Skulptura, materialet dhe teknikat e prodhimit kinez

Skulpturë kineze në muze

Të gjithë kemi dëgjuar për kulturën antike kineze, dhe do të ishte absurde në një artikull të vetëm që të zgjaste mijëra vjet, megjithatë po Unë dua t'ju tregoj për skulpturën kineze, traditën e saj dhe rëndësinë e saj në artin aziatik, Dhe në pjesën tjetër të botës.

Nga origjina e historisë së Kinës, dhe të të gjitha civilizimeve, janë krijuar objekte prej bronzi, lodh dhe kockash, të cilat ishin pjesë e ritualeve shamaniste. Në këto forma bronzi dhe lodhe tregohet për herë të parë një nga parimet thelbësore të artit kinez: sinteza e tij midis frymës krijuese artistike dhe funksionit shoqëror dhe hierarkik në të cilin ishin destinuar që nga konceptimi i tyre.  

Karakteristikat e skulpturës

Skulpturë tipike kineze

Një nga ndryshimet midis skulpturës kineze dhe asaj perëndimore është se skulptori kinez i kushton shumë vëmendje peizazhit, i cili është i pranishëm. Në figurën njerëzore ai është shumë i kujdesshëm në skicën e siluetit, skica është rafinuar dhe sytë, nga të cilët rrezaton shpirti i brendshëm, kanë një interes të veçantë. Një tjetër karakteristikë e tij është theksimi i veshjeve të personazheve.

Nëse diçka karakterizon skulpturën kineze, ajo është njohuria e madhe teknike e materialeve në të cilat është bërë, më shumë sesa artistë ata konsiderohen artizanë, për këtë arsye ato nuk përmenden në shumicën e librave dhe dokumenteve historike që flasin për artin kinez. Shtë një art anonim, krijim i punëtorive kolektive.

Gdhendje prej fildishi, druri dhe bambu

Gdhendjet kineze të bëra në Fildish

Gdhendja në fildish është një nga artet më të vjetra, mostra janë gjetur në varret që datojnë që nga Dinastia shang (Shekujt XNUMX-XNUMX) ac). Këto pjesë kanë një dizajn dhe ekzekutim kaq të jashtëzakonshëm sa flasin për një zhvillim të mëparshëm që mund të na çojë në kohërat parahistorike. Në periudhën Tang (618-907 Pas Krishtit) dhe në Dinastinë Song (960-1279 Pas Krishtit) gdhendja e tusks dhe brirëve u bë më e sofistikuar në aspektin teknik dhe estetik. Isshtë në shekullin e 1644-të, dinastia Qing (1911-XNUMX pas Krishtit), që industria perëndimore u fut gradualisht në Kinë.

Gdhendja në dru ka një histori të gjatë në Kinë. Motivet e saj janë të bazuara në mitologji dhe besime popullore për fat të mirë, prosperitet, harmoni, jetëgjatësi ...

Më shumë se 2000 vjet më parë, kinezët gdhendën tashmë në bambu, por është nga dinastia Ming (1368-1644 Pas Krishtit) që gdhendjet e këtij materiali u bënë një art profesional industrial dhe gjithnjë e më shumë artistë i ishin kushtuar asaj. Iousshtë kurioz, sepse në këtë art njihen shkolla dhe gdhendës të rëndësishëm

Tema e skulpturave kineze

Skulpturë kineze e bërë prej guri

Shumica e skulpturave kineze kanë të bëjnë me fenë dhe heronjtë, si reale ashtu edhe fiktive. Përmes skulpturës prej guri dhe arkitekturës prej druri, shoqëria u shfaq si një bashkësi thellësisht hierarkike.

Skulptura prej guri filloi si një zbukurim madhështor dhe përfaqësues i shtigjeve të varrimit të varret perandorake në dinastinë Han, Erë e fortë dhe sidomos varret Ming. Në to gjejmë kafshë të mëdha reale dhe mitologjike, dhe përfaqësimin e klasave shoqërore të shkolluara, ushtarake, të huaja, etj.

Skulptura ishte e lidhur ngushtë me përhapjen e Budizmit. Yungang, Longmen dhe Dunhuang Grottoes shfaqin punën me gurë, tulla dhe llaç që formoi panteonin budist. Në këto pjesë, ndikimi i huaj dhe transformimi ose përshtatja e tij ndaj shijes dhe estetikës kineze mund të vlerësohen, si një nga kontributet më të mëdha të shkëmbimeve të prodhuara në Rrugën e Mëndafshit. Në të gjithë vendin mund të shihni skulptura të shumta të Budës, me ndikime nga Tibeti dhe India, ato janë Buddhë me tipare të shkëlqyera, shikime të largëta dhe misterioze. Nga shekujt VII dhe VIII, skulpturat e Buddhës filluan të shfaqeshin me shprehje, gëzim dhe realitet më të madh, me vija më të lakuara dhe forma të buta.

Porcelani

Tacha kineze e bërë në fildish

Unë dua të flas për porcelanin, si pjesë e skulpturës kineze, për shkak të asaj ideje që ju thashë në fillim në lidhje me kontrollin që "skulptorët artizanë" kanë mbi materialet. Porcelani është një material qeramik i prodhuar në një mënyrë tradicionale ose industriale, tradicionalisht i bardhë, kompakt, i brishtë, i fortë, i tejdukshëm, i papërshkueshëm nga uji, rezonant, elasticitet i ulët dhe shumë rezistent ndaj sulmit kimik dhe goditjes termike, ky është të paktën përkufizimi më shkencor.

Ajo e ka origjinën në Kinë, nën emrin tzu, ndoshta në kohën e dinastisë Han (206 para Krishtit deri në vitin 220 pas Krishtit) megjithëse referencat e para të shkruara datojnë nga koha e dinastisë Erë e fortë (618 pas Krishtit deri 907 Pas Krishtit). dhe ishte udhëtari Marco Polo që e prezantoi atë në Evropë, ku me shekuj u përpoqën ta kopjonin.

Ushtarët Terrakotë të Xi'anit

Ushtarë Terrakote

Pa dyshim, kur mendojnë për skulpturat kineze, ushtarët e Xian vijnë në mendje. Këta ushtarë janë një grup me më shumë se 8000 figura të luftëtarëve terrakotë dhe kuajve, të cilët janë pjesë e ushtrisë qiellore të mauzoleumit të qin shi huang, viti 210-209 ac, Perandori i parë i vetëshpallur i Kinës.

Shifrat Ato janë të përmasave natyrore: ato kanë përmasa 1,80 metra të larta dhe janë të pajisura me forca të blinduara të bëra gjithashtu me terrakota dhe në atë kohë ata kishin armë të vërteta. E veçanta e tyre është se secili prej tyre ka tipare dhe karakteristika të ndryshme. Ka edhe gra. Shifrat janë me ngjyra të ndezura dhe të ndritshme, por pas 5 orësh ekspozimi në ajër boja humbet për shkak të oksidimit. Sot ata ende janë në kërkim të një teknike që i lejon ata të mbajnë këto ngjyra, por dihet që nuk është arritur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   andrea dijo

    SUPER GJENI PUNN time për nesër AAAYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY
    '