hanami

sakura

A e dini kuptimin e hanami? Ne nuk po pyesim për kuptimin e vetë fjalës, por për gjithçka që simbolizon. Epo, para se ta mendoni, më lejoni t'ju them se duhet të shkojmë në Japoni për të kuptuar pak më shumë për këtë traditë të bukur që mblidhet me një fjalë të vetme.

Ne tashmë e kemi vendin dhe arsyeja janë lulet. Kështu që pemët e qershisë shpejt vijnë në mendje. Po, lulja e qershisë është një nga më të rëndësishmet, e njohur gjithashtu si sakura kur lulëzon pema e qershisë. Epo, ato janë pjesë e Hanamit, një traditë e së cilës sot do të zbulojmë të gjitha sekretet e saj.

Çfarë është hanami

Ne mund ta përcaktojmë atë si një tradita japoneze. Sigurisht, është një nga më të dashurit dhe më të ndjekurit. Meqenëse konsiston në shijimin dhe shikimin se si lulëzojnë pemët e qershisë. Kjo është, është një lloj rituali në të cilin të gjithë shkojnë në vende të veçanta për të parë bukurinë e tij. Kjo bukuri bazohet në faktin se lulja e qershisë ka dalë në dritë dhe ka mbuluar të gjithë qytetin me mantelin e saj rozë. Sigurisht që është një kohë vërtet e bukur, duke ngjyrosur rrugët dhe parqet me një ëmbëlsi ekstreme. Pra, është bërë një moment i shkëlqyeshëm.

pranvera hanami

Nga vjen një traditë si kjo?

Duhet thënë se ajo daton shumë vite më parë. Meqenëse sa herë që lulet rriteshin në pemë, ai moment do të shënonte fillimin e pranverës siç e dinin të gjithë. Por jo vetëm kaq por ishte edhe treguesi se sezoni i mbjelljes së orizit. Përveç tregimit të kohës specifike brenda një viti, duhet thënë se këto lloj pemësh konsideroheshin të shenjta.

Meqenëse besuan se perënditë jetonin brenda tyre. Prandaj, kur mbërriti fillimi i korrjes dhe ajo ishte me lule, ajo u përkthye si se hyjnitë ishin të vëmendshme për të ndihmuar të korrat të ishin të mira. Prandaj, thuhet se historia fetare është baza e parë e tradita hanami. Ardhja e pranverës por edhe zbritja e perëndive në tokë, në formën e ndihmës.

festa tradicionale hanami

Por është e vërtetë që pak nga pak ai ndaloi së marrë bazën fetare dhe ka edhe shumë njerëz që kanë lidhje me samurai. Kjo është, një përfaqësim i të qenit në gjendje të vdesësh ndërsa je ende në kulmin e jetës. Për më tepër, ekziston një legjendë që thotë se në fillim lulet ishin të bardha, por që pak nga pak ato u njollosën me gjakun e luftëtarëve dhe morën ngjyrën rozë që njohim.

Kur mund ta shohim këtë shfaqje lulesh

Thuhet se tashmë në fund të shkurtit lulet e para fillojnë të mbijnë. Pak nga pak dhe deri në maj do të ketë një progres në secilën zonë të vendit. Meqenëse ata së pari do të shfaqen në zonën jugore dhe pak nga pak ata do të ngjiten në veri, i cili do të jetë i fundit për të parë shfaqjen. Edhe pse zona që ka gjithmonë lugën është ishull okinawa, pasi që në fillim të Marsit do të keni tashmë lulet e qershisë. Ndryshe nga Hokkaido, i cili do të jetë kundërvënia tjetër, pasi që deri në fillim të majit ata nuk do të festojnë këtë traditë. Ndonjëherë habitemi që mund të shihet se lulëzon edhe në fund të janarit, megjithëse nuk është zakonisht më e zakonshmja.

lulet e qershise

Vende tradicionale për të festuar Hanamin

Megjithëse këto pemë tashmë zënë shumë cepa të vendit, ka gjithmonë zona më të vizituara. Disa prej tyre janë Parku Ueno në Tokio ose në Kiotos Shenjtëroren Heian ose Kamogawa. Ndërsa në Osaka pika kryesore është e përqendruar në Parkun e Kalasë dhe në Nara, gjithashtu në parkun që mban emrin e tij. Nga ana tjetër, në Hokkaido kemi Parkun e Kalasë Goryokaku dhe në Okinawa, Kështjellën Nakijin.

Sigurisht, sot festa i mbledh të gjithë së bashku në parqe apo male të ndryshme dhe zona ku mund të gjesh pemën e qershisë, e cila është në çdo cep. Më shumë se traditë, ajo është bërë një festë e shkëlqyeshme ku ata zakonisht takohen për të ngrënë dhe pirë derisa të perëndojë dielli. Kështu që tani është më shumë festive sesa soditëse. Akoma, të gjithë festojnë që janë të rrethuar nga një atmosferë unike, e cila është e mbuluar me një mantel të bukur dhe plot tradita, si dhe legjenda. Për sa kohë që kalon, këto pemë mbeten të shenjta.

festa hanami

Prandaj, duhet të shkoni në një nga ato vende, të rezervoni hapësirën tuaj që të jeni në gjendje të uleni të qetë në parqe, të shijoni një pasdite ose një ditë të tërë atje. Përvoja është unike dhe relaksuese. Ndonjëherë mund të largoheni nga qyteti dhe të shijoni më shumë natyrë ose brigjet e lumit. Sido që të jetë, gjëja kryesore është ta jetoni të paktën një herë në jetën tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*