Mëngjesi në Kanada

Mëngjesi në Kanada

Ushqimet e preferuara të Kanadezëve ndryshojnë pak nga rajoni në rajon dhe ndikohen shumë nga trashëgimia kulturore dhe gastronomike e popujve të ndryshëm. Sidoqoftë, ka diçka që ndahet në të gjitha cepat e këtij vendi: mëngjes në Kanada Mealshtë vakti më i rëndësishëm i ditës, një institucion i vërtetë në çdo ndryshim të tij.

L tre tradita të mëdha të kuzhinës de Kanadë Ata llogariten janë anglezët, francezët dhe popujt indigjenë, të njohur gjithashtu si Kombet e Parë. Këtyre akoma duhet shtuar ndikimi i fortë i Shteteve të Bashkuara, "fqinjit" në jug. Rezultati është që secili rajon i vendit ka "mëngjesin tipik" të tij.

Në përgjithësi, kanadezët hanë mëngjes shumë herët, midis orës 7:00 dhe 8:30 të mëngjesit. Me siguri shumë prej tyre nuk kanë kohë për asgjë tjetër përveç një kafeje dhe diçka të fortë për të shkuar me të. Sidoqoftë, kur kanë kohë ata shkojnë në një kafene ose përgatiten në shtëpi Mëngjeset e bollshme dhe të shijshme si ato që shpjegojmë më poshtë:

Mëngjesi në Kanada sipas rajoneve

Quebec

shurup panje

Shurup panje, një element kryesor i çdo mëngjesi të mirë në Kanada

Ne e fillojmë rrugën tonë në provincën e Quebec, Kanada që flet frëngjisht, banorët e të cilëve janë adhurues të tepricës gastronomike.

Mëngjesi klasik në qytete si Quebec ose Montreal përbëhet nga një pjatë e madhe plot petulla, fasule, fasule, veze, suxhuk dhe kretone (një lloj pate përhapje e bërë nga mishi i derrit, qepa dhe erëza). E gjithë kjo, natyrisht, vjen me aromë të përshtatshme me të pashmangshmen shurup panje.

Ontario

mëngjes tipik Ontario Kanada

Peameal Bacon Sandwich, mëngjesi i fuqishëm Kanadez i krijuar në Toronto

Rajoni më i populluar i Kanadasë gjithashtu ka mëngjesin e tij tipik, shumë i zakonshëm në menutë e mëngjesit të qyteteve të tilla si Toronto: Sanduiç me proshutë Peameal në një listë Kaiser.

El proshutë peameal kjo është një lloj proshutë kanadeze të bëra nga ijë të butë derri. Gatimi të skuqura dhe të përplasura në miell gruri. Në kohën e mëngjesit, shërbehet bujarisht brenda një simite të rrumbullakët (Rrotull Kaiser), I shoqëruar nga mustardë, djathë dhe vezë, gjithashtu skuqur. Një dozë e mirë e kalorive për të filluar një ditë të vështirë në këmbën e djathtë, veçanërisht në dimër.

British Columbia dhe Alberta

mëngjes boronicat canada fgranola

Granola boronicë, mëngjesi i shëndetshëm kanadez perëndimor

Mëngjesi në Kanada mund të jetë gjithashtu të lehta dhe të shëndetshme. Kjo demonstrohet nga varietetet më të njohura nga provincat e Albertës dhe Kolumbisë Britanike.

Fruti më i eksportuar nga Kanada është boronica (boronicë), një ushqim i shijshëm me veti antioksiduese. Isshtë një produkt i kultivuar gjerësisht në British Columbia, kjo është arsyeja pse në qytete si Vancouver Isshtë i pranishëm në shumë pjata lokale, përfshirë vaktin e parë të ditës. boronicë granola është një nga shembujt më të mirë. Sipas shijes së të gjithëve, ky mëngjes mund të pasurohet me arra, rrush të thatë, luleshtrydhe, kanellë etj. Në këtë pjesë të vendit ekziston edhe zakoni i përgatitjes së shufrave të drithërave me boronicë për t'i konsumuar si mëngjes ose një meze të lehtë.

Në të njëjtën linjë natyrore, në mëngjesin klasik të provincës së Alberta drithërat (gruri, elbi dhe liri) zhvendosin qartë yndyrnat dhe ushqimet e skuqura. Zakonisht merren me qumësht, kos ose me shurup panje, natyrisht.

Sidoqoftë duhet thënë se mëngjeset me yndyrë gjithashtu kanë shumë popullaritet në këtë pjesë të vendit, ku mund të shoqërohen edhe me të famshmet Yukon tymosi proshutë.

Manitoba

mëngjes Manitoba Kanada

Mëngjes tipik i provincës së Manitoba, Kanada

El Thekra Winnipeg (Thekra Winnipeg) është i famshëm në të gjithë vendin dhe, për shumë, një pjesë themelore e mëngjesit në Kanada. Kështu që ndodh në Manitoba, ku është e zakonshme të filloni ditën me disa feta bukë thekre, vezë të skuqura, djathë dhe disa suxhukë në fermë (suxhuk fermeri o suxhuk menonit), një specialitet i shijshëm dhe i fortë rajonal.

New Brunswick, Newfoundland dhe Labrador

ployés kanada

Plloiet, petullat e shijshme të mëngjesit në bregun lindor të Kanadasë

Duke udhëtuar përgjatë bregdetit Kanadez të Atlantikut, ne i kthehemi traditës franceze: tutone. Kjo shumëllojshmëri e krepave është në të vërtetë një lloj buke e rrafshuar në të cilën futen copa të vogla proshute (quhet skrupe) Tutoni skuqet derisa të bëhet i freskët dhe i artë, për tu shërbyer më vonë me melasë ose shurup panje.

Ngjashëm me tutonët nuk duan dredharake, petullat me miell hikërror që kalohen nëpër tigan megjithëse, ndryshe nga ato crepes, pa i kthyer ato përmbys.

Pllojet janë shumë të popullarizuara në qytete si Halifax dhe gjithashtu në ishullin Newfoundland, ku përdoren si bukë e zakonshme për të përgatitur sanduiçe duke i palosur në gjysmë (fjala dredhi në frëngjisht do të thotë "i palosur"). Sidoqoftë, tradita dikton që ato të hahen nxehtë me gjalpë, melasë, kreton ose shurup, duke formuar kështu një mëngjes të mrekullueshëm.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   juaj dijo

  si do te jete Kanada

 2.   yeslivivianguamancajamarca dijo

  JU MUND T F GJENI FRIES DHE PATI FRANC

 3.   yeslivivianguamancajamarca dijo

  E SHTETE DHE E BUKUR

 4.   ndihmës yuri dijo

  Unë dua të njoh Kanadanë

 5.   Pepa mbjell dijo

  Unë jam nën them hello