Qytetet e Kanadasë me klimën më të mirë

Peisazhi i akullt në Kanada

Kanadaja është një vend shumë i madh, me një topografi shumë të larmishme kështu se nuk ka një klimë të vetme kanadeze.'Rajonet bregdetare ndryshojnë nga provincat e pragut dhe ato malore në perëndim, kështu që temperaturat dhe moti që mund të gjejmë në të njëjtën ditë në zona të ndryshme janë shumë të ndryshme nga zona e pyjeve qumeshtit lindor. ¿Cilat qytete në Kanada janë më të rekomanduara për të vizituar sipas kohës së vitit?

Maj-shtator është përgjithësisht sezoni që përdorin popullsia dhe turizmi i Kanadasë kampe dhe udhëtime jashtë; Cilido prej muajve në ato data mund të udhëtoni kudo duke qenë akoma i këndshëm edhe pse, duke filluar të ndjeni rritjen e temperaturave, pasi ato duket se po ndryshojnë në livadhe, i cili është vendi i parë ku po ngrohët në fillim të vitit dhe që do të qëndrojë më ngrohtë më vonë, duke qenë sezoni i skive dhe dëborë midis nëntorit dhe marsit, duke qenë në gjendje të zgjatet deri në Prill në varësi të shirave dhe / ose stuhive. 

Fakte befasuese për klimën kanadeze

Qytete të ndryshme të Kanadasë

Kanadaja është pak a shumë vendi më i ftohtë, duke konkurruar me Rusinë për vendin e parë si kombi më i ftohtë në botë, me një temperaturë mesatare vjetore ditore prej -5 / -6ºC.

Më shumë Kanadezë vdesin çdo vit nga ekspozimi ndaj temperaturave ekstreme të ftohtë sesa nga ngjarje të tjera natyrore, sipas të dhënave nga Statistics Canada. Mesatarisht 108 njerëz vdesin çdo vit nga i ftohti, ndërsa vetëm 17 i nënshtrohen ngjarjeve të tjera që lidhen me natyrën.

Bankat e Mëdha të Terranova konsiderohet vendi më i largët në botë. Zona është e mbuluar nga 40 për qind në mjegull në dimër dhe deri në 84 për qind në verë.

Për një komb që padyshim është i njohur mirë për të Mot i freskëtDuket disi e habitshme që Kanadezët ishin shpikësit e indeksit UV, një masë e intensitetit të rrezatimit ultraviolet të diellit në spektrin e djegies nga dielli. Ndërsa UV rritet, rrezet e diellit mund të dëmtojnë më shumë lëkurën, sytë dhe sistemin imunitar. Në vitin 1992, Shkencëtarët e mjedisit Kanada zhvilloi indeksin si një mjet për të mbrojtur shëndetin e Kanadezëve dhe tani përdoret për rreth 48 vende në të gjithë vendin.

Ekziston një thënie në Kanada që thotë "Nëse nuk ju pëlqen moti, prisni pesë minuta". Nuk mund të kishte qenë kurrë më e vërtetë se në Pinçer Creek, Alberta; ku u regjistrua ndryshimi më ekstrem i temperaturës në historinë kanadeze: merkuri u rrit nga -19ºC në 22ºC në mënyrë vetem nje orë

Tjetra do ta dimë cilat janë qytetet më të ngrohta në Kanada gjatë dimrit ose ato më të freskëta gjatë verës, kështu që ne mund të planifikojmë rrugën tonë në varësi të periudhës së vitit në të cilin vizitojmë vendin.

Qytetet më të ngrohta të Kanadasë gjatë dimrit

Peisazhi i akullt në Kanada

Për të gjetur një klimë të ngrohtë gjatë dimrit Kanadez, qyteti i madh që mund ta gjejmë në lindje të malet shkëmbore, të cilat shërbejnë si barriera e përsosur për të mbajtur nxehtësinë e diellit gjatë atyre muajve të këtij sezoni, tre qytetet e mëdha në jugperëndim kolumbia britanike perfekt për të gjetur ato që ne po kërkojmë janë: Victoria, Vancouver dhe Abbotsford.

Në këto qytete të Kanadasë gjithmonë Do të gjejmë netë të ngrohta dhe të buta dimri sesa në shumë pjesë të vendit, më pak ditë me acar dhe netë me më pak temperatura të ulëta.

Në pjesë të tjera të Kanadasë, qytetet më të ngrohta për dimër ndodhen në Provinca kanadeze e Ontario dhe provincat detare. Midis tyre, Qytetet e Ontario të Toronto, Windsor dhe St. Katarinat, të cilat shquhen për të patur një klimë dimri vazhdimisht më të ngrohtë se pjesa tjetër.

Victoria, është qyteti kryesor i padiskutueshëm midis qytete të mëdha në Kanada për ngrohtësi në dimër. Severalshtë disa gradë dhe ditë mbi të tjerët për shkak të motit të ngrohtë. Victoria është qyteti i vetëm Kanadez mjaft i madh për të lejuar që temperatura të mos bjerë nën -10 gradë Celsius (14 gradë Fahrenheit) gjatë dimrit.

Dhe në verë? Qytetet e Kanadasë me klimën më të ftohtë

Tulipanët në Kanada

Shën Gjoni i Newfoundland Isshtë qyteti më i rëndësishëm kanadez nëse flasim për qytete me klimën më të ftohtë gjatë verës. Ka temperaturën mesatare më të ulët ditore dhe merr ditët më të pakta të nxehta në muajt qershor, korrik dhe gusht.

Brunswick i ri, nuk është vetëm një tjetër nga qytetet më të mëdha në Kanada, por përdoret gjithashtu për të renditur matjet e temperaturës së verës për të llogaritur mesataren më të ulët në vend dhe ditët më të pakta të nxehta.

Në mënyrë të vazhdueshme në dhjetë të parët e të gjitha kritereve përdoret për të përcaktuar nëse një qytet do të na japë a "Verë e ftohtë" janë Calgary, Alberta; Edmonton, Alberta dhe Victoria dhe Vancouver në British Columbia. Qytetet kanadeze të përfshira në këto renditje janë zonat më të mëdha metropolitane në vend.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   lourdes rizo dijo

  Përshëndetje, unë jam i interesuar të shkoj të punoj në Victoria, nuk e di se sa e realizueshme mund të jetë.

 2.   Imazhi i mbajtësit të vendit të Carmen Morales dijo

  Unë jam një grua meksikane paqësore
  Unë kam leje të shkoj në Kanada
  Unë nuk njoh ndokënd dikë që mund të më mbështesë me qëndrim ndërsa unë të gjej një punë ju lutem !!

 3.   Maria Lopez dijo

  Ne do të dëshironim të jetonim në Kanada. Burri im është avokat. Unë jam një llogaritar dhe kemi 3 fëmijë të moshës 17 dhe 14 vjeç dhe një fëmijë 4 muajsh. Çfarë mundësish ka?

 4.   Lojra dijo

  Fabiana, jam në të njëjtën situatë me ty. Nga cili qytet je? Kam menduar të shkoj në Kanada, por e vetmja gjë që më shqetëson është se nuk ke askënd atje. Sidoqoftë, ai është ende një vend i zhvilluar

 5.   KASTRO E BASKOPIT TLD VJETR MILENA dijo

  Përshëndetje, unë jam Miilena nga Bolivia e profesionit ing. komercial Unë punoj në një institucion financiar dhe jam shumë i interesuar të shkoj në Kanada sepse ka një të ardhme më të mirë ekonomike për jetën time dhe të djalit tim, e vërteta është se këtu në Bolivi personi profesionist nuk vlerësohet, pagat janë shumë i ulët dhe jo i mjaftueshëm as për të ndërtuar shtëpinë tuaj.
  Unë do të doja të jetoja dhe të punoja në Ontario në ndonjë nga qytetet e Torontos, Windsor dhe Catharines

 6.   Engjëll Lizbeth dijo

  Unë jam i interesuar të shkoj në Kanada për të jetuar dhe punuar Unë jam një profesionist universitar dhe me 57 vjet në vendin tim në këtë moshë nuk mund të marrësh më punë për asgjë si burri im dhe një djalë nën 17 vjeç si të di se çfarë të bëj

 7.   Elvy Del Carmen Doria Ll dijo

  Unë do të doja të shkoja me familjen time për të jetuar në Kanada, çfarë duhet të bëj?

 8.   Jhon Jairo Garcia dijo

  Mirëmbrëma, unë jam kolumbian, unë quhem Jhon dhe unë jam një mësues ndërtimi dhe menaxher i punëve. Unë jam 48 vjeç dhe gruaja ime është 31 vjeç, kemi dy fëmijë të mitur. Ne do të dëshironim të udhëtonim në Kanada. Çfarë pune mundësitë janë atje?

 9.   Paris Antonian dijo

  Hey.
  Unë jam një banor meksikan / spanjoll në Meksikë i interesuar për të gjetur një punë marangoz, (quajeni ndërtim ose mobilje). Unë kam përvojë 12 vjeçare.
  Vancouver ose Toronto janë destinacionet e mia të preferuara, por unë jam i hapur për çdo rajon tjetër.
  Unë vlerësoj çdo koment.
  Ju faleminderit.

 10.   Diana Durán dijo

  Përshëndetje Unë dua të shkoj për të punuar në Kanada për t'u kontaktuar