Kinezët dhe bronzi

Enë bronzi kineze

Nëse kombinoni kallaj dhe bakër, ju merrni bronz. Shikoni gjërat e bronzit që keni në shtëpi, kam zbuluar se pothuajse të gjithë kanë çelësa bronzi ose tavëllë dhe mendoni se në një moment të zhvillimit tonë si specie ne shpikëm këtë aliazh dhe ishte aliazhi i parë i rëndësishëm, aq shumë kështu që Ai madje i dha një emër një prej epokave tona, epokës së bronzit.

Shtë një periudhë e Prehistorisë e karakterizuar nga prerja dhe përdorimi i këtij metali. Një teknologji e tillë lindi në Lindjen e Mesme dhe ka shumë shembuj në Kinën antike. Kur flasim për epokën e bronzit ne flasim për tre momente, formimin, zhvillimin dhe kthesën dhe në lidhje me momentin e parë dhe Kinën po flasim për kulturën Longshan, midis 4500 dhe 400 vjet më parë, dhe nëse flasim për e fundit që hyjmë në dinastitë Xia, Shang dhe Zhou, Shekulli i XNUMX-të, një periudhë në të cilën përdorimi i bronzit arriti një mjeshtëri të madhe.

Ishte gjatë këtyre dinastive që kinezët mësuan të përdorin bronz dhe t'i japin forma të mrekullueshme: në vegla muzikore të tempujve armët e luftës dhe enë për përdorim të përditshëm. Projektimet dekorative ishin rendi i ditës dhe më të njohurat ishin ato të kafshëve të vërteta dhe mitologjike të tilla si feniks ose dragonj. Me kalimin e kohës, enët prej bronzi u shtuan gurë gjysëm të çmuar si lodh, bruz ose metale të tjerë si bakër dhe hekur.

Koha na ka lënë trashëgim të vërtetë thesare bronzi tani të ekspozuara në muze të ndryshëm në të gjithë mjekrënte Më në fund, enët prej bronzi u zëvendësuan nga ato prej hekuri dhe qeramike, dhe bronzi u zhvendos kryesisht në pasqyra, por për fat të mirë ka akoma shembuj se si kinezët erdhën për të dominuar këtë metal. Ku mund të shihni shembuj të punimit të bronzit kinez? Epo në Muzetë provinciale Yunan, Hebei dhe HunanMuzeu Historik Shaanxunë dhe Muzeu i Varrit të Mbretit Nanyue, në Guangzhou.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*