Costa Smeralda, më i miri i Sardenjës

Bregu smerald

Ne po i afrohemi verës në Evropë dhe padyshim që plazhet e Italisë do të bëhen një Mekë për turizmin ndërkombëtar. Dhe nëse flasim për verën në Itali ne flasim për Sardenjën, natyrisht, një nga vendet më të bukura për të shijuar nxehtësinë.

Sardenja është një vend për të kaluar gjithë verën. Shumë njerëz vijnë këtu për të shijuar diellin dhe peisazhet e bukura të këtij ishulli me një histori të gjatë dhe një prani fenikase, romake, gjenoveze, greke dhe spanjolle. Por, pavarësisht historisë së saj viruse dhe plot ngjarje, është e vërtetë që Sardenja ka arritur të ruajë identitetin e saj dhe kjo është arsyeja pse ofron kulturën e saj të pasur së bashku me një peizazh të maleve, livadheve dhe plazheve. Por bukuria më supreme është përqendruar në Bregu smerald.

Kryeqyteti i Sardenja Shtë një qytet me plazhe të shkëlqyera dhe një nga vendet më të mira këtu është Bregu smerald. Nën ujërat ekziston një botë e bukur nënujore që i jep vetes zhytjen më të mirë. Brigjet janë në Detin Mesdhe dhe këtu fisnikëria dhe të famshmit nga e gjithë bota zakonisht kanë shtëpitë e tyre të verës. Rruga më e mirë për të arritur këtu është të merrni me qira një makinë në aeroportin Alghero, të kaloni një ditë në qytet dhe më pas të dilni në rrugë.

Distanca midis qytetit dhe Bregu smerald është 150 km. Nga një skaj i ishullit në tjetrin, rruga ju lejon ta vlerësoni atë, të zbrisni për të shtrirë këmbët tuaja në një liman ose plazh dhe të shijoni peisazhet Ka shumë trafik pasi që pjesa e brendshme e ishullit nuk është shumë e banuar, kështu që gëzohuni , është një udhëtim vërtet i bukur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*