Zakonet e grave kineze

gratë në Kinë

Pavarësisht progresit të bërë në dekadat e fundit, Grua kineze ai vazhdon të jetë në një pozitë të caktuar inferioriteti në lidhje me njeriun. Kjo gjendje ka qenë gjatë gjithë historisë mijëvjeçare të vendit. Deri relativisht kohët e fundit, në Kinë kishte një preferencë kulturore ndaj burrave që lidhej me nënshtrimin e grave.

Pas zbatimit të Republika Popullore e Kinës dukej se kjo më në fund do të ndryshonte (jo më kot) Mao Zedong arriti deri atje sa të pohonte se "gratë mbajnë gjysmën e qiellit"), por vëzhguesit ndërkombëtarë pretendojnë se gratë ende qëndrojnë në një pozitë inferioriteti brenda shoqërisë kineze.

Gratë kineze në familje

Zakonet e vjetra kineze në lidhje me martesën i detyruan gratë të jetonin me familjen e burrit, ku duhej të qëndronin edhe pas vdekjes së tij. Roli i saj kryesor ishte të kishte fëmijë dhe të kujdesej për shtëpinë.

Një praktikë e tmerrshme për gratë, e cila për fat të mirë u çrrënjos në fillim të shekullit të XNUMX-të, është ajo e këmbët e fashuara. Ky zakon u zbatua vetëm për vajzat më të mëdha me idenë për të arritur një martesë të favorshme, pasi deformimet e shkaktuara nga kjo fashë u konsideruan tërheqëse, si dhe një shenjë dallimi. Realiteti ishte se vajzat që i nënshtroheshin mbështjelljes së këmbëve përfunduan me lëvizshmëri të kufizuar dhe duruan shumë dhimbje.

Në 1950 Republika Popullore e Kinës themeloi Ligji për martesën, e cila shtypi traditat e vjetra të vartësisë femërore dhe, ndër të tjera, i lejoi gratë për herë të parë të merrnin vendimet e tyre në lidhje me martesën. Sidoqoftë, u deshën edhe tre dekada të tjera për të martesat e rregulluara u shfuqizuan. E njëjta gjë ndodhi me traditat si konkubinazhi, poligamia dhe bigamia që ishin ende të rrënjosura thellë.

Përkundër progresit spektakolar, përqindja e grave kineze në aksesi në arsimin e lartë është akoma shumë inferiore nga ajo e burrave. Problemi i madh i dhuna në familje.

Tradita kineze Zuo Yuezi

Zuoyuezi ose "bëj muajin". Një traditë e lashtë kineze rreth amësisë.

Zuoyuezi

Një zakon i vjetër i lidhur me amësinë është ende shumë i gjallë në Kinë: Zuoyuezi, një term që mund të përkthehet si "bëj muajin".

Kur gratë kineze lindin, ato duhet të qëndrojnë në shtëpi duke pushuar dhe kujdesur për foshnjën për 30 ditë. Rregullat janë shumë të rrepta: nëna duhet të ndjekë një dietë të veçantë pa mundur të lëvizë nga shtrati dhe pa marrë më shumë vizita sesa ato të familjes më të afërt. Ai gjithashtu nuk mund të përdorë telefonin ose të shikojë televizion. Ata nuk lejohen madje as të bëjnë dush ose të lahen përtej një pastërtie minimale.

En los últimos años Zuoyuezi fillon të mos shikohet nga shoqëria moderne kineze, si për shkak të natyrës së saj jo higjenike ashtu edhe sepse konsiderohet e dëmshme për ekuilibrin mendor të nënave.

Bukuria dhe shëndeti

Gratë kineze admirohen në të gjithë botën për bukurinë dhe pamjen e tyre rinore pavarësisht nga mosha e tyre.

E vërteta është se gratë e këtij vendi shpenzojnë shumë për kujdesin personal. Në fakt, konsumi i brendshëm i kozmetikës është shumë i madh. Kanuni i bukurisë tradicionale në Kinë përmblidhet në një seri karakteristikash fizike të përcaktuara: sy të mëdhenj, hundë të ngritur, gojë të vogël dhe lëkurë të çelur. Për këtë arsye, ndryshe nga gratë perëndimore, gratë kineze nuk u pëlqen të nxihen në diell. Për më tepër, shumë shpesh përdorin zbardhues të lëkurës.

plazh kine facekini

Facekini, veshja kurioze e përdorur nga gratë kineze për të shmangur efektet e diellit në fytyrë

Kjo "frikë nga dielli" ishte arsyeja pse e veçanta fytyrëkini. Kjo rroba banje filloi të përdoret disa vjet më parë në vendin aziatik. Gratë mbuluan kokën me të, duke parandaluar kështu që dielli të digjte fytyrën e tyre në ditët e plazhit.

Këto përkujdesje nuk janë thjesht estetike, por gjithashtu synojnë një buena salud. Gratë në Kinë kujdesen shumë për të ushqim. Ekzistojnë një sërë ushqimesh të konsideruara "femërore" si xhenxhefili, susami i zi ose jojoba, të cilat përveç përtëritjes, nxisin pjellorinë.

Thuhet gjithashtu se gratë kineze e urrejnë të ftohtin, të cilat i konsiderojnë si të dëmshme për përshëndetjen si dielli. Për këtë arsye, ata shmangin ngrënien e akullores ose pirjen e ujit shumë të ftohtë, madje edhe në muajt më të nxehtë të verës.

Grua kineze që punon

Gratë kineze në botën e punës

Gratë kineze në botën e punës

Kina është një nga vendet në botë me shkallë më e lartë e punësimit të femrave (rreth 43%). Ekziston një ligj shtetëror që ndalon postimin e njoftimeve për punë "vetëm për burra".

Sidoqoftë, është një realitet që roli i grave në botën e punës në Kinë mbetet dytësor. Gratë shpesh luajnë detyra më pak të rëndësishme dhe më pak të paguaraPunët "prestigjioze" në praktikë janë të rezervuara pothuajse ekskluzivisht për punëtorët meshkuj.

Përpjekjet për të barazuar peshën midis burrave dhe grave në këtë drejtim përplasen me mendësinë e vjetër tradicionale të kinezëve. Kjo ka rezultuar në një numër të profesione të konsideruara femërore (për shembull, nëpunës shitjesh). Në mënyrë të ngjashme, prania e grave në ekipet menaxhuese të kompanive ose në menaxhimin e organeve publike është minimale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*