë vendin për të shijuar dashurinë e tyre në një mjedis magjik dhe ndjellës. Roma, qyteti i përjetshëm dhe gjithmonë romantik Venice janë disa nga qytetet e zgjedhura.

Por qyteti italian i dashurisë par excellence është Verona, ku janë ndër të tjera Shtëpia e Romeos dhe Ballkoni i Xhulietës. Një qytet që zbukurohet si pak të tjerë çdo 14 Shkurt për ta kthyer dashurinë romantike në një aheng të shkëlqyeshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*