Orizi në Kinë

Nëse mendojmë për orizin, mendojmë për Kinën. Oriz dhe porcelani ata kanë një marrëdhënie mijëravjeçare dhe intime. Nuk ka dyshim se është baza e ushqimit, por a di dikush më shumë për këtë drithëra që duket se është ushqimi sovran i botës, i aftë të ushqejë miliona njerëz?

Si është rritur, sa prodhohet, sa kilogramë konsumohen për person, si është bërë orizi kaq i shkëlqyeshëm për kulturën kineze? E gjithë kjo dhe më shumë, në artikullin tonë sot.

Origjina dhe karakteristikat e orizit

Kjo është një drithi, drithërat e dyta më të prodhuara në botë pas misrit. Bima, që i përket familjes së barit, ka rrënjë të imëta dhe fijore, një kërcell cilindrik me nyje dhe internode, me gjethe alternative të mbështjelljes dhe lule jeshile në të bardha.

Ka shumë lloje të orizit, më shumë se një mijë lloje që janë brenda dy grupeve të mëdha ose nënllojeve: varieteti japonica që rritet në zonat tropikale dhe të butë, me shumë niseshte dhe varieteti indica që rritet në tropikët.

Pastaj ka oriz kokërr të shkurtër, kokërr mesatare, kokërr të gjatë, të egër, kokërr dhe mund të klasifikohet gjithashtu si glutinoz, aromatik dhe i pigmentuar, dhe në terma industriale, ka oriz të parboiled dhe oriz të shpejtë.

Orizi në Kinë

Kultivimi i orizit në Kinë shkon prapa në kohë, flitet për disa 10 mijë vjet mbase, në kohën e Perandorit legjendar Shennong. Më vonë, civilizimi kinez u zgjerua përgjatë lumit Yangzi, me klimën ideale për rritjen e orizit.

Fillimisht, vetëm më të pasurit mund të konsumonin oriz, por më vonë, në kohën e dinastisë Han u bë një vakt i popullarizuar i përditshëm. E vërteta është se suksesi i orizit është se përveç gjithçkaje është e lehtë për tu ruajtur dhe gatuar, dhe kur kombinohet me një klasik tjetër aziatik, fasule, bëhet një element kryesor ushqyes.

Kështu, sukses ose dështimi i kultivimit të orizit ka qenë dhe është akoma çelësi i shëndetit të kombit. E gjitha mund të çojë në stomak të plotë ose uri të tmerrshme dhe e gjithë kjo tashmë është provuar nga populli kinez me kalimin e kohës.

Pra, teknologjia e aplikuar për kultivimin e orizit ka qenë dhe është gjithashtu e rëndësishme. Sidomos ajo që ka të bëjë me ujitjen e tokës për të ruajtur nivelin e ujit në fusha, të quajtura fusha orizi. Orizit i duhet shumë ujë për t’u rritur dhe bima toleron rritje të madhe si kjo, shumë më tepër se të tjerat. Ujitja përdoret në 90% të fushës së orizit për ta bërë atë të rritet.

përgjithësisht thellësia e një fushe orizi është 15 centimetra dhe niveli i ujit është kontrolluar nga pompat e këmbëve që nga kohërat e dinastisë Song. Këto fusha orizi zakonisht janë të ndërtuara në tarraca, për të përfituar kështu sasinë më të madhe të sipërfaqes. I kemi parë në foto dhe dokumentarë, peisazhe të bukura të shkallëzuara, të ngushta me vija të rrumbullakosura që përqafojnë malet. Mënyra ideale për të përfituar nga shiu.

Sigurisht, kultivimi i orizit nuk është unik për Kinën, pasi ai rritet kudo që mund të marrë ujë. Po me të vërtetë, 28% e orizit në botë rritet në Kinë në miliona hektarë tokë. Farat mbillen rreth Prillit dhe rriten në Shtator, dhe në Jug, ku është mjaft e ngrohtë, ajo rritet dy herë në vit, midis Marsit dhe Qershorit dhe midis Qershorit dhe Nëntorit.

Kultivimi i orizit në Kinë

Oriz rritet nga farat që mbahen të mbrojtura në ujëra të qeta. Kështu që kështu pas 40 ditësh nga të qenit atje ata transferohen në fushën e orizit. Ka pjesë të Kinës ku në këto fusha orizi shtohen peshq, krap dhe peshk të kuq, në mënyrë që të hanë insekte që mund të qelbin të korrat. Më pas, orizi është rritur dhe peshqit janë ngrënë gjithashtu.

La korrje Ai përfshin kullimin e brezit, duke pritur që orizi të thahet, dhe më pas ta presësh atë dhe ta vendosësh në bishtina. Kokrra më pas ndahet nga kërcelli dhe lihet të thahet. Sapo të thahen gjethet ndahen nga kashta. E gjithë kjo përdoret për tu bërë me dorë dhe ishte shumë e vështirë, por për fat të mirë me kalimin e kohës ato u mekanizuan megjithëse mund të ndodhë që në zona të caktuara ka ende shumë punë manuale.

por Cilat janë përdorimet e orizit në Kinë? Në mënyrë të veçantë, orizi glutinoz rritet në juglindje të vendit, është orizi që ngjitet kur gatuhet dhe që në pako është i mbështjellur me gjethe bambu. Në të vërtetë, duhet të kihet parasysh se orizi është në përgjithësi a përbërës neutral në kuzhinën kineze dhe se prania e tij rrit ëmbëlsinë ose shijen e pjatave të tjera. Shërben për të mbushur barkun dhe për të zbutur shijet e tjera.

Amidoni që rezulton nga orizi i gatuar është përdorur për shekuj me radhë në themelet e ndërtesave, si element llaçi. Gjithashtu gjethet e bimës përdoren për të bërë letër, letër orizi, dhe kokrrat e bluara bëhen miell orizi për të bërë petë.

Kështu që në thelb e gjithë bima përfiton. Për të mos përmendur që edhe fermentimi i orizit rezulton verërat dhe pijet alkoolike disa

por po biznesi i orizit? E vërteta është se përmes kohës orizi i importuar në Kinë ka rënë në çmim, kështu që bujqësia në tokë të varfër është bërë jokonkurruese.

Kjo prirje është përshpejtuar sepse ajo tokë është e nevojshme edhe për industri dhe strehim, kështu që toka e punueshme e sheshtë po bëhet gjithnjë e më e pakët dhe më e vogël. Në kulmin e kultivimit të orizit, në mesin e viteve 70, orizi u korr në 37 milion hektarë, për të shkuar në 31 në vitet 90 dhe rreth 30 milion dhjetë vjet më parë.

Edhe pse është e vërtetë që orizi është përbërësi themelor i kuzhinës kineze, në disa pjesë të vendit gruri është më i rëndësishëm, në veri, për shembull. Dhe megjithëse orizi është në dietën kombëtare, është e vërtetë që rëndësia e tij është zvogëluar në pesëmbëdhjetë vitet e fundit. Të dhënat zyrtare tregojnë se konsumi i orizit për frymë ka rënë nga 78 kilogramë në vit në 1995 në 76.5 në 2009.

Fqinjët si Birmania, Vietnami, Kamboxhia ose Tailanda gjithashtu prodhojnë oriz dhe i shesin Kinës, kështu që Kina nuk është vetëm një prodhues i madh por edhe një blerës i madh. Dhe do të jetë edhe më shumë në të ardhmen. Importon dhe eksporton, megjithëse orizi i eksportuar nga Kina është i një cilësie të mesme dhe të ulët. Që nga viti 2004 qeveria ka subvencionuar dhe hequr taksat për bujqësinë.

Kina është një gjigant dhe si e tillë, me një popullsi që rritet nga viti në vit rreth 13 milion, do të duhet të prodhojë të paktën 20% më shumë oriz deri në vitin 2030. Vetëm në këtë mënyrë do të jetë në gjendje të plotësojë nevojat e brendshme të konsumit të orizit për kokë banori.

Nuk do të jetë e lehtë, ka më pak tokë të punueshme, ka mungesë uji, ka ndryshime klimatike, ka mungesë të fuqisë punëtore, rritje të kërkesës për konsum të orizit me cilësi të lartë, në dëm të varieteteve të tjera ... dhe natyrisht, probleme të tilla si ngushtësia gjenetike e grurit, mbi fekondimin, mbi përdorimin e pesticideve, mosha e strukturave ujitëse që janë ruajtur ndonjëherë por jo gjithmonë të azhurnuara, etj.

Kjo eshte historia e orizit në Kinë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   edy lopez vazquez dijo

    Eshte fresk