Festimet e Vitit të Ri në Xhamajka

Viti i Ri është një nga disa rastet e vitit që festohet në jetën e njerëzve të Xhamajkës. Shtë një kohë festimesh të mëdha dhe të përhapura që i japin popullsisë një arsye për të buzëqeshur, për të harruar problemet e së kaluarës, për të qenë optimistë për të ardhmen, dhe më të dukshmet, për të mirëpritur Vitin e Ri.

Në prag të viteve të reja, shumica e OJQ-ve, si dhe bizneset qëndrojnë afër. Prandaj, dikush dëshmon një mori njerëzish që vizitojnë malet dhe plazhet e bukura të Xhamajkës, një vend që konsiderohet të jetë më i bukuri në të gjithë rajonin e Karaibeve.

Festimet e Vitit të Ri në Xhamajka

Në këtë kuptim, Viti i Ri i Xhamajkës është një nga pompozitet, shkëlqim dhe shkëlqim shumë ekstravagant. Alsoshtë gjithashtu një kohë për të dalë me pushime të shkurtra në një vend afër, duke festuar bukurinë e natyrës.

Sidoqoftë, në thelb të të gjitha këtyre festimeve mbetet aspekti domethënës i cilësisë së shpenzimeve dhe ora e lumtur e ndarjes së tyre me miqtë e ngushtë dhe familjen. Përveç mbajtjes së partive shumë të gjalla në shtëpi, shumë familje të tjera dalin në plazhet e bukura për festimet e Vitit të Ri.

Pjatat e hollë të shërbyera gjatë darkës, muzika që luan gjatë gjithë natës dhe shfaqja e shkëlqyeshme e fishekzjarreve në mesnatë, të gjitha pasqyrojnë të gjithë përvojën e Vitit të Ri në plazhet e bukura të Xhamajkës për ta bërë atë të paharrueshme. Midis tyre, shfaqja e fishekzjarreve është diçka, njerëzit mezi presin për një pamje të mahnitshme.

Përveç festave në plazh dhe ahengjeve të organizuara privatisht, shumë njerëz preferojnë të jenë pjesë e festave më shoqërore, duke marrë pjesë në ahengje që organizohen në restorante, hotele, klube dhe vila.

Këto janë zakonisht ahengjet e natës, të cilat më shpesh sesa jo, shtriheshin në orët e mëngjesit të Ditës së Vitit të Ri. Njerëzit vishen më së miri, veshin çizme vallëzimi dhe kërcejnë dhe brohorasin gjithë natën për të shprehur kënaqësinë e tyre për momentin.

Traditat e Vitit të Ri në Xhamajka

Në Xhamajka, ekziston një traditë e lashtë e pastrimit të shtëpisë dhe dekorimit me lule, bimë, pemë dhe zanate. Puna e rinovimit gjithashtu përfundoi zakonisht, dhe muret pikturuan pak kohë para mbërritjes së Vitit të Ri.

Në prag të viteve të reja, njerëzit u dërgojnë urimet më të mira për vitin e ardhshëm të gjithë miqve të tyre, duke përfshirë të rinjtë dhe të vjetër, si dhe të gjithë anëtarëve të familjes.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*