8 destinacione turistike në zhvillim

Ka pothuajse 200 vende në botë, dhe megjithatë shumë herë kemi ndjenjën se ato i përkasin më pak, pjesërisht, harresës, së cilës disa vende i janë nënshtruar ose për shkak të situatës së tyre politike, ekonomisë ose fushatave të dobëta të marketingut. Sidoqoftë, bota shkon përtej Kullës Eifel, Grand Canyon ose Murit të Madh të Kinës, këto janë 8 destinacione turistike në zhvillim kandidatët për mekën e re safari ose enklavën mesjetare evropiane.

A jemi përpara së ardhmes?

Namibia

Verfveronesi

E vendosur pranë Afrikës së Jugut, Namibia konsiderohet si vendi afrikan më në zhvillim kur bëhet fjalë për turizmin për shumë arsye: lidhje gjithnjë e më kompetente me kapitalin e saj, Windhoek, gjendja e tij për një vend të qetë dhe të sigurt, por, veçanërisht, hijeshitë e tij të shumta. Në Namibi ata bashkëjetojnë që nga gjurmët e ardhjes së gjermanëve (qyteti i shkretë i kolmanskop, gratë që ende vishen si Viktoriane etnike) në shtyp mistike të tilla si akaciet e Deadvlei, duke kaluar përmes statusit të saj si Mekë e safari falë vendeve si ai Parku Kombëtar Etosha. E gjithë kjo pa harruar ato ditë në 4 × 4 zbutjen e dunave të Shkretëtira Namib, e vetmja shkretëtirë bregdetare në botë e mbushur me anije që vdiqën.

Bosnjë dhe Hercegovinë

Duke kapërcyer shumë nga pasojat e luftës së përgjakshme që përfundoi pak më shumë se njëzet vjet më parë, vendet e ish Jugosllavisë të adaptuara në Bashkimin Evropian filluan të shpalosnin mantelin e tyre të historisë dhe natyrës me shembuj të tillë si Kroacia tashmë e konsoliduar ose, kohët e fundit, Bosnjë dhe Hercegovinë. Që kur Sarajevo, kryeqyteti i saj kozmopolit, madje edhe fotografia më e fotografuar në vend, e saj Ura e Vjetër e Mostarit, Bosnjë Hercegovina është një mikrokozmos i pyjeve, formacioneve gëlqerore, ujëvarave, lumenjve dhe madje edhe vreshtave thjesht të parezistueshme.

Cabo Verde

@thecritorioviajero

Vitin e kaluar unë isha me fat sa të hidhesha në këtë arkipelag, në të cilin gjithnjë e më shumë pushues të vjetër nga Egjipti ose Tunizia devijojnë falë kontrasteve të tij, natyrës dhe stilit të jetës së qetë. E vendosur dy orë fluturim nga Senegali dhe të përbërë nga dhjetë ishuj, arkipelagu i Kepit të Verdës përfshin disa nga plazhet më të mahnitshme në Afrikë dhe kontraste duke filluar nga ngjyrat dhe breshkat e Boa Vista duke kaluar nëpër vullkanet e vrullshme Fogo.

Dominica

Ri mripp

Ndoshta në vetë ishullin e Dominikës ai nuk është aq i azhurnuar, por pjesa tjetër e botës tashmë po tërheq një Karaibe mbase shumë të njohur duke kërkuar për një oaz të fundit natyror. Dominika është gjithçka që mund të kërkojmë nga një ishull pothuajse i virgjër: fshatrat e humbur të peshkimit, ujëvarat më mbresëlënëse sesa ato në letër-muri (Pishinë smeraldi është shembulli më i mirë) dhe xhunglave të mbushura me zogj tropikalë tek të cilët, me shpresë, ekoturizmi arrin para turmave. Kontrastet e asaj që ishte ishulli i parë i zbuluar gjatë udhëtimit të dytë të Christopher Columbus në Amerikë në 1493 që ne jemi të etur për të zbuluar.

Birmani

Azia nuk përbëhet vetëm nga Kina, Tailanda ose India; jo, ka shumë më tepër. I rrethuar nga një diktaturë jo aq e rreptë sa disa vjet më parë, Burma fillon të zgjojë pjesën tjetër të botës për të treguar pagodat e arta të kryeqytetit të saj, Yangon, perëndimet e diellit të qytetit antik (dhe të lavdishëm) perandorak të Bagan dhe madje plazhet e ëndrrave ku jetojnë peshkatarë të vetmuar si Plazhi Ngapali. Pa dyshim, vendi më premtues në të gjithë kontinentin aziatik.

Mongoli

Ndodhet midis dy gjigantëve si Rusia dhe Kina dhe një vend kryesor i lashtësisë Rruga e MëndafshitMongoli prej vitesh ka qenë një nga vendet më të fshehta në botë. . . deri me tani. Në Parku Kombëtar Terelj kuajt e egër akoma trotojnë të lirë ndërsa Lugina e Shenjtë e lumit Tuul shtrihet në 1600 metra mbi nivelin e detit duke përfshirë pyje të mjegullt, stepa të mëdha dhe male që do të kënaqin entuziastët e trekkingut. E gjithë kjo pa harruar ekzistencën e një pjese të shkretëtirës Gobi që ndan me gjigantin kinez.

Sllovenia

Vendi më i njohur në muajt e fundit falë Melania Trump është konsoliduar si më ekoturizmi në Evropë falë 53% e saj e zonës së mbrojtur kombëtare dhe një sërë atraksionesh që do të kënaqin dashamirët e historisë dhe natyrës. Ndërtesat dhe statujat e denja për një Game of Thrones që vendosin përbëjnë kryeqytetin e saj, Ljubljana, ndërsa zbulon prania e Luginës së famshme të Shtatë Liqeneve Pikat kryesore si i famshmi liqeni u përgjak dhe qyteti homonim u spërkat në mes të ujit. Krenaria më e madhe e Alpeve Juliane dhe mushkëria më e mirë për të ikur nga bota për muajt e ardhshëm.

Azores

Me pikë në mes të Atlantikut, ky arkipelag Portugez është më shumë se një "fabrikë anticiklone" mitike. Në fakt, shumë e quajnë atë Islanda e re. Dhe është se arkipelagu Azores, i përbërë nga nëntë ishuj dhe i vendosur pothuajse 1500 kilometra nga bregu i Portugalisë, ai u ofron turistëve një sërë vullkanesh, pyjesh të Atlantikut dhe fshatra që ia vlen të vizitohen para pjesës tjetër të botës. Ndër atraksionet e saj të shkëlqyera ne gjejmë nga mundësia e notuar me delfinët në São Miguel deri në admirimin e Lagoa das Sete Cidades, ku bluja e kalderas së saj bie në kontrast me jeshilen e Ponta Delgada. Si krem, asgjë më mirë sesa të humbasësh Ishulli Terceira, ku ata kanë versionin e tyre të Sanfermines dhe një qytet me çati të kuqërremta, Angra do Heroismo, caktoi një vend të trashëgimisë së Unesco.

Këto 8 destinacione turistike në zhvillim ata do të japin shumë për të folur gjatë viteve të ardhshme në të cilat bota, nga instinkti i pastër, do të fillojë të kërkojë shenjtore të reja natyrore dhe kulturore në të cilat do të vazhdojë të konsumojë sigurinë që bota mund të vazhdojë gjithmonë të na befasojë.

Cilin nga këto destinacione turistike në zhvillim do të dëshironit të vizitonit në dekadën e ardhshme?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*