Cilat janë ishujt kryesorë të Japonisë?

Cilat janë ishujt kryesorë të Japonisë

Arkipelagu japonez Ai përbëhet nga mijëra ishuj, por Japonia që jemi mësuar ta shohim në hartat e famshme të botës - ai vend në formë harku në të cilin Oqeani Paqësor rrotullohet rreth bregut lindor të Azisë kontinentale - përbëhet nga katër ishuj kryesorë: Hokkaido, Honshu, Kyushu y Shikoku .

Honshu është më i madhi, në lidhje me madhësinë e Shtetit të Minesotës, Ndjekido de Hokkaido, Kyushu y Shikoku. Secili ishull ofron diçka pak më ndryshe për turistin, por të katër janë të bashkuar nga teknologjia dhe mikpritja e Japonisë, gjë që e bën vizitën tuaj thelbësore për të pasur një vizion global për të kuptuar kulturën japoneze

Honshu

Ishulli Honshu në Japoni

Kur shikoni një hartë të Japonisë, mund të shihni ndarjet midis katër masave kryesore të tokës. Honshu është ishulli qendror, me Tokion në pjesën qendrore të ishullit. Ishulli kryesor është gjithashtu shtëpia e Osaka, Kobe, Kyoto dhe Nagoya, dhe shumica e popullsisë së Japonisë jeton këtu. Pjesa më e madhe e fluturime ndërkombëtare në Japoni arrijnë përmes Tokios ose Osakës, kështu që Honshu është ishulli me i vizituar, pjesërisht si parazgjedhje.

Qytetet e mëdha i marrin udhëtarit ca kohë për tu mësuar, por me një fitim të shkëlqyeshëm. Bëni një itinerar të Honshu në Osaka ka kuptim qysh kobe, Kyoto dhe Nara spektakolare ata janë vetëm një orë larg me tren, disa me shpejtësi të lartë, disa udhëtar.

Të gjithë qytetet kryesore të Honshu janë të lidhura me hekurudhë, edhe pse fluturimi në udhëtime më të gjata - Hiroshima në Tokio, për shembull - mund të jetë më i lirë.

Hokkaido

Hokkaido

Hokkaido është pika e "j" japoneze. ishulli i dytë më i madh dhe më verior. qyteti më i madh i Hokkaido është sapporo, ku birra japoneze më e njohur dhe më e vlerësuar mban të njëjtin emër si qyteti nga vjen dhe shumica e pushimeve që kanë destinacionin e Ishulli i Hokkaido, ata fillojnë në këtë qytet.

Ishulli është i njohur për peizazhin e tij natyror, me një bollëk të parqe dhe festivale kombëtare që festojnë bukurinë e tyre tokësore. festivali dimëror i Hokkaido është një atraksion mbresëlënës turistik që sjell vizitorë nga e gjithë bota dhe nga zonat përreth të Japonisë në këtë qytet çdo vit, dhe në malet e Hokkaido për të tërhequr skiatorë dhe snowboarders në stuhinë e tyre të rëndë.

Kyushu

Kyushu

Kyushu është ishulli i tretë më i madh në Japoni dhe më jugorja nga katër kryesore. Pavarësisht se ndahet nga një i vogël gji i Honshu, Kyushu Lidhet mirë me tren dhe me autobus nga Honshu. qyteti më i madh i Kyushu është Fukuoka i mirënjohur, qyteti i katërt më i madh në Japoni, një metropol industrial në ekstremin e veriut të Kyushu.

Ndërsa Fukuoka është qendra qendrore e ishullit, ai nuk është aspak qyteti më interesant. Nagasaki është më i vogël, por piktoreske, me rrugë të vjetra prej guri, makina, dyqane dhe muze, dhe të njohur për botën e mangës.

Kumamoto, dy orë në jug të Fukuoka, Isshtë një qytet i lashtë kala, me një nga kështjellat feudale më të vjetra dhe më të ruajtura në Japoni dhe mure që evokojnë Japoninë nga dramat historike të kombit natën, ideale për të zgjuar anën tonë më kurioze dhe misterioze dhe për të shijuar hyrjen në Azinë më mesjetare.

Shikoku

Shikoku

I fundit nga këta ishuj japonezë, por jo më pak i rëndësishëm, është më i vogli nga katër ishujt kryesore e Japonisë, Shikoku Ai ka pak nga ai kompleks vëllai i vogël. Nuk pretendon të ketë male aq të mëdha sa ato në Honshu veriore ose Hokkaido dhe nuk ka të njëjtën klimë afro-tropikale si Kyushu jugor.

Pra, ky ishull i Shikoku është modest, duke u ofruar turistëve një version më të brendshëm të rajoneve më turistike të Japonisë. Peizazhi i tij natyror është shenja dalluese e tij, me më tepër male të vogla, më pak se 1.800 metra e lartë, të cilat tërheqin dashamirët e jashtëm në një mjedis të moderuar dhe të kujdesshëm.

Çdo vit, Shikoku Shtë shtëpia e një pelegrinazhi budistSi pelegrinë, mbi të gjitha ata nga vetë Japonia, të gatshëm për të shijuar më të mirën që ofron ky ishull. Në të kaluarën, pelegrinët ecnin në drejtim të akrepave të orës rreth ishullit dhe disa u zhdukën përgjithmonë në ishull pyjet e kodrave.

Tani autostradat dhe celularët e bëjnë pothuajse të pamundur që dikush të zhduket pa u shpëtuar ose gjetur para se të ndodhë diçka, por festivali mbetet ngulitur fort në vetëdijen e Shikokut.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*