Zanatet tradicionale japoneze

filxhan japonez çaj

Ata thonë se në Japoni, traditat më moderne dhe antike bashkohen në një ekuilibër perfekt, dhe mendoj se kjo është kështu sepse e vërteta është se është një vend enigmatik për çdo perëndimor, me një evokim të caktuar të heshtjes, dhe delikatesa që na jepet me mjeshtërinë e saj të shfaqur në brishtësinë e qeramikës së saj, tempujt e saj, kaligrafinë dhe gdhendjet e saj, hollësinë e pëlhurave të saj dhe butësinë e formave të shfaqjeve të saj artistike të shumta dhe origjinale.

Në këtë artikull do t'ju tregoj për disa nga shprehjet artizanale që gjatë gjithë historisë kanë ndodhur në Japoni, ku çdo krijim artistik ka një intuitë të thellë filozofike të realitetit. Shumë prej këtyre zanateve tradicionale janë humbur, të tjerët janë industrializuar dhe pjesët e tyre shiten kudo. 

Bizen Qeramike

Porcelani japonez

Një nga qeramikat më të rëndësishme, identifikuese dhe antike të Japonisë është Qeramika biznesi, që do ta dalloni menjëherë nga fortësia e tij si hekuri, kafe të kuqërremtë, pa smalt, megjithëse nëse ka gjurmë të hirit të shkrirë mund të duket si smalt dhe shenjat që vijnë nga zjarri i furrës së drurit.

Punimet artizanale Bizen, të cilat marrin forma të ndryshme, prodhohen shumë ngadalë, për një periudhë të gjatë kohore. Zjarri i drurit duhet të mirëmbahet në temperatura të larta për 10 deri në 14 ditë që përfshijnë orë të gjata dhe ton druri, kështu që shkrepja bëhet vetëm një ose dy herë në vit.

Porcelani japonez

  • Ajo delikatesë dhe bukuri e Porcelani japonez është fillimisht nga shekulli i XNUMX-tëMë parë, nuk kishte asgjë si ajo dhe erdhi nga dora e artizanëve koreanë që mbërritën në rajonin antik të Hizen në ishullin Kyūshū dhe u nisën për në Evropë në portin e Imari, prandaj njihet si porcelani imari. Deri në fund të atij shekulli, në Japoni porcelani bëhej vetëm në këtë zonë, por është në fund të shekullit XVII që filloi të prodhohej në Kioto dhe qytete të tjera.
  • Një lloj tjetër porcelani është kakiemon, me dekor polikromi, ideuar nga Sakaida Kakiemon (1595-1666). Disa nga tiparet e pjesëve janë muret e tyre shumë të hollë, baza e tyre shumë e bardhë dhe cilësia befasuese e smaltit të tyre me ngjyrë.
  • Shumë karakteristikë është porcelani kutani, me sfondin e saj të artë dhe pesë ngjyrat e saj: të verdhë, jeshile, të kuqe, blu dhe vjollcë, dhe të zezë, dhe pasqyrojnë bukurinë e natyrës, kryesisht përmes luleve dhe zogjve.
  • Qeramikë ose porcelani nabeshima është sinonim i përsosjes për shkak të cilësisë së lartë të materialeve të përdorura dhe teknikën e tij të jashtëzakonshme.
  • Porcelani Satsuma karakterizohet nga lustrimi, me ngjyra polikromi dhe zbukurimi në ar. Isshtë klasifikuar në dy kategori të gjera, stili në të kaltër dhe të bardhë, me zbukurim nën lustër; dhe stili polikrom, me një qitje shtesë për të rregulluar ngjyra të tjera, në lustër.

Kukulla Hakata

Kukulla Hakata

Kukulla luan një rol themelor në jetën e japonezëve, në fakt, festohet Hinamatsuri, një festival kukullash, i cili festohet që nga kohërat e lashta. Ky është një festival tradicional që konsiston në veshjen e kukullave me kostume Heian Era, përpara se ato të hidheshin në lumë për të hequr vajzat nga shpirtrat e këqij, por tani kukullat janë lënë të ekspozuara në një altar.

Ekzistojnë lloje të shumta figurash por ndoshta për perëndimorët më të njohurit janë ato Të fillosh i çuditshëm, një kukull argjile japoneze nga zona e qytetit Fukuoka. Ekziston një larmi e madhe e tyre sipas temës së tyre: teatri tradicional japonez, bukuria femërore, samurai, etj ... Këto kukulla ishin suvenire që ushtarët amerikanë morën më shumë pas pushtimit japonez, prandaj u bënë kaq të popullarizuara, megjithatë origjina e tyre daton në shekullin e XNUMX-të.

Afrohet

Tezgjah japonez

yonaguni-orimono është emri i përgjithshëm për pëlhura të prodhuara në ishullin e Yonaguni-jima, në jugperëndim të arkipelagut japonez. Dhe që nga viti 1987 konsiderohet një tregti tradicionale e njohur nga qeveria.

Megjithëse është e vërtetë që gjatë gjithë epokave modelet dhe ngjyrat e këtij lloji pëlhure kanë ndryshuar, lulet e vogla me modele të kuqe dhe të verdhë dhe pëlhura me vija mbeten.

Ekziston një teknikë shibori, i cili është emri i dhënë në Japoni teknikës së ngjyrosjes së nyjeve.

Kimonos

kimono japoneze

Kimono është veshja tradicionale japoneze për burra dhe gra, e cila ka qenë veshja në përdorim të zakonshëm deri në vitet e para pas Luftës së Dytë Botërore. Kimonot që janë bërë me teknika tradicionale dhe materiale të shkëlqyera konsiderohen vepra arti autentike.

Bërja e kimonos evoluoi deri në shekullin e XNUMX-të, kur shija e mëndafshit filloi të bëhet modë midis samurajve dhe tregtarëve. Brokada me cilësi të lartë e prodhuar nga artizanët karakterizohet nga përdorimi i bollshëm i arit dhe argjendit për modelet e luleve dhe shpendëve, dhe nga skemat gjeometrike tradicionale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*