Disa karakteristika të kinezëve

Kinezët që festojnë një festival popullor

Kina është një komb i madh dhe i larmishëm. Isshtë e pamundur të vizitosh këtë vend dhe ta vlerësosh plotësisht atë në një ose dy udhëtime. Unë mendoj se një adhurues i Kinës duhet të bëjë shumë më tepër për të thënë Unë e njoh Kinën dhe Kinezishten.

Kina ka qenë gjithmonë e mbyllur në vetvete dhe përkthimin e emrit të saj në Gjithçka nën qiell Ashtu si titulli i romanit nga Matilde Asensi, ai përshtatet në mënyrë të përsosur, edhe pse për disa kohë tani ka pasur shumë dyer dhe dritare për të parë në atë botë dhe njerëzit e saj.

Kina dhe populli i saj

Kinezët që vizitojnë Tiannamen

Mund të themi kinezisht në përgjithësi por duhet ta dimë atë ka 56 etni të ndryshme që banojnë në territorin e gjerë kinez.

Grupi etnik Han është më i shumti nga të gjitha dhe përfaqësojnë atë që ne në Perëndim e quajmë kineze. Ata i tejkalojnë grupet e tjera etnike dhe në provinca, qytete dhe prona politike janë shumica. Ka kaq shumë që madje përfaqësojnë rreth 20% të popullsisë së botës.

Disa karakteristika të kinezëve

Ekziston edhe grupi etnik Ujgur, me traditë Myslimane, Hui, Manchu dhe shumë të tjerë që banojnë në provinca, qarqe dhe rajone autonome ku ata ruajnë gjuhën dhe traditat e tyre, edhe pse gjithmonë nën ombrellën e madhe dhe të fuqishme të pushtetit qendror në Han duart

etni tipike kineze

Rajonet Autonome apo Rajonet e Veçanta Administrative? Unë jam duke iu referuar Hong Kongut, Shangait, Makaos dhe Rajonit Autonom të Tibetit, për shembull. Për disa kohë për të qenë pjesë e problemeve më të rëndësishme të brendshme për Kinën janë revoltat e myslimanëve ujgurë, për shembull.

Si jane kinezet

familje tipike kineze Sigurisht ka të bëjë me gjeneralitetet, e vëzhgimeve makro që bëhen nga përvojat makro dhe mikron të udhëtarëve dhe banorëve. Asnjë shkelje nuk është gjithashtu stereotip që qarkullon nëpër botë ndërsa kinezët udhëtojnë dhe lëvizin në vende të tjera.

Kinezët janë njerëz shumë shtëpiakë dhe shumë të njohur. Përtej faktit se Ligji i Fëmijës së Vetëm ka mbizotëruar që nga vitet 70 dhe nuk ka shumë njerëz me vëllezër e motra, lidhjet familjare shtrihen dhe ka vëllezër dhe motra të rreme midis miqve, fqinjëve dhe kolegëve të punës. Dhe ata dinë të jenë miq të mirë.

darkë familjare në Kinë

Megjithëse dikush i sheh ata duke krijuar biznese në të gjithë botën, duke udhëtuar me miqtë dhe familjen në tërheqje, e vërteta është se u mungojnë tmerret e shtëpisë sepse edhe pse ata janë një popull i diasporës në të njëjtën kohë ata kurrë nuk mësohen me zakone të reja dhe ndiejnë shumë nostalgji, atë që brazilianët gjithashtu e quajnë të shëndetshme.

Ata lëvizin brenda Kinës për arsye pune dhe shpesh largohen nga provincat ose qarqet e brendshme për të provuar fatin e tyre në qytete. Ata deklasifikohen dhe shumë herë një çift jeton i ndarë për muaj ose një nënë ose baba sillet për t'u kujdesur për fëmijën, duke lënë të afërmin tjetër vetëm.

miqtë në Kinë

Kinezët ata varen shumë nga prindërit dhe të afërmit e tyre, Duke folur ekonomikisht. Edhe kur ata kanë një punë me kohë të plotë, kostoja e jetesës është e lartë, kështu që në një mënyrë apo në një tjetër varen nga një i afërm që paguante për këtë apo atë gjë ose për t'i ndihmuar ata me fëmijën, siç thashë më parë.

Ushqim kinez

Ata janë punëtorë të shkëlqyeshëmNga lindja në perëndim të diellit, dhe meqenëse nuk ka sindikata, ato i nënshtrohen vendimeve të qeverisë në lidhje me vlerën e ditës së tyre të punës, e cila mund të jetë lehtësisht 12 orë. Ashtu si japonezët, ata përpiqen të japin më të mirën e tyre, jo e drejtë për pagesën që marrin. Edhe njerëzit më të thjeshtë që jetojnë vetëm në një tezgë rruge punojnë me kohë të plotë çdo ditë.

Prandaj, çdo ditë pushimi ose pushimi ose fundjava e gjatë ata qëllojnë nga kudo që të jenë për të shkuar në shtëpi. Viti i Ri Kinez ose Festivali i Pranverës janë ato raste kur rrjedha e kinezëve udhëtues mund të ndryshojë boshtin e tokës.

festivali pranveror kinez

Eshte e vertete që kinezët duan të hanë? Epo, kush nuk e bën? Pyetjet e rëndësishme të jetës diskutohen jo në një bar ose mbi një gotë verë, por në drekë ose darkë. Ushqimi hahet dhe bizneset janë të mbyllura, dhe vaktet mund të zgjasin shumë.

Ju do të shihni se ata qeshin, flasin, ulërasin dhe ndonjëherë kanë mënyra disi të vrazhda me njëri-tjetrin dhe me ju, por ata janë të tillë. Ka shumë perëndimorë që i konsiderojnë kinezët të jenë të ftohtë, të largët, jo miqësor, kurrë të qeshur, të vrazhdë dhe disi të ndyrë.. Dhe që kinezët me uniformë janë edhe më keq, unë kam lexuar mbiemrin e mini Hitlerit atje ...

Të tjerët janë dakord, por e thonë edhe këtë Varet nga qëndrimi i perëndimores. Ekziston një pengesë kulturore dhe duhet të jesh tolerant ndaj ndryshimeve, të mos jesh kritik. Çështja e gjuhës nuk është faji i tyre, por sigurisht vlera kur dikush bën përpjekje për të kuptuar dhe folur kinezisht. Komunikimi është një histori tjetër.

Hong Kong

Në lidhje me arsimin, ka dallime: ju do të shihni kinezë shumë të butë dhe të tjerë që bërtasin, pështyjnë në rrugë dhe fryjnë hundët sikur të ishin vetëm. Ata shtyjnë njëri-tjetrin, duan të hyjnë së pari dhe nuk i respektojnë të tjerët.

Po, në qytetet e mëdha mund të shihni skena si kjo dhe shumë prej këtyre personazheve fatkeqësisht punojnë në asistencë publike në mënyrë që të bëhet e komplikuar.

turistë në Kinë

E vërteta është se kinezët me njëri-tjetrin janë në një mënyrë dhe kinezët me të huaj mund të jenë një tjetër. Turistët duhet të kenë durim dhe të hedhin hapin e parë nëse duan të komunikojnë. Dhe nuk u referohem zonave më turistike por atyre destinacioneve më të largëta ku turizmi është i rrallë ose jo shumë i rregullt.

radhë kineze

Mund të ndodhë që në fillim kinezët janë më të vrazhdë ose të largët se njerëzit e tjerë, madje edhe aziatikë të tjerë, por kjo nuk do të thotë se nuk janë miqësorë. Ata mund të jenë më pak të "civilizuar" në disa aspekte (tualete publike, të bërtitura dhe pështymë), por këto janë gjëra që po ndryshojnë midis brezave të rinj dhe janë akoma veçoritë e një kombi.

turist në Kinë

Këshilla e përgjithshme është se është më mirë të dini disa Mandarin, diçka, për të thyer akullin dhe për të inkurajuar kinezët të na afrohen. Shumë herë nuk është se ai është i vrazhdë ose i vrazhdë, është se ai nuk flet anglisht ose nuk i beson asaj që di në anglisht dhe preferon distancën.

Në këtë kuptim ata i ngjajnë japonezëve, por pasi nuk ka distancë më duket se ata janë më të sinqertë se japonezët. Shpresojmë që pas këtij artikulli, të keni më të qartë se si janë kinezët dhe të mund të shijoni udhëtimin tuaj për të njohur Arkitektura kineze dhe zakonet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   Ingrid dijo

  Me pelqeu shume… ..
  zakonet dhe traditat ... e kinezëve

  1.    glipojas dijo

   dhe ju gjithashtu trap

 2.   Ingrid dijo

  xq som shumë të respektueshëm kind. dashamirës …… dhe ata janë gjithmonë pozitivë dhe x që janë shumë të përparuar në teknologji

 3.   fernanda d. dijo

  Sa e mërzitshme dhe çfarë budallallëku është kjo, mos bëj mami, gjyshi im tregon më shumë histori chingonas për kinezët

  1.    Jorge n dijo

   çfarë gomari je

  2.    glipojas dijo

   ndaj asaj që kam thënë për ty

 4.   dhimbjet dijo

  Unë punoj me kinezisht dhe e di shumë mirë si janë, njerëz shumë të mirë dhe të mirë por kanë dy fytyra sipas interesit të tyre, janë shumë të rrallë !!! Ata janë njerëz shumë të mbyllur dhe egoistë !!

 5.   glipojas dijo

  Do të flas me ty për poya ime, është e kuqe, kam mut në pantallona.

 6.   glipojas dijo

  Unë ju jap kundër
  .h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h

  h
  h
  h
  më poshtë

  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  hhhh
  hh
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h

  h
  h
  h
  h
  h
  hh
  h
  hh
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  h
  yhh
  h
  h
  h
  h

  h
  h
  h
  h
  h
  h

  h
  h
  h
  h
  h

  h
  h
  h
  h
  h

  h

  h

  h
  h
  h
  h

  h
  h
  haha kllounët keni menduar se do të jepni të këqijat e mi ju jeni të gjitha fjalët e betimit që ekzistojnë

 7.   EKDKJF dijo

  Sa i vrazhdë le kinezët të dinë më shumë se ju

  ooooooooooooooooooooohhoooooooooooooooooooo

  XD

 8.   kelvin lol dijo

  Bushtra

 9.   julen dijo

  çfarë gilipoyas je

 10.   Artur dijo

  Nëse doja të dija si është personaliteti i kinezëve, unë kam arsyet e mia për t'u interesuar, dhemb që nuk ka administrator dhe ata lejojnë që njerëzit me gjysmë truri, jo me më pak, të japin mendimin e tyre.

 11.   Ander dijo

  Fatkeqësisht, unë i njoh kinezët shumë mirë si për arsye personale ashtu edhe për biznes. Ata janë një popull që ka dy fytyra. Shumë miqësor nga përpara, por pas më të ultës, mesatarja dhe mesatarja që një person mund të jetë.