Shtëpia e Romeos në Verona

Romeo dhe Xhulieta

Historia më e famshme e dashurisë në historinë e letërsisë është padyshim ajo e Romeo y Julieta, puna e pavdekshme e William Shakespeare. Siç e dinë të gjithë, veprimi zhvillohet në qytetin italian të Verona, të cilin shumë udhëtar vizitojnë për të ndjekur gjurmët e dy familjeve kundërshtare: Montagues dhe Capulets.

Ndoshta këndi i Veronës më i frekuentuar nga turistët është i famshmi Ballkoni i Xhulietës (të cilën mund ta shihni në imazhin që drejton postimin). Nga ana tjetër, Shtëpia e Romeos.

La Casa de Romeo ndodhet në numrin 2 në Via Arche Scagliere, në zemër të qendrës historike të Verona. Isshtë një pallat elegant mesjetar i ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të.

Sipas historianëve, ky pallat i frikshëm ishte shtëpia e një aristokrati të quajtur Cagnolo Nogarola. Arsyeja pse u bë e njohur si Shtëpia e Romeos nuk dihet, veçanërisht nëse marrim parasysh se edhe ai edhe i dashuri i tij janë personazhe të trilluar.

Shtëpia e Romeos, një fortesë mesjetare

Një shpjegim mund të jetë ky: megjithëse familja Montague nuk ekzistonte në Verona, kishte një prejardhje tjetër të rëndësishme në qytet gjatë kohës në të cilën zhvillohet puna, ajo e Montecchi. Kjo familje do të kishte pasur vendbanimin e tyre në të njëjtën lagje ku ndodhet Casa de Romeo e tanishme. Kush e di nëse ky fakt ishte i njohur për Shekspirin në kohën e tij dhe nëse do ta kishte frymëzuar atë të "shpikte" linjën e prejardhjes Montague.

Romeo y Julieta

Shtëpia e Juliet në Verona (Itali)

Në mënyrë që adresa të mos mbetet pa u vërejtur nga turistët, në fasadën e ndërtesës mund të lexoni mbishkrimi tjetër, një fragment i shfaqjes i marrë nga skena e parë e aktit të parë:

Oh! Ku është Romeo? ... Hesht, jam i humbur: Unë nuk jam këtu dhe nuk jam Romeo, Romeo është diku tjetër » 

Më shumë sesa një pallat, Shtëpia e Romeos duhet të konsiderohet si një fortesë. Fasada është treguar me pamjen e një muri të fortë, ndërsa pjesa e sipërme në krye është nga një kullë, e konsideruar një simbol i rëndësishëm i pasurisë dhe fuqisë.

shtëpi romeo

Shtëpia e Romeos në Verona (Itali)

Kjo formë e ndërtimit daton që nga kohërat kur Italia ishte e ndarë në shtetet e vogla feudale  të cilat nga ana tjetër ishin të sunduar nga familje të fuqishme të vëna përballë njëra-tjetrës. Kohë të vështira. E vërteta është se rivaliteti midis Montagues dhe Capulets që dramaturgu anglez e përshkroi aq mirë në punën e tij është një pasqyrim i mirë i këtij realiteti historik.

Lajm i keq për udhëtarët e shqetësuar: Shtëpia e Romeos është pronë private dhe nuk mund të vizitohet. Në të vërtetë, pjesa e brendshme e pallatit është e banuar. Sidoqoftë, asgjë nuk ju pengon të jeni në gjendje të admironi fasadën e saj spektakolare Gotike dhe të imagjinoni se disa nga skenat më të famshme nga "Romeo dhe Zhulieta" mund të ishin zhvilluar në këtë sit.

Verona, qyteti romantik

Pothuajse për të gjithë, Verona është qyteti i Romeos dhe Zhulietës, por në të vërtetë është një destinacion plot atraksione dhe vende interesante për t’u vizituar. Pasi të kaloni nëpër Ballkon të Julietës dhe Shtëpinë e Romeos, ka shumë për të zbuluar në këtë qytet romantik. Këtu janë disa sugjerime:

Verona Itali

Verona, një destinacion dhe skenë romantike në trillimin e dashurisë së pamundur midis Romeos dhe Zhulietës

Qendra historike e qytetit, e përqafuar nga një gjarpër i madh i Lumi Adige, ofron shëtitje të mrekullueshme nëpër rrugët e tij të vjetra prej guri. Qyteti më interesant i Veronese është i përqendruar atje dhe pothuajse kudo mund të arrihet në këmbë.

Ndër vizitat thelbësore duhet të përmendim Duomo, kalaja e vjetër ose Castelvecchio, Bazilika e San Zenonit valë e bukur Sheshi Delle erbe, në të cilën Kulla Lamberti. Ky është një nga vendet më emblematike në Verona, si dhe ofron një këndvështrim të shkëlqyeshëm 80 metra mbi tokë.

Jo më pak ikonike është ajo Ponte Pietra, e cila ruan të paprekur thelbin e tij mesjetar. Kjo urë është një nga vendet më të fotografuara në qytet. Kështu është Arena e Veronës, një amfiteatër antik romak që është krenaria e Veronezit. Ai shpesh quhet "vëllai i vogël i Koloseumit", megjithëse nuk është aq i vogël. Në fakt, ai është amfiteatri i dytë romak më i madh në Evropë, i tejkaluar vetëm në madhësi nga ai i kryeqytetit italian.

Verona ndodhet në provincën e Veneto, në Italinë verilindore. Vendndodhja e tij strategjike i lejon udhëtarit të shijojë ekskursione të bukura gjatë qëndrimit të tyre. Për shembull, vetëm dhjetë kilometra në perëndim na presin peisazhet e mrekullueshme alpine të Liqeni Garda. Në drejtim të kundërt, do të gjeni vetëm një orë me makinë me tren Venice, qyteti i kanaleve. Një tjetër destinacion romantik me pesë yje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*