Dita e Nënës në Kanada

Día de la Madre

El Dita e Nënës në Kanada Holidayshtë një festë shumë e njohur dhe e dashur, e tejkaluar vetëm për nga rëndësia dhe vijimi deri në Krishtlindje. Çdo vit, shumë Kanadezë ia kushtojnë këtë ditë shfaqjes së dashurisë së tyre dhe njohjes së figurës së nënave, asnjëherë të vlerësuara sa duhet.

Ashtu si në Shtetet e Bashkuara, ajo festohet në e diela e dytë e muajit maj. Në fakt, festimi Kanadez vjen nga fqinji ynë në jug, i cili filloi të festohej në 1913 me iniciativën e Presidentit të atëhershëm Woodrow Wilson.

Sidoqoftë, nuk është festë. Dyqanet dhe bizneset mbeten të hapura në të gjitha qytetet. Për shumë prej tyre, të tilla si dyqanet e dhuratave ose luleshitës, është gjithashtu një ditë e rëndësishme në të cilën ata duhet të marrin pjesë në shumë klientë dhe porosi. Kjo është gjithashtu një ditë e jashtëzakonshme për restorantet, pasi shumë familje vendosin të argëtojnë nënat e tyre me një drekë ose darkë larg shtëpisë.

Një ditë e veçantë

Siç është rasti në pothuajse çdo vend të botës, edhe në Kanada nderohet figura e një nëne. Dita e Nënës është një ditë e veçantë kushtuar shprehjes së vlerësimit dhe mirënjohjes. Dhe kur flasim për "nënat" ne përfshijmë në këtë kategori njerkat, vjehrrat dhe madje edhe nënat nga familjet e tjera. Festa është një haraç në përgjithësi për të gjitha nënat, dhe nga shtrirja për të gjitha gratë.

Gjithashtu në Kanada Dita e Atit (gjithmonë e diela e tretë në qershor). Sidoqoftë, kjo festë nuk është aq emocionuese apo e festuar sa Dita e Nënës. Dhe gjithashtu siç ndodh në pothuajse të gjithë botën, festa origjinale është bërë një pretendim i fortë tregtar. Kjo pasqyrohet në reklamimin e mediave dhe fushatat e marketingut të kompanive të mëdha.

Përkundër kësaj, ka shumë djem dhe vajza që ende preferojnë ta festojnë këtë ditë në një mënyrë më intime dhe më pak konsumiste. Në fund të ditës, ajo që ka rëndësi është kuptimi i kësaj dite, jo mbështjellja e saj e jashtme.

ditën e nënës

Karta e Dhuratës për Ditën e Nënës në Kanada

Dhurata tipike të Ditës së Nënës në Kanada

Nuk ka ndryshime të mëdha midis dhuratave të Ditës së Nënës në Kanada dhe atyre të ndonjë vendi tjetër perëndimor. Ndër më të zakonshmet, duhet të përmendim kartolina, të cilat në Kanada mund t’i gjejmë të shkruara në dy gjuhët zyrtare: në anglisht (Gezuar Diten e Nenes!) dhe në frëngjisht (Joyeuse fete des meres!) Ka miliona modele për të zgjedhur, thuajse mund të thuash se ka një për çdo lloj nëne. Për ta mbajtur kartën të mos jetë shumë e ftohtë, pothuajse të gjithë shtojnë një mesazh të shkruar me dorë pak.

Një dhuratë tjetër shumë tipike, dhe gjithmonë e suksesshme, është kutia tradicionale e çokollatave ose çokollata zvicerane. Kanadezët e duan çokollatën. Dhe nënat kanadeze gjithashtu. Pa braktisur seksionin gastronomik, ka shumë familje që festojnë Ditën e Nënës në Kanada duke ngrënë në një restorant ose duke përgatitur një ëmbëlsirë të shijshme në shtëpi, ku nuk mund të mungojë një tortë.

Ata gjithashtu zakonisht jepen si dhurata të gjitha llojet e detajeve dhe dhurataveNga kuponat e veshjeve dhe dhuratave te bizhuteritë e mbiçmuara. E gjitha varet nga shijet e secilës nënë dhe mundësitë ekonomike të fëmijëve të saj. Alsoshtë gjithashtu e vërtetë që mjafton shumë pak për ta lumturuar një nënë. Në shkolla fëmijët shpesh bëjnë zanate ose vizatime për nënat e tyre. Dhe ata i marrin ato si dhuratat më të vlefshme në botë.

Shpesh dhurata konsiston në një vizitë të thjeshtë. Kanadaja është një vend i madh ku ka distanca të mëdha. Nuk është e pazakontë që fëmijët të lëvizin qindra milje nga shtëpia e tyre e lindjes për të studiuar ose punuar. Në këto raste, kthimi në shtëpi në këtë ditë të veçantë përjetohet si një festë e vërtetë.

Dita e Nënës në Quebec

Në Québec, nënat marrin buqeta me trëndafila në ditën e tyre të veçantë

Në Québec: trëndafila për nënat

L lule Ata janë gjithashtu një dhuratë shumë e popullarizuar për Ditën e Nënës në Kanada, veçanërisht në Evropë Rajoni i Québec. Siç e dinë të gjithë, Kanadaja që flet frëngjisht ruan me krenari shumë tradita dhe mënyra të ndryshme të jetës sesa pjesa tjetër e vendit. Dhe ky është njëri prej tyre.

Në qytetet dhe qytezat e Québec, në këtë ditë ekziston zakoni për t'i dhënë nënave buqeta me trëndafila. Çdo të diel të dytë në maj, dyqanet e luleve të Montrealit dhe qyteteve të tjera bëjnë gushtin e tyre. Nuk ka rregulla fikse, të gjitha lulet janë mirë të jepen, por nëse duhet t'i përmbaheni traditës, duhet të jepni një buqetë me trëndafila. Ose, siç e quajnë ata atje, a buqetë me trëndafila.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*