E penduara Magdalena, Caravaggio në Romë

e-penduara-magdalena

Dorias janë një familje tradicionale romake që ende e mbajnë palaçon e tyre në kryeqytetin italian si një rezidencë private. Isshtë një nga pallatet e pakta që nuk janë shndërruar në muze, institucione publike apo galeri arti. Doria janë gjithashtu një familje shumë e pasur dhe kanë mbledhur shumë art me kalimin e kohës.

El Palazzo Doria Pamphili  Isshtë shumë i madh dhe zë një bllok të tërë, me hyrjen e tij kryesore në Via del Corso, pranë Piazza Navona të famshme. Një pjesë e kësaj rezidencë elegante në oborr është private, por ka disa dhoma që janë të hapura për publikun. Këto dhoma janë në katin kryesor dhe ka disa të tjera që janë dhënë me qira për bizneset. Ndër veprat e artit të mbajtura këtu është një vepër përrallore nga Caravaggio e quajtur Kek i tortës që qan ose Magdalena e penduar.

Caravaggio e bëri këtë pikturë në 1596 si pjesë e një grupi punimesh që ishin të destinuara të dekoronin dhomat e Kardinalit Francesco del Monte, atëherë mbrojtësi i tij. Një prostitutë ishte modelja, një vajzë e cila vite më vonë u gjet e vdekur në lumin Tiber. Në atë kohë Caravaggio ndau modele dhe kostume me piktorë të tjerë dhe ekspertët e artit thonë se veshja e Magdalenës së tij të penduar ishte huazuar.

Magdalena e penduar ose duke qarë Magdalena ishte bërë në vaj në stilin barok. Ajo mat 122 centimetra me 5 cm. Sot kjo galeri në Romë ofron një turne të drejtuar me koncert të përfshirë, në anglisht, në lidhje me Caravaggio dhe veprat e tij. Takimi është çdo të shtunë, jo në gusht, po, në 11 të mëngjesit. Çmimi i përgjithshëm është 12 euro dhe galeria është e hapur çdo ditë nga ora 9 e mëngjesit deri në ora 7 pasdite.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*