Çfarë të shohësh në Dominikë, Karaibet e së ardhmes

Kuba, Republika Dominikane, Xhamajka, Porto Riko. . . Kur mendojmë për Karaibet, praninë e saj e shoqërojmë me disa ishuj që, pavarësisht nga hijeshia dhe fama e tyre, bashkëjetojnë në detin më të famshëm në botë me vendet dhe vendet e tjera që ende nuk janë zbuluar gjatë viteve të ardhshme. Dhe një nga shembujt më të mirë të asaj Karaibe të panjohur banon në ishulli i Dominikës, i vetmi prej të cilëve, sipas vendasve të tij, Christopher Columbus do të ishte krenar ta gjente kur e zbuloi. Ujëvarat, fshatrat e peshkimit dhe xhunglat ëndërrimtare përbëjnë parajsa e ardhshme e Karaibeve dhe ishulli më i harlisur dhe malor në Anijet e Vogla.

Roseau

© Dan Doan

Pavarësisht se ishte kryeqyteti i Dominikës, Roseau, në jugperëndim të ishullit, ka pak më shumë se 16 mijë banorë, një figurë që konfirmon atmosferën e qetë të këtij qyteti të vogël peshkimi që është bërë një pikë strategjike e ishullit nga e saj Zbulimi nga Christopher Columbus më 3 nëntor 1493Megjithëse ndikimi fillestar erdhi nga druvarët francezë të cilët u vendosën në ishull dhe e pagëzuan qytetin si lumi që kalon përmes tij: Rouseau (kallam në frengjisht).

Një duhet të ndalet në çdo anije udhëtimi, Roseau shtrihet përreth Morne bruce, lartësia e konceptuar si një fortesë për nder të kapitenit anglez James Bruce në shekullin e XNUMX-të dhe një nga pikëpamjet më të mira në të gjithë qytetin. Krahas "The Morne" janë edhe Kopshtet Botanike të harlisura Roseau, të cilat formojnë një rrugë të përsosur natyrore për t'u kombinuar me Shtegu Waitukubuli, 184 kilometra rrugë gjurmuar përgjatë bregdetit perëndimor të Dominikës, një seancë zhytjeje në Plazhi Grouper dhe të përfundojë në Roseau Market, epiqendra kulturore e qytetit së bashku me Muzeun e tij Kolonial dhe Katedralja Zoja e Fair Haven.

Kopshte Tropikale Papillote

©Liam Quinn

Në verilindje të Roseau, jo shumë larg fshatit malor Trafalgar, natyra përqafon një kodër nga e cila mbin kopshtet tropikale të Papillote, skena kryesore e kryqëzatës së ekoturizmit që Dominica ka përgatitur që nga përurimi i Tërheqja e shkretëtirës Papillote. Në këtë Mekë të relaksimit, vizitorët mund të shijojnë tipiken mal pule (këmbët e bretkosave) dhe shembuj të tjerë të ushqimit Creole në një restorant në mes të natyrës, shëtisin nëpër shtigje tropikale, admirojnë koleksionet e saj të orkideve dhe largohen për në zemrën e madhe natyrore të ishullit: Parku Kombëtar Morne Trois Pitons.

Parku Kombëtar Morne Trois Pitons

© Bart

Krenaria më e madhe e Dominikës është ky park kombëtar trashëgimi e caktuar e Unesco-s  pikënisja më e mirë e të cilit do të ishte fshati Laudat, 11 kilometra nga Roseau. Dhe është në Morne Trois Pitons ku natyra e Dominikës shpërthen: orkide të egra, fier, gjelbërim të pafund, ujëvara të ëndërruara dhe kodra vullkanike midis të cilave do të gjejmë vende të ndryshme interesi:

© Göran Höglund

  • Boiling Lake, liqeni i dytë më i madh vullkanik në botë me 63 metra në diametër Isshtë një shtrirje e ujërave gri dhe blu që mund të arrijnë deri në 92º në temperaturë dhe që, në vetvete, përfaqëson një rrugë alpine prej rreth 10 kilometrash në kufi me konturet e tij gurgulluese. Një nga atraksionet kryesore turistike të Dominikës.
  • Emerald Pool është ndoshta vendi më i fotografuar në Dominikë falë evokimit të saj të përsosur të parajsës në formën e një ujëvare, liqeni, natyre tropikale dhe një shpelle të gërmuar pas këtij ujëvara që ju ëndërruat fshehurazi më shumë se një herë.
  • Ujëvarat e Victoria dhe Trafalgar janë dy shembuj të tjerë të ujëvarave që bien nga lartësitë e Morne Trois Pitons. Të njohur si "Nënë" dhe "Baba", ujëvarat janë të rrethuara nga fier, pemë frutore dhe orkide vanilje që parfumojnë këtë parajsë për shqisat.
  • Lugina e Shkretimit Isshtë një djerrinë e burimeve të nxehta dhe tokës së butë që është shembulli më i mirë i sharmit vullkanik të ishullit.

Reef shampanjë

Zhytja në Shën Lucia

Kombinimi i aktivitetit vullkanik dhe Detit Karaibe rezulton në flluska që e quajtën një plazh në jug të Roseau si Champagne Beach, shkëmbinjtë e tij ishin skena më e famshme. Sepse kush mund ta konceptojë Karaibet pa një seancë të mirë zhytjeje? Në shkëmbinjtë e shampanjës Peshqit tropikalë të të gjitha formave dhe ngjyrave bashkohen, sfonde dhe flluska me shkëlqim, shumë flluska.

Parku Kombëtar Cabrits

Edhe pse një pjesë e projeksionit turistik të Dominicës qëndron në gjysmën e saj jugore, veriu i ishullit mund të mburret gjithashtu me vende me bukuri të tillë si Parku Kombëtar Cabrits. Një vend i shenjtë natyror par excellence, The Cabrits është një mjedis i natyrës së egër që ndërthuret me mbetjet e kalave të vjetra ushtarake dhe ndan vëmendjen me Qyteti i dytë më i madh i Roseau: Portsmouth, vendosur mbi një gadishull nga i cili mund të merrni pamje të mrekullueshme të peizazhit Dominikan.

Diablotinat Morne Veriore

© Wayne Hsieh

Në perëndim të Rezervatit Natyror të Dominikës Veriore shtrihet pika më e lartë e asaj që, nga ana tjetër, është ishulli më malor në Karaibe. Morne North Diablotins mat 1447 metra lartësi dhe është formacioni i dytë më i lartë në Anijet e Vogla pas La Grande Soufrière, në Guadelupë. Vendlindja e lumit Toulaman, ky vullkan për herë të fundit shpërtheu 30 mijë vjet më parë, kështu që fillimi i një shëtitje rreth fundeve të tyre të gjelbërta është një aktivitet shumë i sigurt.

Dominica është konfirmuar si kuintesenca e asaj parajse që dikur kemi ëndërruar, atë të natyrës së gjelbër superlative, vullkaneve epike dhe llozha ekoturizmi që premton të bëhet fillimi i një zbulimi të ri që, mbi të gjitha, di të respektojë karakterin e virgjër të ishullit më të lavdishëm në blogun Colón.

A do të dëshironit të udhëtonit në Dominica?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*