Krishtlindjet Kanadeze dhe traditat e saj

Krishtlindjet Kanadeze dhe traditat e saj nuk mund të gjenin një mjedis natyror më të përshtatshëm. Nëse imagjinoni një vend tipik për të festuar këto festa, askush më mirë se peisazhet e gjera me dëborë të vendit të Amerikës së Veriut, ku slitat e Papá Noel.

Nga ana tjetër, Krishtlindja Kanadeze, siç ndodh në kombet e tjera, është një përmbledhje e zakoneve të zakonshme për të gjithë botën e krishterë dhe të tjera autoktone kjo, ndoshta, do të tërheqë vëmendjen tuaj. Ne do të përqendrohemi në këtë të fundit për t'ju treguar rreth Krishtlindjeve Kanadeze dhe traditave të tyre.

Krishtlindjet Kanadeze dhe traditat e saj: rreth 25 Dhjetorit

Për të filluar, le të përqendrohemi në datat para Dita e Krishtlindjeve dhe gjithashtu në këtë të fundit për t'ju treguar më vonë rreth zakoneve rreth Viti i Ri.

Shën Katerina

Një fakt i parë kurioz është se kanadezët më parë festuan Krishtlindjet më 25 nëntor, Shën Katerina. Meqenëse ky ishte shenjt mbrojtësi i grave beqare, gjithashtu u zhvillua një ceremoni e veçantë: gratë kundërshtuan një nga burrat beqarë në dhomën ku ishin.

Pema e Krishtlindjeve e bardhë e zbukuruar me ngjyra të kuqe

Disa ditë para 25 Dhjetorit, Kanadezët dekorojnë qytetet dhe shtëpitë e tyre me dekorime të Krishtlindjeve të të gjitha llojeve. Ata gjithashtu vendosin pemët e tyre të Krishtlindjeve dhe i mbushin ato me topa dhe kurora. Sidoqoftë, në disa zona të vendit ekziston një traditë që pema është e bardhë dhe zbukurimet e saj janë të kuqe sepse kjo e fundit është ngjyra e Santa Claus.

Një pemë e Krishtlindjes

Pema e Krishtlindjes

Disa këngë të veçanta të Krishtlindjeve: Mamatë

Edhe këto janë një traditë e zakonshme për të gjithë botën. Sidoqoftë, në qytete të caktuara të vendit ato kanë veçoritë e tyre. Kështu, në Skocia e Re interpretohen Këngë Krishtlindjesh mbi dy shekuj sjellë nga Britania e Madhe.

Nga ana tjetër, në Terranova ekzistojnë grupe burrash të maskuar të njohur si Mamatë o belsnicklers të cilët kalojnë nëpër lagjet e qyteteve të tyre duke rënë zile për fqinjët e tyre për t'u dhënë atyre dhurata ose ëmbëlsira. Lidhur me këtë të fundit, tërheqje e butë, një lloj karamele që shtrihet.

Tuck i lavamanit

Sink Tuck ka një karakter shumë të ndryshëm nga sa më sipër. Bëhet fjalë për një festivali i dimrit mbajtur në vende të ndryshme kanadeze për të përkujtuar traditat eskimeze dhe gjithashtu, saktësisht, ardhja e dimrit.

Menuja e pragut të Krishtlindjes

Nuk ka asgjë të pazakontë në familjet kanadeze që vijnë së bashku për darkë në prag të Krishtlindjes, pasi është diçka që bëhet në të gjithë botën. E ndryshme është menuja që ata zakonisht përgatisin.

Pjata par ekselencë është gjel deti i mbushur. Prandaj, është e ngjashme me atë që bëjnë në Shtetet e Bashkuara. Por brenda tij Kanadezët vendosin produkte të tjera. Për shembull, MARISCOS në zonën e Nova Scotia ose duart e copëtuara të mishit të derrit në atë në Quebec. Dhe në të gjitha rastet shoqërohet me një garniturë të Pure patatesh dhe salcë boronicë.

Ata gjithashtu zakonisht përgatiten qofte, disa qofte të vogla, dhe për ëmbëlsirë nuk hani aq shumë nogatë sa në Spanjë. Swembëlsirat kanadeze të Krishtlindjeve janë një byrek me mish të grirë, buding kumbulle, kifle çokollate, biskota kakao ose tortë me gjalpë.

Ëmbëlsira të Krishtlindjeve

Dmbëlsirat e Krishtlindjeve Kanadeze

Ata gjithashtu përgatisin një lloj roskon që, si në vendin tonë, mbart një surprizë brenda. Në rastin e tij është një fasule dhe kushdo që e gjen atë kurorëzohet mbret ose mbretëreshë. Sa për pijet, ato alkoolike gjithashtu janë të shumta. Por është traditë të përgatitet një pemë veze me qumësht dhe pije alkoolike.

'The Nutcracker', një pajisje në Krishtlindjet Kanadeze dhe traditat e saj

Një veçori tjetër e Kanadasë në datat e Krishtlindjeve është përfaqësimi i 'Arrëthyesi'. Të gjitha qytetet e vendit e çojnë atë në skenë në ditët afër 25 Dhjetorit. Baleti i famshëm me muzikë nga Çajkovskit dhe libreto bazuar në një vepër të Alexander dumas It'sshtë një shpërthim fantazie, zanash dhe harlequins që kanadezët i duan dhe përshtaten mirë me sezonin e Krishtlindjeve.

Parada e Santa Klausit

Në prag të Krishtlindjes, të gjitha qytetet kanadeze festojnë shumëngjyrëshe parada me Santa Claus si protagonist, siç është bërë në gjysmën e botës. Ndryshe është ajo që ndodh në tokën tonë ku ata që parakalojnë për fëmijët janë Tre Burrat e Urtë.

Në Kanada, rruga që dhurata e mirë nordike bën nëpër qytete i mahnit fëmijët. Vërtetë spektakolare janë ato të organizuara në Vancouver dhe, mbi të gjitha, në Toronto, ku tradita u përurua në 1913.

Krishtlindjet Kanadeze dhe traditat e saj: Viti i Ri

Gjithashtu banorët e vendit të Amerikës së Veriut mblidhen në duke pritur kumbimet për të festuar ardhjen e vitit të ri. Dhe ashtu si në Evropë ata organizojnë ahengje dhe bëjnë garë fishekzjarr.

Këto janë pikërisht një nga tiparet karakteristike të Vitit të Ri Kanadez, sepse ato janë me të vërtetë spektakolare në disa qytete. Vlen të shihen janë ato të rënies së niagarës, me pasqyrimin e zjarreve në ujë. Në atë vend imponues, një grumbull lëshohet në nëntë gjatë natës dhe një tjetër në dymbëdhjetë.

Parada e Santa Claus

Santa Claus Parade në Montreal

E zjarret në Toronto, me njerëz të mbledhur në sheshin Nathan Phillips, dhe ata nga Vancouver, në të cilën qytetarët mblidhen në sheshin Robson, ndërsa më të rinjtë në Stanley Park.

Dhe, kur të kthehen në shtëpi, ata e kanë zakon këmbë e parë, që konsiston në atë që i pari që hyn në shtëpi duhet të jetë një djalë i ri me flokë të errëta. Sipas skocezëve, nga të cilët vjen kjo zakon, ajo siguron fat i mirë për tërë vitin.

Nga ana tjetër, në zonat rurale disa tradita të trashëguara nga eskimezët. Për shembull, në ato të Quebec miqtë bëhen bashkë për të peshkimi në akull dhe pini deri në mëngjesin e XNUMX janarit.

Më në fund, si në vendet e tjera të akullta në botë, shumë Kanadezë marrin një banjë pastruese në ujërat e akullta të liqeneve dhe lumenjve. Ajo tashmë është bërë një traditë që njihet si noton ariu polar ose noti i ariut polar.

Si përfundim, Krishtlindjet Kanadeze dhe traditat e saj nuk ndryshojnë shumë nga tonat. Sidoqoftë, siç e keni parë, ata gjithashtu kanë disa veçoritë dhe zakonet e veta. A nuk janë disa me të vërtetë kuriozë?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   mary dijo

  Përshëndetje mirë, është shumë mirë të dish për kulturën kanadeze. ëndrra ime është të njoh Kanada.

 2.   irmarosa dijo

  ëndrra ime është të njoh Kanadanë dhe qytetet e saj. Unë kam vajzën time dhe burrin e saj dhe fëmijët që jetojnë atje ata më thonë se është e çmuar në çdo kohë që Zoti e bën atë ëndërr të vërtetë

 3.   i ngushtë dijo

  Nëse duket shumë bukur, unë jam duke shkuar në Kanada, babai im jeton atje dhe do të më duhen vetëm 3 muaj për të qenë në atë vend të bukur !!!

 4.   nga Carmen dijo

  amokanada

 5.   jessica dijo

  Unë gjithashtu dua naviada në Kanada !!!
  Unë e dua Justin Bieber aq mirë !!! ai është kaq i nxehtë !!! (LL

 6.   miriane dijo

  Po, mirë, unë dua të jem në atë vend, të kaloj një Krishtlindje Kanadeze, faleminderit

 7.   jfhgrgh dijo

  Fatshtë fatale

 8.   syh dijo

  VSHT G SHUM E MIR,, FALEMINDERIT: D

 9.   Javi dijo

  Shumë interesante

 10.   Brenda. dijo

  Më duket simpatike të jem në gjendje të mësoj diçka rreth kulturës kanadeze përmes një faqeje që trajton gjuhën latine, dhe gjithashtu më pëlqen vërtet peisazhet e bukura që përbëjnë një territor kaq të bukur. Faleminderit.

 11.   nicole dijo

  Faqja është e mirë, por unë dua të di nëse dikush nga ju e di kur është e Krishtlindjeve Kanadeze k ditë dhe k muaj k Unë nuk dua të shkoj jashtë, dikush ju lutem më tregoni, pliss

 12.   zahara lopez dijo

  si nëse jeni këtu për një orë pune fëmijët e mamaa optimale

 13.   babi19 dijo

  pushoni këtë të mirë këtë faqe

 14.   mery dijo

  Vlen të shpjegohet, unë jetoj në Spanjë dhe jam një Besimtar Unë e dua Justin Bieber dhe e dija që ai ishte Kanadez padyshim, por deri vonë kur studiuam kontinentet ai nuk i kishte dhënë shumë rëndësi sepse sepse cilat ishin shanset për ta gjetur atë jaajjajaja mire rastin e kam pelqyer gjithmone, une i kam dashur Krishtlindjet dhe e adhuroj boren, ketu ne Spanje nuk bie bore dhe jam i apasionuar pas te ftohtit dhe pak nga pak u interesova me shume ne Kanada dhe tani do te doja te udhëtimi për ta vizituar. Vend super i bukur dhe i ngrohtë dhe i njohur Unë nuk di ta përshkruaj është e bukur thjesht ëndrra ime e dytë është të shkoj në Kanada një ditë e para është padyshim të takoj biebs por nëse do të ishte në Kanada do të ishte wapos të mëdha grax dhe wapas bsss

 15.   Nacho dijo

  eshte mire por nuk ja vlen asgje