Lumi i Lartë, natyra dhe pamjet

Kanadë Shtë një vend që ka peisazhe të mrekullueshme, veçanërisht nëse ju pëlqen kartolina liqeni me liqene, male, lumenj dhe pyje. Një peizazh veçanërisht i bukur është Lumi i lartë.

Lumi i Lartë është një komunitet në rajonin e Alberta, rreth 54 kilometra nga qyteti i Calgary, dhe është shumë i famshëm sepse këtu shumë seri dhe filma televizivë janë filmuar. Po, në Lumin e Lartë ka natyrë dhe xhirime.

Lumi i lartë

Isshtë emëruar për lumin që kalon nëpër qytet. Kolonët e parë evropianë mbërritën rreth gjysmës së dytë të shekullit të XNUMX-të, duke u zhvilluar pak nga pak dorë për dore me shtrirjen e trenit, por ai përjetoi progres të vërtetë në kohërat e Luftës së Parë Botërore. Ishte atëherë që u krijuan industritë.

Për fat të mirë, ky zhvillim nuk e la në hije bukurinë e mjedisit të tij natyror dhe atmosferën e veçantë të "Qytet i vogel" se ai nuk e ka lënë kurrë atë. Ju mund të shihni Shkëmbinjtë në horizont, dhe se, mezi udhëtoni gjysmë ore nga qyteti më i afërt.

Në fakt, sot, nga Cargary, organizohen turne në këtë qytet piktoresk të vogël të njohur si «Shtëpia e Heartland », pikërisht sepse është vendi i xhirimit të serialit më të njohur të CBC: Heartland.

Heartland është seriali që e ka bërë High River të popullarizuar. Seria sillet rreth jetës së një familjeje të vendit, ngritjeve dhe ngritjeve të tyre në detyrat bujqësore, familjare dhe të zemrës. Oneshtë një nga shfaqjet e CBC Filmi me kohëzgjatjen më të gjatë dhe filmimi është i ndarë midis grupeve në Calgary me studion me fermë në Heartland.

Turne në zemër në Lumin e Lartë

Siç thamë më parë, Lumi i Lartë është vetëm gjysmë ore nga Calgary kështu që ose merrni me qira një turne ose shkoni vetë. Xhirimet zhvillohen nga maji deri në fillim të dhjetorit dhe kur mbërrijnë njerëzit në TV, gjithçka transformohet. Komuniteti i vogël i tregimeve hyn në dinamikën televizive.

Tifozët e Heartland duhet të fillojnë turneun Hudson për Muzeu i Highwood. Qendra e Informacionit për Vizitorët punon brenda këtij muzeu dhe të gjithë dinë për xhirimet, kështu që ju mund të përfitoni dhe të bisedoni me ta për seritë. Pas muzeut janë parkuar gjithashtu rimorkio kështu që nëse ka xhirime do të shihni një aktivitet interesant.

Plus, muzeu është i çuditshëm në të drejtën e tij sepse ai operon brenda Stacionit të Trenit të vjetër, historik Kanadez të Paqësorit. Dhe është interesante edhe sepse ekziston një ekspozitë që jo vetëm përqendrohet në Heartland por edhe në filma apo seriale të tjerë të filmuar në zonë si p.sh. Fargo, i Revenant ose i pafalshëm.

Në Heartland vizitorët mund të shohin gjithashtu shumë nga kostumet nga seritë dhe objektet e rëndësishme në histori, të tilla si një shtëpi kukullash nga sezoni 7. Gjithashtu, për më fanatikët, ekziston një lojë me pyetje dhe përgjigje që i vë ato në provë. Dhe sigurisht, ekziston një dyqan dhuratash ku mund të blini kapele bejsbolli, gazeta, zbukurime për pemët e Krishtlindjeve dhe më shumë.

Një bllok nga muzeu është Walkers Western veshin, ku shitet tregtimi zyrtar i serisë, të tilla si bluza, bluza ose kalendarë. Në Olive & Fincha, një dyqan tjetër, ata gjithashtu shesin gjëra që lidhen me serinë, përfshirë rastet e iPhone. Ky dyqan është në Avenue 3 dhe kjo rrugë duket gjithmonë në historinë e televizionit, kështu që ju të ndjeheni pak pjesë e saj ...

Në këtë rrugë është gjithashtu Darka e Megi, el darkë të serisë. Natyrisht, nuk është për të vërtetën, por gjithmonë mund të shikoni nga xhami dhe të shikoni pak nga pak seti dhe funksionimi i tij i ndërlikuar. Fqinj është Bartiling and Sons Mercantile dhe gjithashtu Antique Mall i Hudson.Dhe pak më tej në Agjencinë e Udhëtimeve Van Born me dritaren e saj simpatike, ideale për të bërë foto. Nëpër rrugë janë zyrat e Hudson Times dhe ata shpërndajnë gazeta falas.

Një bllok më shumë është Avenue 4-të. Ja ku eshte Kafeja e Collosie, me prodhimin e saj artizanal të vaniljes dhe shurupit të karamelit. Një kënaqësi, thonë ata. Jashtë njërit prej mureve të jashtëm të kafeterisë është pikturuar si një dërrasë e zezë kështu që dikush mund të lërë kujtesën e tyre atje. Pranë kafenesë është Memory Line e Evelyn, një bar i çuditshëm i vogël që shërben akullore dhe sanduiçe të shijshme dhe ka një dekor shumë retro.

Më pas, po, është koha të dalim për një shëtitje nëpër më shumë rrugë. Në një moment hapat tanë do të na çojnë drejt Parku George Lane, faqja e zgjedhur nga shkolla e mesme lokale për të mbajtur ceremoninë e tyre të diplomimit, diçka që shfaqet gjithashtu në seritë televizive. Parku ka një belveder të këndshëm dhe një pjesë që punon si një zonë kampe ku mund të ngrini çadrën tuaj nga 1 maj deri më 30 shtator.

Rruga që del nga parku është Avenue 5 dhe në fund të saj, drejtpërdrejt përballë Teatrit historik të Uellsit, është Hotel me Lumë Lartë Motor. Një motel i vogël dhe shumë klasik që shfaqet si në serialet për të cilat kemi folur ashtu edhe në film fubar. Për të bërë fotografi, është e vlefshme.

Megjithëse High River përdoret shumë në industrinë e argëtimit, një përqindje e madhe e xhirimeve bëhet në një fermë në perëndim të Millarville. Shtë një vend privat kështu që nuk mund të hyni në të, por Millarville, ky qytet tjetër, gjithashtu ka historinë e tij, dhe për këtë arsye vendndodhjet e tij, të lidhura me kinemanë dhe televizionin.

Duke u kthyer në një lumë të Lartë dhe një Heartland Nuk mund të largohet pa hipur. Seriali televiziv rrotullohet rreth kuajve kështu që është e pamundur të largohesh pa eksperimentuar pak. Kështu që ne mund të bëjmë një kalërim dhe të jetë një lopar Për një kohë. Anchor D Outfitting Ranch ofron qira hipur mbi kalë dhe kabinat.

Këto udhëtime janë dy herë në ditë, çdo ditë, për të rriturit dhe fëmijët e moshës gjashtë vjeç e lart. Shëtitjet shërbejnë si një hyrje në jetën e cowgirl, por edhe për të njohur natyrën e bukur që rrethon lumin e Lartë, përfshirë Rockies.

Pra, nëse shkoni në Kanada ose nëse ndiqni këtë serial të njohur në internet, mbani në mend se mund t'i bëni një vizitë të shkëlqyeshme kësaj qytet çuditshëm kanadez.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*