Kagura, vallja e zotave

Brenda fesë Shintoist në Japoni, nxjerr në pah kërcimet e tyre. Dhe një prej tyre është thirrja Kagura, që do të thotë fjalë për fjalë 'muzikë e perëndive'. Termi Mi-Kagura është përdorur, për të dalluar stilin e oborrit, me stilet rurale, të njohur si Sato-Kagura ('Kagura e fushës') ose gjithashtu Okagura.

Kagura përfshin muzikë dhe vallëzim në një ndërthurje të ritualeve antike shamaniste dhe lavdërimeve të sjellshme. Kjo lloj ceremonie festohet në shenjtëroren e oborrit dhe në tempuj të veçantë më 15 dhjetor në prani të Perandorit dhe në disa raste të tjera të veçanta.

Më parë rituali merrte disa ditë, por sot ai është shkurtuar në vetëm 6 orë natën dhe 12 këngë interpretohen të shoqëruara me pjesë vallëzimi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*