Enët ekzotike të kuzhinës kineze

Nëse flasim pjata ekzotike, e aromave, erëza dhe produkteve të jashtëzakonshme, atëherë kuzhinë kineze është në krye. Kinezët duan të hanë dhe ata fjalë për fjalë hanë gjithçka.

Ndërsa është e vërtetë që qeniet njerëzore janë gjithçkaje dhe se shumë kultura respektojnë se "çdo gabim që ecën do të përfundojë në hell", Kina është befasuese. Le të shohim sot më të mirën enët ekzotike të Kinës. A jeni gati të bëni përshtypje pak?

Ushqim kinez

Në përgjithësi, duhet të kihet parasysh se Kina është një vend i madh dhe kjo ka shumë etni. Ka pak më shumë se 50 grupe të ndryshme etnike, secila me kulturën e vet.

Po, shumica dërrmuese e kinezëve janë të grupit etnik Han, më shumë se 90%, por edhe kështu, madhësia e vendit e bën përbërësit e kuzhinës kineze janë shumë të larmishme. Ekzistojnë katër kuzhina të shkëlqyera ose grupe recetash dhe teknikash, por ajo që tërheq vëmendjen e pjatave ekzotike kineze janë përbërësit e tyre.

Le të njohim disa nga pjatat e saj më ekzotike.

Koka e lepurit të ftohtë

Kjo pjatë është mjaft e zakonshme në Chengdu, provinca Sichuan, kryeqyteti kombëtar i pandës. Në kokën e lepurit nuk ka shumë mish dhe po i yndyrshem, por pa dyshim që dhëmbët tërheqin vëmendjen.

Koka e lepurit është një sallameria dhe duhet kohë për t’u përgatitur. Koka fillimisht zbardhet në ujë të nxehtë dhe pastaj lihet të zhytet në një përzierje kripe, vere dhe pluhur xhenxhefili për 12 orë. Më pas gatuhet me aromë të tjera si djegës i nxehtë, kanellë ose kopër për dhjetë minuta apo më shumë. Ka më shumë kohë që mishi të thithë të gjitha aromat.

Më në fund, koka e lepurit është gati të shërbehet e ndrequr me pak vaj susami dhe pluhur djegës. Të hash këtë pjesë nuk është e lehtëAi dhe ju duhet të jeni të aftë, ashtu si kur hani gaforre ose karavidhe. Udhëtimet e ushqimit Chengdu gjithmonë e përfshijnë këtë pjatë, kështu që nëse shkoni, mos ngurroni ta provoni.

Ka shumë shitës ambulantë dhe restorante të vegjël që ofrojnë këtë meze. Po, nuk është një pjatë kryesore por diçka që shërbehet së bashku me pijen ose si pjatë dytësore.

Gjuhët e rosave dhe kali i detit

Edhe kjo hahet në Chengdu dhe siç thonë ata, të paktën gjuhët e rosave nuk janë të shëmtuara. A ha gjuhë viçi? Atëherë nuk duhet të bëni përshtypje nga gjuha e rosës. Forma është disi e çuditshme, ose mbresëlënëse, veçanërisht baza që duket se ka rrënjë në formë tentakule.

Në lidhje me kuaj mar, mirë, këtu fjala kalë nuk ka të bëjë me kafshën. Këtu Ata janë peshq kështu që ato hahen, pavarësisht nga forma e tyre. Ata zakonisht mbërthehen në kruajtëse dhëmbësh ose thahen me pluhur për t'u shtuar në verë orizi, supë ose çaj. Cfare ka me shume, përdoren në mjekësinë kineze kështu që konsumi i tij është shumë i kërkuar.

Peniset e kafshëve

Mund ta porosisni në Pekin dhe kjo pjatë konsiderohet si një delikatesë e kuzhinës kineze. Menuja mund t'ju tregojë penise me madhësi të ndryshme dhe të kafshëve të ndryshme. Po, përveç penisit të deleve, ata mund t'ju ofrojnë penis dem, qengj dhe qen. Duket se kinezët e konsiderojnë atë si të mirë për shëndetin dhe atë ka veti afrodiziake. 

Peniset më të bardha janë më të mira për gratë dhe ato më të errëta shërbehen për burrat. Copa sillet me lëngun në të cilin është gatuar ose në një pjatë më të madhe, e shpërndarë si meze. Natyrisht, ngrënia e penisit nuk ka të bëjë më shumë me shijen, por me atë cilësi, meqenëse është një trup shpellor.

Duket se aroma është shumë e butë dhe se varet shumë nga salca në të cilën e zhytni për ta ngrënë. Ata thonë se penisi i demit është më i ngjashëm me çdo pjesë të mishit, edhe pse me shumë aromë yndyre.

Penisi i qengjit duket si një tendon, i gjatë dhe i hollë dhe mjaft si çamçakëz. Dhe penisi i qenit është më i vështirë dhe me aromë. Duhet ta përtypni shumë për të çliruar aromën ndërsa ju dalin lëngjet.

Sytë e tonit

Sytë e tonit ato hahen si në Kinë ashtu edhe në Japoni. Ata gjithashtu konsiderohen si një pjatë super e shijshme dhe ndërsa në disa vende hahen i gjallë, në të tjerët është më e zakonshme t'i gatuash ato. Në rastin e Japonisë, ato zakonisht gatuhen me supë miso.

Sytë e tonit të gatuar ndryshojnë ngjyrën dhe nuk janë më transparente për t'u bërë më të bardhë dhe më të fortë. Muskujt dhe dhjami rreth tij duket se janë pjesa më e shijshme e pjatës. Ata e thonë këtë ata kanë një aromë intensive por jo e pakëndshme, e ngjashme me midhjet.

Secila pjesë e syve të tonit është e pasur me Omega 3.

Testikuj pule

Nëse jeni duke vizituar Hong Kong, mund ta gjeni veten në menunë e shumë restoranteve me këtë pjatë.

Ato duken si fasule të mëdha të bardha. I zier ose i skuqurbrendshme është gjithmonë e butë. Ato shërbehen në lëng mishi dhe mund t’i porosisni të shoqëruara me oriz ose petë.

Akrepat

Kjo pjatë konsiderohet gjithashtu një delikatesë në Kinë. Ato gatuhen në disa mënyra: i pjekur në skarë, i skuqur, i pjekur në skarë ose i gjallë, nëse guxon. Akrepat e skuqur janë më të zakonshmit. Këto insekte kanë një thumbues që nuk hiqet, por nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. ato nuk janë helmuese nëse ekspozohet ndaj nxehtësisë. Sigurisht, këmbët e tij duhet të hiqen.

Akrepat ato nuk janë një ushqim tradicional në KinëAta janë ngrënë në bashkësi të caktuara ose në tregje, por ato janë akoma ekzotike dhe të rralla.

Supë gjarpri

Kjo pjatë e ka origjinën në Kinën jugore, në atë që tani njihet si provinca Guangdong. Hasshtë njohur të paktën që nga mijëvjeçari i tretë para Krishtit dhe në kohërat antike ishte një luks që vetëm të pasurit mund ta përballonin. Më vonë, ai u bë më popullor në shekullin e XNUMX-të.

Zakonisht hahet në Hong Kong, sidomos gjatë dimrit, si një mënyrë për të gëzuar vetveten. Konsiderohet si një pjatë më e shijshme dhe nganjëherë supa shërbehet me gjarpërin e mbështjellë brenda tasit, për të bërë përshtypje. Duket se di pak më i kripur se pula dhe se mishi i tij është më tepër përtypet

Tradita e ngrënies së supës së gjarprit është e lashtë dhe pjata në vetvete mund të përmbajë, nëse jo të gjithë kafshën, të paktën pesë lloje të ndryshme të gjarpërinjve. Mishi zihet me kocka mishi derri, mish pule dhe erëza dhe kështu supa që rezulton është shumë e shijshme. Gjithçka vlon për shumë orë dhe kërpudha, gjethe krizanteme, xhenxhefil, lemongrass dhe barëra në mënyrë që supa të jetë diçka e ëmbël dhe pikante në të njëjtën kohë.

Ndonjëherë gjarpri pritet në feta dhe siç thashë në fillim, kush e ha e krahason atë me pulën edhe pse disi më e vështirë. Në rrugët e Hong Kongut do të shihni restorante që thonë "Mbreti i Gjarprit" në kinezisht, dhe ato zakonisht shërbejnë pjata të tjera me bazë gjarpri si tava, gjarpër i skuqur dhe të tjera përveç supës.

Nëse ideja për të ngrënë supë gjarpri ju tërheq, mos e humbni rastin, sepse këto restorante janë në zhdukje pasi ato kërkojnë një përvojë dhe art që nuk praktikohet më aq shumë.

Zogj dhe pëllumba të vegjël

Të hash pëllumba nuk është diçka që duhet të na frikësojë. Mbi të gjitha, evropianët hëngrën pëllumba deri jo shumë kohë më parë. Por ngrënia e llojit të zogjve që zakonisht shihni në park ... është diçka tjetër, apo jo?

Shumë më tepër nëse i shihni mbërthyer në një kruese dhëmbësh, i plotë, i marinuar dhe të gatshëm për t’u ngrënë. Të hash pëllumba është një kënaqësi kantoneze dhe është gjithashtu në menunë e shumë restoranteve në Hong Kong dhe qytete të tjera.

Në Hong Kong ato konsumohen vetëm 800 mijë pëllumba në vit. Ata nuk rriten si pulat, kështu që ato kanë një çmim tjetër dhe zakonisht shfaqen në bankete dhe festime familjare. Pëllumbi atëherë është përbërësi kryesor i një feste. Ndonjëherë ato gatuhen në skarë ose gatuhen në një tenxhere balte, në supë me kanellë dhe anise për 20 minuta. Tendosni, freskoni dhe skuqni në mënyrë të tillë që lëkura e saj të jetë e freskët, por e lagur.

Isshtë zier gjithashtu, nëse supa është pjata e parë, ose mishi hiqet, grihet dhe skuqet me perime për t'u shërbyer më vonë në gjethet e maruleve. Nëse pëllumbi ose zogu pritet në copa të vogla, gjellë mund të sjellë rrënjë bambu, salcë gocë deti, arra të copëtuara, kërpudha dhe qepë për të ngrënë me dorë. Në realitet, zogjtë dhe pëllumbat e vegjël gatuhen në shumë mënyra të ndryshme.

Këto janë disa nga pjata ekzotike të kuzhinës kineze. A guxoni të provoni një?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*