Si festohen Krishtlindjet në Kanada?

Parada e Santa Klausit

Santa Claus Parade në Montreal

Si festohen Krishtlindjet në Kanada? Isshtë një pyetje që i bëjmë vetes kur mendojmë se vendi i Amerikës së Veriut është vendi vendosje perfekte për këtë festë. Hapësira të mëdha me pisha dhe bredha të harlisura, male të larta dhe shumë dëborë janë karakteristikë e Kanadasë dhe gjithashtu ajo që të gjithë ndërtojmë në mendjet tona kur imagjinojmë një peizazh të Krishtlindjeve.

Kjo është arsyeja pse kanadezët i festojnë Krishtlindjet me shumë interes dhe përkushtim. Për ta bërë këtë, ato kanë disa tradita të përbashkëta me pjesën tjetër të vendeve perëndimore, por edhe ato të tjera indigjene. Ne do t'ju tregojmë se si festohen Krishtlindjet Kanadë.

Si festohen Krishtlindjet në Kanada: parapërgatitjet

Para Ditës së Krishtlindjes, Kanadezët zbukurojnë shtëpitë e tyre me dritat jashtë vendit dhe pemë tipike zbukuruar brenda. Rrugët janë gjithashtu plot me dekorata të Krishtlindjeve. Tradita e pemës daton që nga viti 1781 në vendin e Amerikës së Veriut, kur pema e parë u mboll në qytetin e Quebec. Që atëherë, kjo zbukurim është bërë një nga elementët më të rëndësishëm të Krishtlindjeve në Kanada. Në fakt, thuhet se, në këto data, ekziston një pemë e Krishtlindjes për çdo shtatë Kanadezë.

Gjithashtu ata skena të lindjes së Krishtit Ata janë një element klasik në festivalet kanadeze të ndikuar nga kolonizuesit evropianë, si frëngjisht ashtu edhe anglisht. Kjo është veçanërisht e vërtetë në të njëjtën zonë të Quebec.

Dhe në mënyrë të barabartë Karolina e Krishtlindjeve ato janë tradicionale. Shumë grupe fëmijësh vizitojnë shtëpitë për të interpretuar këto këngë dhe për të marrë një shpërblim për Krishtlindje. Më kurioz janë ato të maskuara që mund të shihni në rrugët e qyteteve kryesore, veçanërisht në zonën e Newfoundland. Ata quhen gjuetarët e barkut o mamatë dhe ata kalojnë nëpër lagje duke kumbuar në mënyrë që fqinjët e tyre t'u japin ëmbëlsira dhe ëmbëlsira.

Dhuratat e Krishtëlindjes

Dhuratat e Krishtëlindjes

Ju gjithashtu mund të gjeni lehtësisht Papá Noel në rrugët e të gjitha qyteteve kanadeze, veçanërisht në dyert e dyqaneve dhe ndërtesave të banimit.

Më unike dhe laike është Tuck i lavamanit. Shtë një parti e origjinës Eskimez në të cilën Kanadezët këndojnë dhe kërcejnë për të mirëpritur dimrin dhe gjithashtu, saktësisht, për të përkujtuar traditat e këtij populli indigjen.

Nga ana tjetër, nëse kaloni Krishtlindjen tuaj të parë në vendin e Amerikës së Veriut, do të goditeni nga tuba të mbështjellë me letër me ngjyra të ndezura që, kur i tërhiqni nga të dy skajet, hapen duke treguar një dhuratë. Janë krakerët dhe ato janë gjithashtu pjesë e zakoneve të Krishtlindjeve të fëmijëve kanadezë.

Si i festojnë ata Krishtlindjet në Kanada: darkë dhe 25 dhjetor

Gjëja e parë që duhet të mbani mend nëse festoni Krishtlindjet në Kanada është që në 24 Dhjetor dyqanet mbyllen në pesë ose gjashtë pasdite. Prandaj, së pari duhet të bëni blerjet tuaja, në mënyrë që të mos e gjeni veten me nxitim.

Parada e Santa Klausit

Gjithashtu, para darkës në prag të Krishtlindjes, në disa qytete ato zhvillohen parada e Santa Claus ashtu si në Spanjë ne bëjmë kalorësa mbretërish. Kjo traditë është klasike e Vancouver, për shembull dhe, mbi të gjitha, të Toronto, ku tradita u krijua në 1913, e cila e bën paradën e saj një nga më të vjetrat dhe më të popullarizuara në botë.

Darka

Një aspekt tjetër për të mbajtur në mend se si festohen Krishtlindjet në Kanada është darka e pragut të Krishtlindjeve. Familjet takohen në shtëpitë e tyre për ta shijuar. Në gadishulli i labradorit ekziston një traditë stërgjyshore e mbajtjes rrepa që mblidhen gjatë verës për t'ua dhënë atyre atë ditë fëmijëve që mbajnë një qiri.

Një tortë Krishtlindjesh

Torte Krishtlindjesh

Darka e Krishtlindjes përfshin Gjel deti i mbushur me pure patate, perime dhe salcë boronicë. Produkte të ndryshme vendosen brenda gjelit të detit sipas zonës së vendit. Për shembull në Skocia e Re është i mbushur me ushqim deti, ndërsa në Quebec ai merr ragut të dorës së mishit të derrit.

Për ëmbëlsirë, ata kanë një buding me rrush ose kumbull y tortë me gjalpë, edhe pse një tjetër i bërë me mish të grirë është gjithashtu shumë tipik. Po kështu, kifle çokollate dhe biskota të akullta me kakao dhe sheqer. Dhe, për të pirë, një e shijshme pemë veze i cili gjithashtu mbart qumësht dhe raki ose uiski.

Pas darke dhe duke lënë tuajin çorape nën fireplace për Santa Claus, shumë Kanadezë gjithashtu marrin pjesë në Mesha e mesnatës. Por më kurioz është një tjetër traditë shumë e ndryshme e Krishtlindjeve që ekziston në të gjithë vendin. Në këto data, shfaqjet e 'Arrëthyesi', balet i famshëm krijuar nga Çajkovskit bazuar në një llogari të Ernst Theodor Amadeus Hoffman.

25 Dhjetor: dhurata

Nga ana tjetër, më 25 dhjetor, kanadezët së pari marrin dhuratat për të cilat është e mira Santa Claus. Sidoqoftë, është gjithashtu e zakonshme që ata janë hapur të paktën një natë më parë.

Dita e Boksit në një qendër tregtare

Dita e boksit

Si në pothuajse të gjitha vendet në botë, është një festë dhe familjet bashkohen përsëri ha, në shumë raste duke përfituar nga ajo që ka mbetur në prag të Krishtlindjes për të përgatitur një menu të re.

Më në fund, 26 Dhjetori, Dita e Shën Stefanit, është gjithashtu zakonisht një festë në Kanada. Në këtë rast, Dita e boksit, gjatë së cilës u jepen dhurata dhe donacione atyre që kanë më shumë nevojë. Për këtë arsye, shumë dyqane hapen dhe ofrojnë zbritje për klientët e tyre.

Shën Katerina dhe Krishtlindjet

Ekziston një kuriozitet tjetër rreth Krishtlindjeve Kanadeze për të cilin jo të gjithë dinë. Më parë, festimet e Krishtlindjeve filluan në vendin e Amerikës së Veriut më 25 nëntor, festa e Shën Katerinës, ditën kur thirrja bëhej kudo tërheqje e butë, një trajtim që shtrihet jashtëzakonisht shumë.

Si përfundim, nëse po pyesni se si janë Krishtlindjet në Kanada, tashmë mund të merrni një ide të traditave të saj kryesore. Këto nuk janë aq të ndryshme nga tonat. Por ato paraqesin të caktuara çuditë si traditë e përfaqësimit të 'Arrëthyesi' dhe Dita e boksit. Sidoqoftë, në artikujt e ardhshëm do të flasim për zakonet e Kanadezëve në Viti i Ri Eve ose Vite të reja për të plotësuar të gjithë këtë informacion.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*