Qyteti me mure i Québec

Turizmi Quebec

Shumë thonë që Québec është qyteti më i bukur dhe më i plotë në historinë e Kanadasë. Do të tërheqë vëmendjen e vizitorit për të gjetur shumë fortifikime që e bëjnë atë qytetin e vetëm me mure në Amerikën e Veriut, prandaj UNESCO e ka klasifikuar atë si një Trashëgimi Botërore në 1985.

Në të dy anët e qytetit të vjetër, rrugicat me kalldrëm janë të rrethuara nga shtëpi prej guri dhe kisha që datojnë nga shekujt XNUMX dhe XNUMX, nga parqe dhe sheshe elegante, dhe monumente të panumërta.

Megjithëse disa sektorë janë restauruar me kujdes për t'u ofruar vizitorëve një hyrje joshëse në Quebec, ky është një qytet autentik dhe thellësisht francez: 95% e popullsisë së tij, ose 600.000 janë frëngjishtfolës dhe shpesh është e vështirë të kujtohet se në cilin kontinent është një ai është në një kafene që u kujton Parisin.

Për më tepër, përkundër faktit se simboli i qytetit është një hotel, Chateau Frontenac, qeveria është ende punëdhënësi kryesor, dhe jo turizmi, dhe disa nga ndërtesat më mbresëlënëse janë qeveria dhe aksesi i jashtëm.

Nëse mbërrini nga Montreali, menjëherë do të vini re ndryshimet midis dy qyteteve kryesore në provincë. Ndërsa Montreal ka një karakter ndërkombëtar, dinamik dhe progresiv, Qyteti i Kebekut është më shumë se një hije e provincës që shumë shpesh duket e lidhur me të kaluarën ushtarake dhe fetare - një mbajtje nga ditët kur qyteti ishte një bastion i Kishës Katolike në Kanada . Thjesht shikoni katedralen imponuese Notre Dame.

Nga ana tjetër, ka një mori muzesh, dy domosdoshmërisht të famshëm: Muzeu i Qytetërimit dhe Muzeu i Quebec, në perëndim të qytetit, i cili ka koleksionin më të hollë të artit në provincë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*