Festivale të njohura të Kanadasë

L festivalet kanadeze janë të larmishme, nga shfaqje të vogla madje e madhe festivale ndërkombëtare që ekspozojnë në botë të kultura popullore Kanadez

Këto janë disa nga festivale më të njohurit ku mijëra spektatorë nga të ndryshëm qytetet e vendit si dhe të huajt.

  • The Calgary Stampede, Kjo shfaqje zhvillohet gjatë korrikut, dhe ka të bëjë me aktivitetet në natyrë në Malet Rocky të Kanadasë, rodeo është tërheqja kryesore dhe i gjithë ky festival është një shprehje kulturore e perëndimit të vjetër.
  • Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Toronto, Shtë një nga festivalet kryesore të filmit në botë, krahasuar me Kanë dhe Sundance, ai mbahet në muajin shtator.
  • Festivali i Xhazit në MontrealGjatë qershorit dhe korrikut zhvillohet ky festival, duke ofruar më shumë se 500 koncerte dhe 200 vende me muzikantët e tyre më të mirë marrin pjesë. Shumë prej këtyre shfaqjeve janë falas dhe më shumë se 2 milion vizitorë marrin pjesë në to.
  • Karnavali i Kebekut, ky karnaval është unik në botë sepse zhvillohet gjatë dimrit kanadez, festohet gjatë janarit dhe është ideal për të ngrënë, pirë, vallëzuar dhe argëtuar.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*